Bezpieczna jazda podczas wakacyjnej podróży — co każdy kierowca powinien wiedzieć?

14 czerwca 2023

Samochód to wciąż jeden z najpopularniejszych środków transportu, z jakich korzystamy, by dotrzeć do miejsca docelowego w wakacje. Jest on stosunkowo ekonomiczny (choć dużo zależy od parametrów), pojemny, dzięki czemu możemy zabrać na dalszą podróż całą rodzinę i praktyczny, ponieważ dojedziemy nim w wiele miejsc. Jak zatem przygotować na wakacyjną podróż, by nic nie mogło Cię zaskoczyć?

Na co musisz zwrócić uwagę przed wakacyjnym wyjazdem?

Jest kilka istotnych elementów, o których nie możesz zapomnieć, jeżeli chcesz mieć spokojną głowę przed wycieczką — o czym dokładnie mówimy?

Przegląd techniczny

Od przeglądu powinieneś zacząć, najlepiej pewien czas przed wyjazdem — załóżmy, 2 tygodnie. Wcześniejsza weryfikacja pozwoli zidentyfikować potencjalne błędy i jednocześnie zaradzić im (najprawdopodobniej) przed wyjazdem. 

Przegląd to nie jest rzecz kosztowna, a może zaoszczędzić Ci wielu nerwów, które w kryzysowej sytuacji są znacznie droższe niż samo badanie techniczne. W tym przypadku nie ma większego znaczenia, czy robiłeś go niedawno, np. 2-3 miesiące wcześniej. Przed każdym większym wyjazdem warto sprawdzić stan samochodu. 

Co więcej, niektóre mankamenty mogą powstać z dnia na dzień, bez informowania o objawach, np. w formie stukania. 

Jeżeli się znasz, takowy przegląd możesz przeprowadzić samodzielnie. Jeżeli jednak nie, warto, abyś udał się na stację diagnostyczną lub do mechanika. 

Zobacz również: Przegląd samochodu po okresie zimowym — co musisz sprawdzić?

Niezbędne elementy, które muszą znaleźć się w pojeździe

Oczywiście mamy tutaj na myśli trójkąt bezpieczeństwa oraz gaśnicę z aktualną homologacją. Oba te dodatki są wymagane i muszą znajdować się w samochodzie, zawsze. 

Prócz nich warto, abyś umieścił wewnątrz auta apteczkę, która, mimo że nie jest wymagana, nie raz może się przydać, zwłaszcza jeżeli planujesz górskie wypady, ciężkie trasy rowerowe lub rodzinny wypad z małymi dziećmi. 

Z dodatków, o których również nie powinieneś rezygnować, są:

  • bezpieczniki (komplet to koszt kilkunastu złotych),
  • żarówki,
  • koło zapasowe — sprawdź, czy jest dopompowane przed wyjazdem,
  • mały kanister z paliwem,
  • kilka „setek” oleju silnikowego,
  • kamizelka odblaskowa.

Pod uwagę możesz też wziąć linkę holowniczą oraz kable rozruchowe. 

Klimatyzacja oraz filtr kabinowy

Wakacje to czas wysokich temperatur oraz dużego natężenia ruchu na autostradach i nie tylko.

W okresie wakacyjnym zdarza się wiele wypadków, przez co autostrady mogą być zakorkowane. Wysokie temperatury i stanie w kilkukilometrowym pasie samochodów przez dłuższy czas bez ruchu to nic przyjemnego. Z tego też względu sprawdź stan klimatyzacji przed wyjazdem — jeżeli będzie to konieczne, nabij ją i odgrzyb.

Wymień również filtr kabinowy, który odpowiada za oczyszczanie powietrza wewnątrz pojazdu. Jest to bardzo ważny element, o którym nie możesz zapomnieć. 

Bagaże

Tutaj zasada jest stosunkowo prosta — najcięższe torby umieszczaj na samym dole bagażnika, najbliżej tylnej kanapy. Natomiast rzeczy pierwszej potrzeby umieść na samej górze, by mieć do nich szybki dostęp w razie konieczności. 

To może Ci się przydać: Jak przewozić psa w samochodzie?

Podsumowanie

Bezpieczeństwo na drodze jest zawsze bardzo ważne. W trakcie wakacji rozplanuj dokładnie wyjazd, uzupełnij wszystkie płyny w samochodzie i dobrze się wyśpij przed długą podróżą. Pamiętaj też, że okres letni to nie tylko wysokie temperatury, to też ulewne deszcze, dlatego zaopatrz się w wysokiej jakości wycieraczki

Życzymy szerokiej drogi!