Na co powinien uważać każdy kierowca zimą? EXPERT Szkoła Jazdy z Bytomia wyjaśnia:

29 grudnia 2023

Choć zima w Polsce jest zwykle dość łaskawa, kierowcy muszą liczyć się z tym, że czekają na nich zmienne warunki pogodowe, duże opady śniegu czy gołoledź. Przygotowanie auta do jazdy i sama podróż mogą trwać znacznie dłużej niż zwykle. Z jakimi problemami w trakcie sezonu zimowego może spotkać się każdy kierowca?

Jakie zagrożenia czekają na kierowców zimą?

Zima to pora roku, która wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami. Zmienne i mało sprzyjające warunki pogodowe sprawiają, że możesz spotkać się z nieprzewidzianymi zdarzeniami. Jeśli to zlekceważysz, będziesz nieostrożny i nieodpowiednio przygotujesz się do zimy, musisz liczyć się z konsekwencjami.

Powinieneś uważać na:

 • gołoledź,
 • nagłe zmiany warunków pogodowych,
 • intensywne opady śniegu,
 • błoto pośniegowe.

Zimą dodatkowym problemem jest także przygotowanie samochodu do jazdy. Jeśli parkujesz swoje auto w indywidualnym garażu, jedynym Twoim zmartwieniem jest odśnieżenie podjazdu. Nie musisz skrobać i rozmrażać szyb, ani kłopotać się tym, że śnieg zasypie Twój samochód. Z kolei jeśli parkujesz swoje auto na dworze, wyjazd z parkingu zajmie Ci z pewnością o wiele więcej czasu niż zwykle. Musisz wówczas uporać się z zamarzniętymi, niekiedy zaparowanymi szybami oraz grubą warstwą śniegu zalegającą na aucie i wokół niego. Istotne jest zatem to, abyś zaopatrzył się w odpowiedni sprzęt, między innymi skrobaczkę i łopatę do odśnieżania.

Szukasz najlepszej szkoły jazdy w Bytomiu – Sprawdź Szkołę Nauki Jazdy EXPERT!

Niesprzyjające warunki pogodowe, które występują zimą, są powodem powstawania wielu wypadków. Na jakie zagrożenia się narażasz?

 • Źle odparowane lub rozmrożone szyby ograniczają Twoją widoczność, przez co możesz spowodować kolizję. 
 • Jeśli nie zachowasz ostrożności, możesz wpaść w poślizg na oblodzonej jezdni.
 • Zimą dość szybko robi się ciemno, co ogranicza Twoją widoczność i zwiększa ryzyko powstania wypadku.
 • Jeśli nie odśnieżysz swojego auta lub zrobisz to niedokładnie, stwarzasz zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu. Wówczas śnieg spadający z dachu Twojego samochodu podczas jazdy może ograniczyć Ci widoczność lub uderzyć w pieszego czy inny pojazd.

Jakie błędy popełniają kierowcy zimą?

Zimą istotne jest to, abyś wiedział, jak bezpiecznie prowadzić auto, czego unikać oraz jak postępować w pewnych sytuacjach. Nieodpowiednie przygotowanie lub niewiedza mogą doprowadzić Cię do powstania wielu nieprzyjemnych zdarzeń. 

Co utrudnia Ci jazdę autem zimą? Na jakie niebezpieczeństwa się narażasz?

 • Nie posiadasz odpowiedniego wyposażenia, czyli np. łopaty, skrobaczki, zmiotki, preparatów do odmrażania szyb czy kabli rozruchowych. Nawet jeśli parkujesz swoje auto w garażu, powinieneś posiadać potrzebne wyposażenie. Nigdy nie wiesz, kiedy może Ci się ono przydać.
 • Posiadasz stare opony lub w ogóle nie masz zimowego ogumienia. Przez to zdecydowanie ograniczasz przyczepność pojazdu.
 • Niedokładnie odśnieżasz auto, nie do końca rozmrażasz i odparowujesz szyby. Ograniczasz przez to swoją widoczność, a spadający z dachu Twojego auta śnieg to zagrożenie nie tylko dla Ciebie, ale i dla innych uczestników ruchu.
 • Jeździsz na tak zwanym zderzaku. Zimą droga hamowania pojazdu jest znacznie dłuższa, a przy gwałtownym naciśnięciu pedału hamulca możesz wpaść w poślizg. Ważne jest zatem zachowanie odpowiedniej odległości od pozostałych aut.
 • Jeździsz bocznymi drogami. Często nie są one tak często odśnieżane i uczęszczane przez inne pojazdy, jak główne trasy.
 • Jeździsz z nadmierną prędkością. Jeśli zignorujesz niekorzystne warunki pogodowe, możesz wpaść w poślizg.
 • Reagujesz gwałtownie podczas wpadnięcia w poślizg. W takiej sytuacji najlepiej będzie, jeśli zdejmiesz nogę z gazu i postarasz się wyprowadzić auto na prosty tor jazdy. Z pewnością popełnisz duży błąd, jeśli zaczniesz mocno hamować.
 • Nie dbasz o dobry stan swojego akumulatora. Przez niskie temperatury Twoje auto może mieć trudności z odpaleniem. Kontroluj więc stan swojego sprzętu.

