Pierwsza jazda samochodem podczas kursu na prawo jazdy — jak się do tego przygotować? Szkoła Jazdy EXPERT wyjaśnia:

7 maja 2024

Rozpoczęcie kursu na prawo jazdy to dla wielu jedno z najbardziej stresujących doświadczeń, zwłaszcza gdy nadchodzi czas pierwszej jazdy samochodem. To naturalne, że czujesz się zdenerwowany, ale odpowiednie przygotowanie może znacznie złagodzić Twój niepokój. W tym artykule przedstawimy praktyczne wskazówki, które pomogą Ci zyskać pewność siebie za kierownicą. 

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z treścią!

Co musisz wiedzieć, przez pierwszym wjazdem na plac i wyjazdem z teren?

Przede wszystkim musisz zdać sobie sprawę, że nie Ty pierwszy i nie ostatni, jesteś początkującym kursantem, który nie posiada praktycznej wiedzy w prowadzeniu pojazdu. Nie zmienia to jednak faktu, że wiele osób stresuje się tym, jak im pójdzie pierwsza jazda — że instruktor będzie zły o to, że może Ci iść nie najlepiej. To podstawowy błąd. U nas, w OSK Expert nie oceniamy nikogo. Każdy z naszych instruktorów dobrze wie, że się uczysz, z tego też względu miła i przyjemna atmosfera podczas wszystkich godzin jazd do priorytet! 

Zatem, jeżeli martwisz się właśnie o to, czy instruktor będzie na Ciebie zły za brak doświadczenia, to obawy już na samym starcie musisz odłożyć na bok!

Polecamy również: Egzamin teoretyczny – jak wygląda egzamin teoretyczny w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego?

Jak zatem przygotować się do pierwszej jazdy na kursie? — Już mówimy!

Przygotowanie do pierwszej jazdy w ramach kursu na prawo jazdy jest równie ważne jak sam kurs. Prócz tego, o czym pisaliśmy wyżej, warto pochylić się jeszcze nad kilkoma innymi, bardzo ważnymi aspektami. Chcemy też podkreślić, że odpowiednie przygotowanie może znacząco wpłynąć na Twoje poczucie komfortu oraz bezpieczeństwo podczas nauki. Oto kilka kluczowych aspektów, na które warto zwrócić uwagę:

Wybór odpowiedniego stroju

Twoje ubranie powinno być przede wszystkim wygodne i nie krępować ruchów. Optymalnym rozwiązaniem będzie luźna, ale nie za obszerna odzież, która nie będzie ciągnąć się ani zawadzać o elementy pojazdu. Zalecane jest noszenie butów na płaskiej podeszwie, które ułatwiają operowanie pedałami. Unikaj obuwia na wysokich obcasach lub bardzo grubych podeszwach, po to, by mieć lepsze czucie.

Dostosowanie lusterek i siedzenia

Przed rozpoczęciem jazdy upewnij się, że siedzenie i lusterka są odpowiednio ustawione. Dobre ustawienie siedzenia pozwala na łatwy dostęp do wszystkich podzespołów oraz komfortowe trzymanie kierownicy. Lusterka powinny być ustawione tak, aby zapewniały jak najszersze pole widzenia bez konieczności kręcenia głową.

Znajomość podstawowych funkcji pojazdu

Warto zapoznać się z podstawowymi funkcjami samochodu, takimi jak włączanie świateł, używanie kierunkowskazów, czy regulacja ww. lusterek, choć i tak o tym wszystkim opowie Ci jeden z naszych instruktorów. Wiedza na temat lokalizacji i działania tych elementów pomoże Ci skupić się na nauce jazdy, a nie na obsłudze samochodu.

Nauka podstawowych zasad ruchu drogowego

Przed pierwszą jazdą przypomnij sobie podstawowe zasady i znaki drogowe, które były omawiane na szkoleniu teoretycznym. Znajomość tych elementów pomoże Ci lepiej zrozumieć instrukcje instruktora i zareagować adekwatnie w rzeczywistych sytuacjach drogowych.

