Spalanie paliwa w samochodzie — jak prawidłowo je obliczyć? Nauka Jazdy Bytom wyjaśnia:

4 maja 2023

W dzisiejszych czasach, jak to mówi wielu „każdy grosz się liczy”. To samo tyczy się ceny za każdy litr paliwa, choć ostatnio nieco poszły one w dół. Nie zmienia to faktu, że wciąż niekiedy nasz portfel potrafi zapłakać. Wielu kierowców zastanawia się, czy faktycznie ich samochód pali tyle, ile wskazuje licznik, no bo jakby nie patrzeć, po co liczyć to samodzielnie, skoro wszystko mamy podane na tacy?

Warto dlatego, że nie zawsze licznik prawdę Ci powie. Spalanie zależy od wielu czynników, o których również nieco więcej powiemy poniżej.

W tym wpisie Nauki Jazdy Bytom skupimy się na tym, w jaki sposób możesz „własnoręcznie” zmierzyć spalanie, oraz podamy prosty wzór, który pozwoli Ci się upewnić, czy obliczenia poszły zgodnie z planem i… Czy są podobne do wyników, jakie zobaczysz w komputerze pokładowym. 

Zapraszamy do zapoznania się z treścią!

Obliczanie spalania — jak do tego podejść? Szkoła Jazdy Bytom zaleca:

Poniżej przedstawimy Ci kilka prostych kroków, z których możesz skorzystać, aby dokładnie obliczyć spalanie swojego samochodu. Od czego powinieneś zacząć? Już tłumaczymy. 

 1. Zatankuj samochód pod tzw. korek, czyli maksymalnie do pełna. 
 1. Weź notatnik w telefonie (lub kartkę z długopisem) i zapisz obecny przebieg Twojego pojazdu. Możesz też wyzerować krótkodystansowy licznik, o ile masz taką możliwość. 
 1. Szkoła Nauki Jazdy Bytom zaleca – użytkuj pojazd w ten sam sposób, w jaki robiłeś to do tej pory. Im dłuższy dystans przejedziesz, tym lepiej, ponieważ wynik będzie bardziej rzetelny. Warto tutaj zaznaczyć, że nie zalecamy wyjeżdżenia baku do 0. 
 1. Po wyjeżdżeniu paliwa zatankuj je znowu pod korek jak za pierwszym razem. Tak, może być to kosztowne, aczkolwiek, jeżeli chcesz znać stosunkowo dokładne wyniki, musisz się postarać. Podczas tankowania zapisz, ile litrów wlałeś do baku. Takie rozwiązanie sprawi, że dowiesz się, ile paliwa wyjeździłeś od ostatniej wizyty na stacji. 
 1. Sprawdź obecny przebieg samochodu z tym, który miałeś podczas pierwszego zapisu. To pomoże Ci ocenić, ile kilometrów zrobiłeś od ostatniego tankowania. 

Na końcu Sprawdź, ile pali Twój samochód poprzez podany tutaj wzór. Aby obliczyć średnie spalanie (ŚP), musisz wyjeżdżone paliwo (WP) podzielić przez liczbę zrobionych kilometrów (LZK), a na końcu wynik pomnożyć przez 100.

Oto wzór: ŚP = WP / LZK * 100

Zobacz też: Moc i moment obrotowy — co warto wiedzieć?

Co ma wpływ na spalanie? Prawo jazdy Bytom wyjaśnia:

Poniżej pokrótce przedstawimy Ci jeszcze to, co może mieć wpływ na spalanie. 

 • „Ciężka noga” — częste gazowanie i nieekonomiczna jazda to recepta na znaczące zwiększenie spalania (nawet o ok. 15% +). 
 • Waga samochodu — im większa waga, tym więcej energii samochód będzie potrzebować, aby „rozbujać” konstrukcję do określonej prędkości, aczkolwiek jest to czynnik, na który nie masz większego wpływu. 
 • Silnik — im większą moc ma silnik oraz pojemność, tym większe będzie generować spalanie. 
 • Klimatyzacja — włączona klimatyzacja również zwiększy spalanie (szacuje się, że używanie klimatyzacji zwiększa spalanie o ok. 0,5 do 1 litra na 100 km). 
 • Waga we wnętrzu pojazdu — im więcej osób i rzeczy weźmiesz na przejażdżkę, tym większe będzie spalanie. 
 • Opony — słabo napompowane opony również przyczyniają się do wzrostu średniego zużycia paliwa. 

Na spalanie może mieć również wpływ wiele aspektów technicznych jak zepsuta sonda lambda, zanieczyszczone filtry, stare świece, niedziałający dobrze termostat itp. 

To może Cię zainteresować: Dym z rury wydechowej — dlaczego jego kolor ma tak duże znaczenie?