Jak bezpiecznie jeździć we mgle? Szkoła Jazdy EXPERT z Bytomia zaleca:

6 października 2023

Mgła to utrapienie dla wielu kierowców. To zjawisko atmosferyczne, które jest bardzo zdradliwe. Niestety, nie każdy wie, jak sobie z nim radzić i jak zachować odpowiednie bezpieczeństwo podczas jazdy w trakcie intensywnego zamglenia. 

W tym wpisie dokładnie przyjrzymy się temu zagadnieniu. Podpowiemy Ci, jak powinieneś się zachować, jako kierowca, w trakcie mocnej mgły. Zapraszamy do zapoznania się z treścią!

Jak radzić sobie z intensywną mgłą?

Wraz ze zmianą pór roku, w okresie letnim i jesiennym częstotliwość powstawania mgieł zwiększa się. Niestety, jak pisaliśmy wyżej, jest to bardzo zdradliwa anomalia, której naprawdę nie warto bagatelizować. Dotyczy to zarówno świeżo upieczonych, jak i doświadczonych kierowców. 

Poniżej przedstawimy Ci najważniejsze wskazówki, którymi powinieneś się sugerować, gdy zaskoczy się mgła w trakcie jazdy.

Zdejmij nogę z gazu

Przede wszystkim zwolnij. Im gęstsza mgła, tym mniejsza widoczność. Nie jest dobry czas na przyspieszanie, a tym bardziej na wyprzedzanie. W gęstej mgle nawet w nocy, ni stąd, ni zowąd nagle na prostej drodze może wyskoczyć Ci samochód z naprzeciwka. Wydaje się to dość paradoksalne, ale faktycznie tak może się zdarzyć. Dlatego też nie podejmuj żadnych ryzykownych ruchów. Zmniejsz prędkość i zachować ostrożność. 

Zachowaj odstęp

W mglistych warunkach pamiętaj, by zachować większy odstęp od samochodu poprzedzającego niż normalnie. To bardzo istotne, ponieważ, z racji na słabą widoczność czas reakcji może się wydłużyć, co kolejno może prowadzić do przykrych konsekwencji.

Polecamy również: Jazda w ulewnym deszczu — o czym musisz pamiętać?

Hamuj wcześniej

We mgle staraj się nie hamować gwałtownie. Jeżeli wiesz, że za niedługo będziesz musiał wcisnąć pedał hamulca, zacznij robić to wcześniej i delikatniej. Dzięki temu kierowcy jadący za Tobą szybciej dostaną informacje o redukcji prędkości, przez co zachowają większą ostrożność. 

Nie używaj świateł drogowych (świateł długich)  

Jak wiadomo, światła drogowe w nocy „robią robotę”. Niestety, podczas mgły — w nocy — nie zdają one egzaminu. Mgła składa się z cząsteczek wody, które odbijają światło, dlatego też światła długie nie przyniosą Ci w takiej sytuacji oczekiwanego efektu. Mogą jedynie oślepić i ograniczyć widoczność. Jedź na światłach mijania. 

Włącz światła przeciwmgielne

Jeżeli widoczność spada poniżej 100 metrów, włącz światła przeciwmgłowe. Tyczy się to zarówno świateł przednich, jak i tylnych. Przednie światła przeciwmgielne kierują strumień światła w ziemię, dzięki czemu zwiększą Twoją widoczność. Tylne światła natomiast pozwolą szybciej zauważyć Cię przez innych kierowców jadących za Tobą. 

Używaj wycieraczek

W trakcie mgły wilgoć często skrapla się na przedniej szybie samochodu, przez co może ograniczyć Twoją widoczność. Pamiętaj o tym, aby włączyć wycieraczki oraz ogrzewanie lub klimatyzację.

Sugeruj się prawą krawędzią drogi 

Zdarza się, że mgła naprawdę potrafi być gęsta. W takich sytuacjach sugeruj się prawą krawędzią jezdni — linią oddzielającą drogę od pobocza (jeżeli znajduje się na odcinku, po którym aktualnie przejeżdżasz).

Odpuść, jeżeli to konieczne

W skrajnych warunkach, gdy mgła kompletnie nie pozwala na kontynuowanie jazdy, najzwyczajniej w świecie odpuść. Postaraj się dojechać do bezpiecznego miejsca, aby nie zagradzać drogi innym kierowcom i przeczekaj.