Jak dbać o silnik benzynowy? Instruktor Szkoły Jazdy EXPERT z Bytomia wyjaśnia:

16 lutego 2024

Każdy właściciel samochodu z silnikiem benzynowym wie, jak ważne jest jego odpowiednie utrzymanie. Dbałość o silnik nie tylko przedłuża żywotność pojazdu, ale również zapewnia lepszą efektywność paliwową i wydajność. W tym artykule znajdziesz praktyczne wskazówki, które pomogą Ci dbać o silnik benzynowy. Podpowiemy również, jak dbać o silnik benzynowy z turbiną.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu!

Zobacz również: Kurs prawa jazdy kat. B+E w Bytomiu!

W jaki sposób prawidłowo dbać o żywotność silnika?

Poniżej przedstawimy Ci kilka istotnych podpunktów, z którymi powinieneś się dokładnie zapoznać 

Regularna wymiana oleju i filtrów

Podstawą prawidłowej eksploatacji każdego silnika benzynowego (jak i silników diesla) jest regularna wymiana oleju i filtrów. Olej silnikowy pełni kluczową rolę w smarowaniu ruchomych części, a także w odprowadzaniu ciepła i zanieczyszczeń. 

Zaleca się wymianę oleju co 10 000 km lub co rok, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej. Równie ważna jest wymiana filtrów oleju, powietrza i paliwa, które zapewniają czystość i skuteczność pracy silnika. Nie zapomnij przy okazji o filtrze kabinowym!

Sprawdź: Ile kosztuje kurs prawa jazdy na motocykl w Bytomiu?

Kontrola i wymiana świec zapłonowych

Świece zapłonowe są kluczowym elementem w silniku benzynowym. Odpowiadają za zapłon mieszanki paliwowo-powietrznej. Z czasem, jak wszystkie komponenty, świece się zużywają, co wpływa na osiągi silnika, zużycie paliwa oraz obroty (w szczególności zauważalne na luzie — wtedy mogą falować). Regularna kontrola i wymiana świec, zazwyczaj co około 30 000 km, jest zatem niezbędna dla utrzymania optymalnych parametrów pracy silnika.

Zobacz: Kurs prawa jazdy kat. C i C+E w Bytomiu!

Czyszczenie układu chłodzenia

Układ chłodzenia odgrywa ważną rolę w utrzymaniu właściwej temperatury silnika. Zanieczyszczenia w układzie chłodzenia mogą prowadzić do przegrzewania się silnika, co jest szczególnie szkodliwe dla silników benzynowych. Regularne sprawdzanie i czyszczenie układu chłodzenia, w tym wymiana płynu chłodniczego co kilka lat, jest więc kluczowa.

Zobacz też: Jak wymienić płyn chłodniczy?

Unikanie długiego jazdy na niskich obrotach i krótkich tras

Jazda na niskich obrotach przez długi czas może prowadzić do osadzania się nagaru w silniku, co wpływa na jego wydajność. Dlatego zaleca się okresowe „przeciążenie” silnika, czyli jazdę na wyższych obrotach, aby oczyścić wnętrze silnika z nagromadzonych zanieczyszczeń. 

To samo tyczy się długości drogi. Wiemy, że nie każdy ma taką możliwość, ponieważ w szczególności jeździ po mieście. Niemniej, warto regularnie wybierać się na nieco dłuższe przejażdżki, ok. 20 km+, które rozbudzą silnik i zachowają go w zdrowiu.

Sprawdź: Prawo jazdy kat. D Bytom

Jak dbać o turbinę w silniku benzynowym?

Nie każdy silnik benzynowy posiada turbo, co nie zmienia faktu, że większość nowych modeli jest w nie już zaopatrzona. Tutaj istotną kwestią jest nie tylko odpalanie, ale i gaszenie silnika. Przede wszystkim nie możesz zwiększać drastycznie obrotów na zimnym silniku, ponieważ zaszkodzisz turbinie.

Drugą kwestią jest gaszenie. Przed wyłączeniem silnika daj „odpocząć” turbinie kilkanaście sekund, np. 20-30 i dopiero po tym czasie zgaś silnik

Może to Cię zainteresuje: Prawo jazdy na traktor

Wybór paliwa

To równie ważny aspekt, choć w szczególności dotyczyć on będzie nowszych jednostek benzynowych. Zalecamy w tym przypadku, abyś dokładnie zapoznał się z informacjami od producenta, jakie paliwo należy wlewać do banku auta (czy 95, 98 itp.).

To również może Cię zainteresować: Jak przygotować się do długiej podróży?