Kiedy wymienić wycieraczki w samochodzie? Szkoła Nauki Jazdy Bytom zaleca:

17 maja 2023

Wycieraczki samochodowe to wbrew pozorom bardzo ważny element, którego nie powinniśmy bagatelizować. To właśnie od nich będzie zależeć, w jaki sposób zachowamy się podczas intensywnej ulewy, czy śnieżycy. Im lepiej działają, tym — analogicznie — większe bezpieczeństwo będą nam w stanie zapewnić. 

Dlatego też w tym krótkim wpisie dowiesz się, kiedy powinieneś wymienić wycieraczki, oraz po czym możesz rozpoznać, że nadchodzi ich kres!

Zapraszamy do zapoznania się z treścią.

Wymiana wycieraczek — kiedy powinieneś rozważyć tę możliwość? Szkoła Jazdy Bytom zaleca:

Poniżej przedstawimy Ci kilka objawów, które mogą sugerować  wymianę osprzętu. 

Zostawianie niewytartych miejsc

Jeżeli widzisz, że Twoje wycieraczki pozostawiają smugi i nie zbierają wody tak, jak powinny, powinieneś rozważyć ich wymianę. Niestety, w tym przypadku sytuacja się nie poprawi, a będzie tylko gorzej. 

Przyczyna najprawdopodobniej będzie leżeć w piórze wycieraczki, a dokładniej w jego odkształceniu, co będzie powodować niedokładne zbieranie wody i tym samym ograniczanie pola widzenia. 

Głośna praca

Jest to kolejny, często widywany sygnał. Jeżeli słyszysz, że wycieraczki wydają hałas, którego nie było do tej pory, może to być znak, że powinieneś wybrać się po zakup nowego kompletu. Tutaj też pojawi się najprawdopodobniej szarpanie

Drobne smugi na szybie

Tutaj przyczyna będzie leżeć w krawędzi wycieraczki gumy — może być ona złamana lub uszkodzona. Czynniki, które mogą mieć na to wpływ to m.in.: brud, lód oraz podatność na temperatury panujące na zewnątrz. 

Zobacz też: Czy jazda na rezerwie jest szkodliwa dla samochodu?

W jaki sposób możesz zadbać o wycieraczki, aby służyły Ci dłużej? Nauka Jazdy Bytom zaleca:

Jest kilka metod, które możesz zastosować, aby przedłużyć żywotność swoich wycieraczek:

  • staraj się kupować wysokiej jakości płyn do spryskiwaczy, który nie wpływa negatywnie na ogumienie wycieraczek,
  • w miarę regularnie możesz myć pióra wycieraczek zwykłą wodą lub szamponem bez dodatku wosku, aby pozbyć się drobinek brudu w postaci piasku, który osadził się na gumie, takie rozwiązanie zapewni dłuższą żywotność wycieraczek oraz uchroni szybę przed potencjalnymi zarysowaniami,
  • w zimie przed uruchomieniem wycieraczek wpierw dokładnie oczyść szybę z kawałków lodu, śniegu oraz szronu, sprawdź też, czy pióra nie przymarzły do szyby, co bardzo często się zdarza, 
  • nie zostawiaj zbyt często wycieraczek w pozycji pionowej (jest to zabieg praktykowany w szczególności w zimie), ponieważ takie działanie może uszkodzić ramię wycieraczki, oraz oczywiście sprężynę. 

To też może Cię zainteresować: Jak obliczyć spalanie paliwa w samochodzie?

Podsumowanie

Dbaj o wycieraczki, ponieważ nigdy nie wiesz, kiedy przydadzą Ci się bardziej, a kiedy mniej. Nie jest to drogi element, aczkolwiek sprawia, że jazda w trudniejszych warunkach jest znacznie bezpieczniejsza

Życzymy szerokiej drogi!