Na jakie kary narażają się kierowcy w trakcie zimy?

W przypadku kiepskich warunków pogodowych istotne jest to, abyś zachował należytą ostrożność i prowadził swój pojazd z odpowiednią, bezpieczną prędkością. Musisz dostosować się do przepisów. W innym przypadku grozi Ci mandat. 

Za jakie przewinienia możesz dostać mandat?

 • Mandat za nieodśnieżony samochód

Jeżeli poruszasz się autem, na którym zalega kopuła śniegu, narażasz na niebezpieczeństwo zarówno siebie, jak i pozostałych uczestników ruchu. W związku z tym za takie przewinienie grozi Ci mandat w wysokości nawet do 3000 zł. Za nieodśnieżone lub pokryte lodem szyby możesz otrzymać maksymalnie 12 punktów karnych.

 • Mandat za nieodśnieżone tablice rejestracyjne i światła

Za przykryte śniegiem światła i elementy sygnalizacyjne grozi Ci kara w wysokości 300 zł i maksymalnie 8 punktów karnych. Jeżeli masz nieodśnieżone lub zasłonięte tablice rejestracyjne, zapłacisz mandat w kwocie 500 zł i otrzymasz maksymalnie 8 punktów karnych.

 • Mandat za odśnieżanie pojazdu przy włączonym silniku

Mimo że odśnieżanie auta przy włączonym silniku jest dość częste, a dzięki temu możesz przyspieszyć rozmrażanie i przygotowanie swojego samochodu do jazdy, jest to niezgodne z przepisami. Według prawa nie możesz oddalać się od odpalonego pojazdu, pozostawiać go na postoju z odpalonym silnikiem w obszarze zabudowanym oraz korzystać z samochodu, generując nadmierny hałas lub nadmierną emisję spalin. Wówczas za odśnieżanie auta przy włączonym silniku w terenie zabudowanym grozi Ci mandat w wysokości 100 zł i 1 punkt karny. Jeśli użytkujesz pojazd, generując przy tym nadmierny hałas i dużą emisję spalin, grozi Ci kara w kwocie 300 zł.

Szkoła Nauki Jazdy EXPERT z Radzionkowa to najlepsza Szkoła Jazdy dla Kierowców Zawodowych!

Jak przygotować się do jazdy zimą?

Przygotowanie auta do zimy pozwoli Ci uniknąć wielu nieprzyjemnych i stresujących sytuacji. Zadbasz w ten sposób o swój budżet – bez tego właściwego przygotowania narażasz się na dodatkowe koszty związane np. z naprawą pojazdu po stłuczce.

 1. Zadbaj o odpowiednie opony

Dzięki temu łatwiej jest Ci zapanować nad pojazdem. Zwiększasz przyczepność auta, zmniejszasz ryzyko wpadnięcia w poślizg i skracasz drogę hamowania. 

 1. Zaopatrz się w odpowiednie wyposażenie

Zima potrafi zaskoczyć, dlatego ważne jest to, aby na wyposażeniu Twojego pojazdu znajdowała się łopata, skrobaczka, odmrażacz, mata na szybę i kable rozruchowe. Niekiedy przydatna może okazać się również linka holownicza, a w górskich terenach łańcuchy na opony.

 1. Sprawdź stan swojego akumulatora

Im słabszy akumulator, tym trudniej będzie Ci odpalić auto w minusowych temperaturach. Zadbaj więc o dobry stan sprzętu.

 1. Zadbaj o wycieraczki i uszczelki

Dzięki odpowiednim wycieraczkom zapewnisz sobie lepszą widoczność. Dobrej jakości sprzęt dłużej Ci posłuży. Uszczelki blokują przedostawanie się wody do auta, ograniczając przy tym parowanie szyb, zadbaj więc o ich dobry stan.

 1. Zadbaj o odpowiednie płyny eksploatacyjne

Zaopatrz się w zimowy płyn do spryskiwaczy. Sprawdź także kondycję płynu hamulcowego, chłodniczego i oleju silnikowego. Ich kiepski stan może prowadzić do awarii.

 1. Skorzystaj z kursu doskonalenia techniki jazdy

Dzięki szkoleniu z instruktorem nauczysz się, jak wychodzić z poślizgu. 

Jesteś kierowcą zawodowym i skończyły Ci się uprawnienia? Zapisz się w Szkole Nauki Jazdy EXPERT z Radzionkowa na szkolenie okresowe – kod 95!

Jak zabezpieczyć auto na zimę?

