Jak przewozić psa w samochodzie?

19 września 2022

Kilkudniowy wyjazd może być nie lada zagwozdką dla kierowców posiadających w swojej rodzinie zwierzę. Co zrobić z nim w tym czasie, jeżeli nie masz komu powierzyć go pod opiekę? Wiele osób decyduje się na wzięcie swojego pupila w trasę, dlatego też w tym artykule omówimy, jak bezpiecznie przewozić psa i kota w samochodzie

Przewóz zwierząt w samochodzie — czy mogą one jeździć luzem?

Prawdopodobnie spotkałeś się z sytuacją, w której widziałeś pojazd, z którego to wystawała zadowolona z przejażdżki psia głowa. Jest to widok dość często spotykany. 

Niestety ów rozwiązanie nie jest najlepszym pomysłem ze względów bezpieczeństwa, dodatkowo możesz za coś takiego otrzymać mandat. Nie ma sensu również powoływać się na usposobienie swojego zwierzaka. Takie tłumaczenie przy policji również nic nie da. 

Pamiętaj, że zwierze może najzwyczajniej w świecie w najmniej oczekiwanym momencie się czegoś przestraszyć, co może doprowadzić do tragedii. 

Jak przewozić psa i kota?

Dużo zależy od wielkości pupila. Każdy chce, by zwierzak czuł się komfortowo, zatem, jak to zrobić, by wszystko poszło zgodnie z planem?

Małe i średnie gabarytowo psy najlepiej schować do wygodnego transportera lub przypiąć do tylnego siedzenia specjalnymi pasami, w sposób, by nie mogły się przemieszczać. 

Należy pamiętać, że transporter również powinien być odpowiednio przymocowany do fotela, aby nie ruszał się podczas jazdy. Ponadto nie powinieneś umieszczać klatki między siedzeniami, ponieważ w razie wypadku może on zostać zgnieciony przez siłę uderzenia. Oczywiście, jest to najczarniejszy scenariusz, niemniej warto, abyś miał to na uwadze. 

W internecie znajdziesz wiele ciekawych rozwiązań. Pamiętaj również, by pasy były wykonane z przyjaznych dla zwierzęcia materiałów (najlepiej z tkaniny, miękkiej i nieobcierającej). 

Jak przewozić duże psy?

Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest zakup klatki samochodowej, którą umieścisz w bagażniku. Pamiętaj jednak, że tego typu rozwiązanie sprawdzi się wyłącznie w samochodach, które posiadają przestrzeń bagażnika połączoną z kabiną. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ wtedy zapewnisz pupilowi odpowiednią ilość świeżego powietrza.

W sedanie takie rozwiązanie nie zda w żaden sposób egzaminu, ponieważ bagażnik jest oddzielony siedzeniami od kabiny. 

Jak przewozić kota?

W przypadku kota sytuacja jest nieco prostsza. Najlepiej umieścić go w wygodnym transporterze z legowiskiem lub tak jak psa, przypiąć specjalnymi szelkami dostępnymi w sklepach zoologicznych, jak i na wielu stronach internetowych. 

Na koniec

Staraj się nie karmić zwierząt przed wyjazdem bądź znacząco ogranicz objętość posiłku. Zwierzęta, tak jak i człowieka może zemdlić w trakcie jazdy, co może mieć nieprzyjemne skutki dla wszystkich znajdujących się w pojeździe.