Mgła to utrapienie dla wielu kierowców. To zjawisko atmosferyczne, które jest bardzo zdradliwe. Niestety, nie każdy wie, jak sobie z nim radzić i jak zachować odpowiednie bezpieczeństwo podczas jazdy w trakcie intensywnego zamglenia.
W tym wpisie dokładnie przyjrzymy się temu zagadnieniu. Podpowiemy Ci, jak powinieneś się zachować, jako kierowca, w trakcie mocnej mgły. Zapraszamy do zapoznania się z treścią!
Jak radzić sobie z intensywną mgłą?
Wraz ze zmianą pór roku, w okresie letnim i jesiennym częstotliwość powstawania mgieł zwiększa się. Niestety, jak pisaliśmy wyżej, jest to bardzo zdradliwa anomalia, której naprawdę nie warto bagatelizować. Dotyczy to zarówno świeżo upieczonych, jak i doświadczonych kierowców.
Poniżej przedstawimy Ci najważniejsze wskazówki, którymi powinieneś się sugerować, gdy zaskoczy się mgła w trakcie jazdy.
Zdejmij nogę z gazu
Przede wszystkim zwolnij. Im gęstsza mgła, tym mniejsza widoczność. Nie jest dobry czas na przyspieszanie, a tym bardziej na wyprzedzanie. W gęstej mgle nawet w nocy, ni stąd, ni zowąd nagle na prostej drodze może wyskoczyć Ci samochód z naprzeciwka. Wydaje się to dość paradoksalne, ale faktycznie tak może się zdarzyć. Dlatego też nie podejmuj żadnych ryzykownych ruchów. Zmniejsz prędkość i zachować ostrożność.
Zachowaj odstęp
W mglistych warunkach pamiętaj, by zachować większy odstęp od samochodu poprzedzającego niż normalnie. To bardzo istotne, ponieważ, z racji na słabą widoczność czas reakcji może się wydłużyć, co kolejno może prowadzić do przykrych konsekwencji.
Polecamy również: Jazda w ulewnym deszczu — o czym musisz pamiętać?
Hamuj wcześniej
We mgle staraj się nie hamować gwałtownie. Jeżeli wiesz, że za niedługo będziesz musiał wcisnąć pedał hamulca, zacznij robić to wcześniej i delikatniej. Dzięki temu kierowcy jadący za Tobą szybciej dostaną informacje o redukcji prędkości, przez co zachowają większą ostrożność.
Nie używaj świateł drogowych (świateł długich)
Jak wiadomo, światła drogowe w nocy „robią robotę”. Niestety, podczas mgły — w nocy — nie zdają one egzaminu. Mgła składa się z cząsteczek wody, które odbijają światło, dlatego też światła długie nie przyniosą Ci w takiej sytuacji oczekiwanego efektu. Mogą jedynie oślepić i ograniczyć widoczność. Jedź na światłach mijania.
Włącz światła przeciwmgielne
Jeżeli widoczność spada poniżej 100 metrów, włącz światła przeciwmgłowe. Tyczy się to zarówno świateł przednich, jak i tylnych. Przednie światła przeciwmgielne kierują strumień światła w ziemię, dzięki czemu zwiększą Twoją widoczność. Tylne światła natomiast pozwolą szybciej zauważyć Cię przez innych kierowców jadących za Tobą.
Używaj wycieraczek
W trakcie mgły wilgoć często skrapla się na przedniej szybie samochodu, przez co może ograniczyć Twoją widoczność. Pamiętaj o tym, aby włączyć wycieraczki oraz ogrzewanie lub klimatyzację.
Sugeruj się prawą krawędzią drogi
Zdarza się, że mgła naprawdę potrafi być gęsta. W takich sytuacjach sugeruj się prawą krawędzią jezdni — linią oddzielającą drogę od pobocza (jeżeli znajduje się na odcinku, po którym aktualnie przejeżdżasz).
Odpuść, jeżeli to konieczne
W skrajnych warunkach, gdy mgła kompletnie nie pozwala na kontynuowanie jazdy, najzwyczajniej w świecie odpuść. Postaraj się dojechać do bezpiecznego miejsca, aby nie zagradzać drogi innym kierowcom i przeczekaj.