Twój samochód przez cały rok jest narażony na udział w wypadku lub awarię. Zimą zagrożenie to jest jeszcze większe. Możesz spotkać się z sytuacją, kiedy:

 • w wyniku mrozu Twoje auto nie będzie chciało odpalić,
 • przez kiepskie warunki pogodowe wpadniesz w poślizg i spowodujesz wypadek,
 • w wyniku dużych opadów śniegu drzewo, obok którego zaparkujesz, złamie się i upadnie na Twoje auto,
 • dojdzie do uszkodzenia przedniej szyby w Twoim aucie przez żwir wyskakujący spod kół mijanych samochodów,
 • dojdzie do uszkodzenia opony w Twoim aucie,
 • Ty lub Twój pasażer doznacie uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku.

Możesz zabezpieczyć się na wypadek wystąpienia takich sytuacji. Wystarczy, że kupisz odpowiednie ubezpieczenie. Dobrym rozwiązaniem jest ochrona:

 • autocasco,
 • NNW,
 • assistance,
 • szyb,
 • opon, 
 • akumulatora.

Cenę różnych form ochrony sprawdzimy na przykładzie 48-letniego Andrzeja, który jest właścicielem auta marki Dacia Duster z 2015 roku. Pojazd posiada silnik benzynowy o pojemności 1,6 l. Żonaty mieszkaniec Ostrołęki ma prawo jazdy od 30 lat. Posiada ponad 10-letnią, bezszkodową historię ubezpieczenia OC i AC. Jakie oferty Andrzej otrzymał od towarzystw?

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ubezpieczeniaCena ubezpieczenia
TrastiOC
assistance z pomocą po wypadku
422 zł
UNIQAOC
assistance z pomocą po awarii, wypadku, kradzieży oraz wsparciem w przypadku niesprawnego akumulatora
505 zł
UNIQAOC
assistance z pomocą po awarii, wypadku, kradzieży oraz wsparciem w przypadku niesprawnego akumulatora
ochrona opon
534 zł
TrastiOC
assistance z pomocą po wypadku
ochrona szyb
576 zł
UNIQAOC
AC mini od żywiołów i kradzieży
NNW
assistance z pomocą po awarii, wypadku, kradzieży oraz wsparciem w przypadku niesprawnego akumulatora
684 zł
UNIQAOC
AC pełne
NNW
assistance z pomocą po awarii, wypadku, kradzieży oraz wsparciem w przypadku niesprawnego akumulatora
890 zł

FAQ – najczęściej zadawane pytania o to, na co powinien uważać każdy kierowca zimą

Jakie zagrożenia czekają zimą na kierowców? Szkoła Jazdy EXPERT z Tarnowskich Gór wyjaśnia:

Zimą warunki atmosferyczne nie sprzyjają kierowcom. Występująca gołoledź, nagłe zmiany pogody, opady śniegu i błoto pośniegowe zdecydowanie utrudniają bezpieczne poruszanie się po ulicach. Ważna jest więc ostrożna jazda i odpowiednia prędkość. Zimą droga hamowania jest wydłużona, łatwo wpaść w poślizg i szybko robi się ciemno, co ogranicza widoczność.

Jakie błędy popełniają kierowcy zimą?

Najczęściej popełnianym przez kierowców błędem jest brak odpowiednich akcesoriów. Mowa tu o łopacie, skrobaczce, zmiotce i preparatach do odmrażania. Ponadto wielu właścicieli aut jeździ na zimowych oponach, które są wyeksploatowane lub na letnim ogumieniu. To bardzo duże zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu. Oprócz tego kierowcy niedokładnie odśnieżają i odmrażają swoje auta lub w ogóle pomijają te czynności. Jest to niebezpieczne i naraża właściciela pojazdu na mandat.

Jak przygotować auto do jazdy zimą?

Przed zimą warto zaopatrzyć się między innymi w łopatę, skrobaczkę, matę na szybę, odmrażacz i kable, co ułatwi przygotowanie samochodu do jazdy. Ważne są także zimowe opony w dobrym stanie. Warto sprawdzić akumulator. Przy niskich temperaturach trudniej jest odpalić auto, więc wymagany jest dobry stan sprzętu. Oprócz tego istotne jest sprawdzenie stanu wycieraczek, uszczelek i zadbanie o odpowiednie płyny eksploatacyjne.

PODSUMOWANIE

 • Zimą warunki pogodowe sprawiają, że wydłuża się droga hamowania i zmniejsza przyczepność pojazdu. Wówczas możesz wpaść w poślizg.
 • Jeśli nie odśnieżysz, nie odmrozisz swojego auta lub zrobisz to niedokładnie, narażasz na niebezpieczeństwo zarówno siebie, jak i innych uczestników ruchu.
 • Za nieodśnieżony samochód, pokryte śniegiem tablice rejestracyjne i światła oraz odśnieżanie samochodu z włączonym silnikiem grozi Ci mandat i punkty karne.
 • Kurs doskonalenia techniki jazdy pozwoli Ci przygotować się do jazdy zimą. Dzięki temu dowiesz się, jak panować nad pojazdem i wychodzić z poślizgu.
 • Odpowiednie ubezpieczenie pomoże Ci w nieprzewidzianych sytuacjach, z którymi możesz się spotkać zimą. Mowa tu o autocasco, NNW, assistance, ochronie szyb, opon i akumulatora.