Jak zabezpieczyć samochód przed gradem? Instruktor Szkoły Nauki Jazdy z Bytomia wyjaśnia:

26 lutego 2024

Gradobicie może w mgnieniu oka przekształcić lśniący samochód w masę wgnieceń i zarysowań, niosąc tym samym ze sobą finansowe i estetyczne konsekwencje dla właścicieli pojazdów. To nieuchronne zjawisko natury stawia przed nami pytanie — czy można w ogóle uchronić swój samochód przed jego niszczycielskim wpływem? W tym artykule przedstawimy Ci kilka praktycznych rozwiązań, które mogą ocalić Twój pojazd przed nieoczekiwanym gradobiciem. 

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z treścią wpisu, który nie tylko zwiększy Twoją świadomość, ale także wyposaży Cię w narzędzia niezbędne do ochrony Twojego cennego mienia!

Zobacz również: Na co powinien uważać każdy kierowca zimą?

Ochrona samochodu przed gradobiciem — co możesz zrobić?

Ochrona samochodu przed gradem jest niezmiernie ważną kwestią dla wielu właścicieli pojazdów, szczególnie w obliczu coraz częstszych ekstremalnych zjawisk pogodowych. Najlepszą metodą zabezpieczenia samochodu przed uszkodzeniami spowodowanymi przez grad jest zaparkowanie go w miejscu zadaszonym, takim jak garaż domowy, podziemny parking galerii handlowej lub pod zadaszeniem na stacji paliw. 

Takie rozwiązanie oferuje najwyższy poziom ochrony, ponieważ fizycznie oddziela pojazd od wpływów zewnętrznych, w tym bezpośredniego uderzenia gradem.

Jednakże, realia życiowe nierzadko pokazują, że nie każdy ma dostęp do takich miejsc. Mieszkańcy dużych miast czy osoby w trakcie podróży mogą nie być w stanie szybko znaleźć zadaszonego parkingu. W takich sytuacjach kluczowe staje się znalezienie alternatywnych metod ochrony:

  • Użycie koców lub kołder — jednym z dostępnych i skutecznych sposobów ochrony pojazdu przed gradem jest przykrycie go grubymi kocami lub kołdrami. Ta metoda może znacząco zmniejszyć ryzyko wgnieceń i zarysowań spowodowanych przez grad. Ważne jest, aby materiał był na tyle ciężki, by nie został zdmuchnięty przez wiatr, a jednocześnie miękki, aby nie porysować lakieru.
  • Dywaniki samochodowe i mata z bagażnika — w sytuacji nagłej, kiedy grad zaskoczy nas na drodze, można użyć dywaników samochodowych. Rozłożone na zewnątrz samochodu, szczególnie na jego dachu, masce i szybie, mogą stanowić prowizoryczną ochronę przed mniejszym gradem.

Oczywiście, żadna z tych metod nie zapewni takiego samego poziomu ochrony, jak zadaszone miejsce parkingowe, jednak mogą one zminimalizować szkody w sytuacji, gdy lepsza ochrona nie jest dostępna. Ponadto, warto rozważyć zakup specjalnie zaprojektowanych pokrowców ochronnych przeciwgradowych, które są dostosowane do kształtu pojazdu i mogą zapewnić lepszą ochronę niż domowe sposoby.

Zatem najlepszą ochronę przed gradem zapewni zaparkowanie samochodu w miejscu zadaszonym. W przypadku, gdy nie jest to możliwe, warto skorzystać z alternatywnych metod, takich jak przykrycie pojazdu kocami, kołdrami lub dywanikami samochodowymi

Niemniej, najważniejsza jest szybka reakcja i zastosowanie dostępnych środków ochronnych, aby zminimalizować potencjalne szkody. Pamiętaj, że przygotowanie i świadomość zagrożeń to pierwszy krok do ochrony naszego mienia przed nieprzewidywalnymi skutkami ekstremalnych zjawisk pogodowych.

Polecamy też: Jak bezpiecznie jeździć we mgle?

