Wymiana oleju w skrzyni biegów, czy trzeba to robić? 

14 listopada 2022

Co 10 tysięcy kilometrów przychodzi moment, aby wybrać się do mechanika lub autoryzowanego serwisu, aby wymienić olej i filtry. W niektórych przypadkach czas ten jest nieco krótszy lub dłuższy (podaliśmy najczęściej stosowaną przez kierowców liczbę).

Większość kierowców bagatelizuje natomiast fakt, którym jest wymiana oleju w skrzyni biegów. Jest to równie istotny czynnik co wyżej wymienione, choć, nie trzeba robić tego tak często. 

W tym wpisie opowiemy Ci, dlaczego wymiana oleju w skrzyni biegów jest tak ważna, oraz co jaki czas powinieneś ten zabieg ponawiać, aby żywotność wszystkich podzespołów z tym związana była jak najdłuższa. 

Wymiana oleju w skrzyni automatycznej oraz manualnej, dlaczego jest tak ważna? Szkoła Jazdy Bytom Stroszek radzi:

Każdy element skrzyni biegów pracuje nieprzerwanie, czy to podczas jazdy, czy też w trakcie postoju przy włączonym silniku. Z tego też względu należyta konserwacja skrzyni biegów jest czynnikiem niezbędnym. Olej w układzie skrzyni w szczególności odpowiada za chłodzenie całego systemu oraz oczywiście za odpowiednie smarowanie

”Regulaminowa” ilość oleju w skrzyni sprawia, że zapobiega on przetarciu łożysk oraz kół zębatych, a co za tym idzie — zapewnia dłuższą żywotność drogich elementów. 

Jak sprawdzić poziom oleju w skrzyni biegów? Szkoła Nauki Jazdy Bytom Sójcze doradza:

Niestety wymiana oleju w skrzyni biegów, jak i sama weryfikacja jego poziomu nie jest rzeczą najprostszą w warunkach domowych. 

Olej w skrzyni biegów nie jest tak łatwo sprawdzalny, jak w przypadku oleju silnikowego, gdzie wystarczy wysunąć bagnet, wyczyścić go ścierką, włożyć, a następnie wyciągnąć, by zobaczyć, jaki jest jego poziom. 

W przypadku skrzyni biegów zabieg ten komplikuje się. Sprawdzenie poziomu tego rodzaju oleju wymaga podnośnika lub kanału, który jest dostępny u mechanika. 

Metody na sprawdzenie poziomu oleju w skrzyni biegów – Prawo Jazdy Bytom Szombierki zaleca:

O niskim poziomie oleju w skrzyni będzie świadczyć m.in.:

  • stukanie,
  • drżenie, 
  • trudności podczas zmiany biegów,
  • buczenie, 
  • nadmierne „pocenie” się skrzyni. 

Jeżeli widzisz któryś z tych objawów — sugerujemy, abyś jak najszybciej wybrał się z tym problemem do mechanika. Tego tematu nie warto bagatelizować. 

Wymiana oleju w skrzyni biegów — co jaki czas należy to robić? Nauka Jazdy Bytom Miechowice zaleca:

Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów jest zalecana częściej, aniżeli w przypadku skrzyni manualnej. W takiej sytuacji warto, abyś sprawdził deklarowany czas w instrukcji obsługi od producenta. 

Niemniej, najlepiej, aby olej (w przypadku automatycznej skrzyni biegów) wymieniany był po przejechaniu mniej niż 80 tys. km.

Wymiana oleju w skrzyni biegów manualnej powinna mieć miejsce przy liczbie ok. 100 tys. km, jeżeli nie występują żadne z wyżej wymienionych objawów. Jeżeli któryś z nich pojawia się szybciej — należy interweniować

Podsumowanie – Szkoła Jazdy Bytom Karb:

Wymiana oleju w skrzyni biegów jest bardzo ważnym elementem, o którym żaden z kierowców nie powinien zapominać, jeżeli nie chce narazić się na dodatkowe koszty. 

Liczby podane przez nas wyżej są wyłącznie uśrednione. Czas wymiany jest zależny od rodzaju pojazdu. Z tego też względu najlepszym źródłem informacji będą fora internetowe zrzeszające duże ilości fanów motoryzacji oraz instrukcja obsługi deklarowana przez producenta.