Świece zapłonowe — kiedy wymieniać oraz jakie są objawy ich zużycia? Instruktor Nauki Jazdy EXPERT wyjaśnia:

11 marca 2024

Świece zapłonowe stanowią niewielki, lecz niezwykle istotny element każdego silnika. Ich prawidłowe funkcjonowanie wpływa bezpośrednio na wydajność, ekonomię oraz ogólną kondycję pojazdu. Jednak, z czasem każda świeca ulega zużyciu, co może prowadzić do szeregu problemów związanych z eksploatacją samochodu. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, kiedy należy wymieniać świece zapłonowe oraz jakie objawy mogą wskazywać na ich zużycie.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z treścią wpisu!

Jak działają świece i kiedy należy je wymieniać?

Głównym zadaniem świec jest wytwarzanie iskry niezbędnej do zapłonu mieszanki paliwowo-powietrznej, co jest fundamentem dla rozruchu i stabilnej pracy silnika. Pomimo swojej prostoty, świece zapłonowe mają bezpośredni wpływ na efektywność spalania, osiągi silnika, a także na ekonomię zużycia paliwa i emisję szkodliwych substancji.

Wymiana świec zapłonowych powinna odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu, które zwykle określone są w instrukcji obsługi lub serwisowej. Typowy okres wymiany może wahać się od 20 000 do nawet 100 000 kilometrów, w zależności od typu świecy i warunków eksploatacji pojazdu. Niemniej, nie warto sugerować sie górną granicą. Jednym z najlepszych rozwiązań jest wymiana świec co 2 lub 3 wymianę oleju i filtrów

Regularna wymiana świec jest kluczowa, ponieważ zużyte świece mogą prowadzić do problemów z uruchomieniem silnika, jego niestabilnej pracy, zwiększonego zużycia paliwa oraz wzrostu emisji spalin.

Zignorowanie zaleceń dotyczących wymiany świec zapłonowych może nie tylko obniżyć komfort i bezpieczeństwo jazdy, ale również spowodować droższe naprawy w przyszłości. Na przykład, zbyt długi okres użytkowania tych komponentów może doprowadzić do ich przywarcia do głowicy silnika, co znacząco utrudnia ich późniejszą wymianę i może prowadzić do konieczności drogiej interwencji serwisowej. 

Dlatego tak ważne jest przestrzeganie zaleceń producenta i regularna kontrola stanu świec zapłonowych, co zapewni płynną pracę silnika.

Zobacz też: Jak wymienić płyn chłodniczy?

Jakie są objawy zużytych świec zapłonowych?

Objawy zużytych świec zapłonowych mogą być subtelne na początku, lecz z czasem stają się coraz bardziej wyraźne, wpływając na działanie całego pojazdu. Należy zwrócić uwagę na zmiany w zachowaniu silnika i ogólnej charakterystyce jazdy, które mogą wskazywać na konieczność sprawdzenia i ewentualnej wymiany tych kluczowych komponentów.

Pierwszym i najbardziej oczywistym sygnałem może być problem z uruchomieniem silnika, szczególnie w chłodne dni. Zużyte świece mają problem z wytworzeniem wystarczająco silnej iskry, co może prowadzić do trudności z odpaleniem. 

\Innym znakiem jest niestabilna praca silnika na biegu jałowym, objawiająca się drganiem czy przerywaną pracą silnika (falującymi obrotami), co jest szczególnie zauważalne podczas postoju na światłach czy w korkach. Na komputerze pokładowym może wystąpić m.in. informacja o wypadaniu zapłonów — jedną z przyczyn mogą być właśnie zużyte świece.

Wzrost zużycia paliwa to kolejna oznaka, że świece mogą być w złym stanie. Zużyte świece zapłonowe nie zapewniają optymalnego spalania mieszanki paliwowo-powietrznej, co prowadzi do nieefektywnego wykorzystania paliwa. Ponadto słabsze osiągi pojazdu, takie jak zmniejszona moc czy problemy z przyspieszeniem, mogą również wskazywać na problemy ze świecami.

Objawy zużytych świec zapłonowych w punktach:

  • trudności z uruchomieniem silnika, szczególnie w niskich temperaturach,
  • niestabilna praca silnika na biegu jałowym, objawiająca się drganiem lub przerywanym działaniem,
  • zwiększone zużycie paliwa, wynikające z nieefektywnego spalania,
  • obniżenie osiągów pojazdu, takie jak spadek mocy czy problemy z przyspieszeniem,
  • momentami pojawiające się nierówne przyspieszenie oraz spadek wydajności, szczególnie podczas jazdy pod górę lub przy wyprzedzaniu.

Polecamy również: Wymiana oleju w skrzyni biegów, czy trzeba to robić? 

Zobacz również:

Kursy prawa jazdy Tarnowskie Góryhttps://www.facebook.com/oskexpertczech/

Szkolenia Nauki Jazdy Radzionków https://szkolaexpert.pl

Szkolenie Okresowe dla Kierowców Zawodowych z Katowice, Chorzów, Bytom Siemianowice Śląskie, Tychy, Zabrze, Ruda Śląska, Gliwice, kod 95 – https://szkolenieokresowe.pl/

Kursy nauki jazdy w Bytomiu – https://szkolanaukijazdy.bytom.pl/

Ile trzeba wydać na prawo jazdy w 2024 roku? – https://szkolaexpert.pl/cennik/

Kurs prawa jazdy dla motocyklistów https://szkolaexpert.pl/kursy/kategorie-a/

Kurs prawa jazdy w Bytomiu – https://szkolanaukijazdy.bytom.pl/

Szkolenie okresowe dla kierowców zawodowych z Bytomia oraz Tarnowskich Gór, Radzionkowa, Miasteczka Śląskiego, Piekar Śląskich, Pyrzowic, Kalet, Nakła Śląskiego, Lublińca, Rudy Śląskiej, Tworoga, Zabrza, kod 95https://szkolenieokresowe.bytom.pl/

Kurs szkoły nauki jazdy Piekary Śląskie – https://szkolaexpert.pl/szkola-nauki-jazdy-piekary-slaskie/

Kurs jazdy Zabrzehttps://szkolaexpert.pl/szkola-nauki-prawo-jazdy-zabrze/

Ile zapłacimy za kurs prawa jazdy w 2024 roku w Bytomiu? – https://szkolanaukijazdy.bytom.pl/cennik/

Szkoła Nauki Jazdy z Katowic https://szkolanaukijazdy.katowice.pl/

Kursy prawa jazdy na motor https://szkolanaukijazdy.bytom.pl/kursy/kategorie-a/