Jak chronić samochód przed gradem w trakcie jazdy?

Ochrona samochodu przed gradem podczas jazdy wymaga ostrożności i przemyślanych działań. Choć nie istnieje pewność uniknięcia uszkodzeń, szczególnie przy dużych kawałkach gradu, można podjąć kroki minimalizujące ryzyko:

  • Przede wszystkim, zawsze monitoruj warunki pogodowe podczas jazdy, szczególnie jeśli prognozy wskazują na możliwość wystąpienia burz z gradem.
  • W przypadku nadciągającej burzy z gradem, najlepiej jest zjechać z drogi i szukać bezpiecznego schronienia, ale pamiętaj, aby nie zatrzymywać się w miejscach, które mogą zagrażać bezpieczeństwu, jak pod wiaduktami czy na środku drogi.
  • Zatrzymaj się na poboczu, wybierając miejsce z dala od drzew i innych elementów, które mogą spowodować dodatkowe zagrożenie. Upewnij się, że miejsce to jest wystarczająco duże, aby zapewnić bezpieczeństwo i widoczność dla innych kierowców.
  • Włącz światła awaryjne, aby zwiększyć widoczność swojego pojazdu dla nadjeżdżających samochodów.

Ubezpieczenie AC

Inwestycja w ubezpieczenie AC (autocasco) jest skutecznym sposobem na zabezpieczenie samochodu przed skutkami gradu. Polisa AC pokrywa uszkodzenia pojazdu spowodowane przez różne zdarzenia, w tym gradobicie, oferując właścicielom samochodów finansową ochronę przed kosztownymi naprawami. 

Decydując się na AC, ważne jest dokładne zapoznanie się z warunkami polisy, by mieć pewność, że obejmuje ona szkody gradowe. Ubezpieczenie to stanowi dodatkową pewność, że w przypadku uszkodzeń wywołanych przez grad, nie zostaniesz obciążony wysokimi kosztami naprawy.

Pamiętaj jednak, że musisz spełniać normy zawarte w umowie. Dla przykładu, jeżeli masz garaż, a nie schowałeś w nim samochodu podczas gradobicia, ubezpieczyciel może nie wypłacić Ci odszkodowania, ponieważ nie podszedłeś do sprawy prawidłowo.


Zobacz również:

Szkoła Nauki Jazdy Radzionków – https://szkolaexpert.pl

Szkolenie Okresowe dla Kierowców Zawodowych z Katowice, Chorzów, Bytom Siemianowice Śląskie, Tychy, Zabrze, Ruda Śląska, Gliwice, kod 95 – https://szkolenieokresowe.pl/

Szkoła Jazdy Bytom – https://szkolanaukijazdy.bytom.pl/

Cennik kursów prawa jazdy – https://szkolaexpert.pl/cennik/

Kursy prawa jazdy na motocykl – https://szkolaexpert.pl/kursy/kategorie-a/

Nauka Jazdy Tarnowskie Góry – https://szkolanaukijazdy.bytom.pl/

Szkolenie okresowe dla kierowców zawodowych z Bytomia oraz Tarnowskich Gór, Radzionkowa, Miasteczka Śląskiego, Piekar Śląskich, Pyrzowic, Kalet, Nakła Śląskiego, Lublińca, Rudy Śląskiej, Tworoga, Zabrza, kod 95 – https://szkolenieokresowe.bytom.pl/

Szkoła Nauki Jazdy Piekary Śląskie – https://szkolaexpert.pl/szkola-nauki-jazdy-piekary-slaskie/

Nauka Jazdy Zabrze – https://szkolaexpert.pl/szkola-nauki-prawo-jazdy-zabrze/

Ile kosztuje prawo jazdy? – https://szkolanaukijazdy.bytom.pl/cennik/

Szkoła Nauki Jazdy Katowie – https://szkolanaukijazdy.katowice.pl/

Kursy dla motocyklistów – https://szkolanaukijazdy.bytom.pl/kursy/kategorie-a/