Przegląd samochodu po okresie zimowy — co sprawdzić? Szkoła Jazdy Bytom zaleca:

22 maja 2023

Zima to trudny czas dla kierowców. Pośniegowe błoto, niskie temperatury, śnieg, lód, przymrozki, duża ilość soli na drodze i piasek, to czynniki, które negatywnie wpływają na kondycję samochodu z zewnątrz, oraz pod jego spodem. Dlatego też po tym okresie warto sprawdzić, jak się ma nasz pojazd. 

W tym wpisie przedstawimy Ci kilka elementów, na które powinieneś zwrócić uwagę po zakończonym zimowym sezonie. 

Zapraszamy do zapoznania się z treścią!

Dlaczego po zimie warto skontrolować stan pojazdu? Szkoła Nauki Jazdy Bytom radzi:

Przede wszystkim dlatego, że możesz nie mieć pewności, czy faktycznie wszystko jest z nim w porządku. Dla przykładu sól oraz wilgoć to potencjalne czynniki, które mogą znacząco wpłynąć na tworzenie się korozji w miejscach, w których pojawiły się odpryski. Oczywiście, jest tego znacznie więcej.

Dlatego też samochód powinieneś dokładnie przygotować do sezonu zimowego oraz sprawdzić jego stan po nim

A więc, na co powinieneś zwrócić uwagę? Już mówimy.

Weryfikacja stanu opon oraz wymiana. Nauka Jazdy Bytom doradza:

Tę informację w szczególności kierujemy do kierowców, którzy w swoich samochodach mają założone opony sezonowe, a nie całoroczne. Jeżeli na zewnątrz temperatury przekraczają więcej niż 7-8 stopni Celsjusza, warto udać się na ich wymianę (tzn. wymienić opony zimowe na letnie). 

Im dłużej zwlekasz, tym bardziej narażasz opony na dodatkowe uszkodzenia

Stan podwozia

Stan podwozia to kolejny ważny element, o którym nie możesz zapomnieć. Jak zapewne wiesz, sól drogowa bardzo negatywnie działa na części znajdujące się pod spodem auta. Dlatego powinieneś dokładnie umyć samochód po zimie

Stan nadwozia

Tutaj sytuacja wygląda podobnie. Dokładnie umyj pojazd i sprawdź, czy nie pojawiły się nowe (lub pierwsze) ślady korozji. Niestety, każdy ubytek lakieru (nawet ten najdrobniejszy) może w przyszłości wywołać taki problem. 

Jeżeli widzisz, że pojawiły się pierwsze ogniska rdzy, powinieneś interweniować jak najszybciej. Nie jest to zabieg prosty dla kogoś, kto nie ma w tym doświadczenia. Dlatego, jeżeli nie wiesz, jak się za to zabrać, udaj się do specjalisty

Co więcej, jeżeli masz czas i budżet, warto zastanowić się nad dodatkową konserwacją, np. w postaci powłoki z wosku lub ceramicznej

Stan układu hamulcowego. Na kursie na prawo jazdy Bytom uczą iż jest to podstawa:

Układ hamulcowy jest bardzo ważny, dlatego warto, abyś dokładnie się mu przyglądnął po zimie. Po okresie niskich temperatur sprawdź stan tarcz, zacisków i klocków. Dodatkowo zweryfikuj przewody hamulcowe. Jeżeli zobaczysz zanieczyszczenia na każdym z ww. podzespołów, postaraj się ich pozbyć. 

Stan układu kierowniczego

W układzie kierowniczym po zimie mogą pojawiać się luzy. Mogą one wystąpić na przekładni kierowniczej. Dodatkowo zwróć uwagę na stan gumowych osłon przekładni oraz końcówek drążków kierowniczych. Po ewentualnych wymianach będziesz też zobligowany do wizyty u diagnosty na geometrię kół. 

Zobacz też: Ile wynosi kara za brak OC?

Stan płynów eksploatacyjnych

Oczywiście nie możesz też zapomnieć o sprawdzeniu wszystkich płynów. Zwróć uwagę na:

  • stan oleju silnikowego,
  • stan oleju w układzie wspomagania,
  • stan płynu hamulcowego,
  • stan płynu chłodniczego,
  • stan płynu w skrzyni biegów.