Psychiczne przygotowanie

Nauka jazdy może być stresująca, dlatego ważne jest, abyś podszedł do niej z pozytywnym nastawieniem. Techniki relaksacyjne, takie jak głębokie oddychanie czy medytacja, mogą pomóc Ci zmniejszyć stres i zwiększyć skupienie. Innym bardzo ważnym faktem jest dokładne doinformowanie się nt. zasad ruchu drogowego, o których wspominaliśmy punkt wyżej.

To również może Cię zainteresować: Jak wybrać dobrą szkołę nauki jazdy, która faktycznie przygotuje Cię do zdania egzaminu Państwowego w Bytomiu.

Lekki posiłek i nawodnienie

Przed jazdą zadbaj o lekki posiłek, który dostarczy Ci energii, ale nie spowoduje uczucia ciężkości. Nie zapomnij także o piciu wody, które pomoże Ci utrzymać koncentrację i dobre samopoczucie.

Pamiętając o tych wskazówkach, z pewnością podejdziesz do pierwszej jazdy bardziej przygotowany i z mniejszym stresem. Powodzenia!

Zobacz również:

Kursy Prawa Jazdy Radzionkówhttps://szkolaexpert.pl/

Szkoła Jazdy EXPERT z Tarnowskich Górhttps://maps.app.goo.gl/2adBDUSL8gfvM9FNA

Szkoła Nauki Jazdy Tarnowskie Góry https://www.facebook.com/oskexpertczech

Szkolenie Okresowe dla Kierowców Zawodowych z Katowice, Chorzów, Bytom Siemianowice Śląskie, Tychy, Zabrze, Ruda Śląska, Gliwice, kod 95 – https://szkolenieokresowe.pl/

Najlepsze Kursy Prawa Jazdy w Bytomiu – https://szkolanaukijazdy.bytom.pl/

Ile trzeba zapłacić za kurs nauki jazdy w 2024 roku w Tarnowskich Górach?https://szkolaexpert.pl/cennik/

Kursy prawa jazdy na motocykl – https://szkolaexpert.pl/kursy/kategorie-a/

Szkoła Jazdy Bytom – https://szkolanaukijazdy.bytom.pl/

Szkolenie okresowe dla kierowców zawodowych z Bytomia oraz Tarnowskich Gór, Radzionkowa, Miasteczka Śląskiego, Piekar Śląskich, Pyrzowic, Kalet, Nakła Śląskiego, Lublińca, Rudy Śląskiej, Tworoga, Zabrza, kod 95https://szkolenieokresowe.bytom.pl/

Szkoła jazdy Piekary Śląskie – https://szkolaexpert.pl/szkola-nauki-jazdy-piekary-slaskie/

Szkoła Nauki jazdy z Zabrza – https://szkolaexpert.pl/szkola-nauki-prawo-jazdy-zabrze/

Ile zapłacimy za kurs w szkole nauki jazdy w 2024 roku w Bytomiu? – https://szkolanaukijazdy.bytom.pl/cennik/

Kursy nauki jazdy w Katowicach https://szkolanaukijazdy.katowice.pl/

Kursy prawa jazdy na motocyklu https://szkolanaukijazdy.bytom.pl/kursy/kategorie-a/

Szkoła Nauki Jazdy w Radzionkowie https://maps.app.goo.gl/8JbxiqMW79ro19KL9

Odnowienie prawa jazdy kierowcy zawodowego – kod 95 https://maps.app.goo.gl/WHxQSmNbapSQG3Z59

Szkolenie okresowe kierowcy zawodowego – kod 95 – odnowienie prawa jazdy – https://maps.app.goo.gl/oNsxsC4qprZ93mkWA

Szkoła Nauki Jazdy w Piekarach Śląskich – https://g.co/kgs/dPUXv56