Jak przygotować się do długiej podróży samochodem? Co zabrać i sprawdzić w aucie? Instruktor Szkoły Nauki Jazdy EXPERT z Bytomia zaleca:

29 grudnia 2023

Wrzucić do środka bagaże, zasiąść w fotelu kierowcy i ruszać przed siebie? Nie tak szybko!

Jeżeli planujesz dłuższą podróż samochodem, musisz się do niej dobrze przygotować, aby po drodze uniknąć przykrych niespodzianek. Z tego artykułu dowiesz się, o co należy zadbać, aby nawet długie godziny za kierownicą przebiegały bezpiecznie i komfortowo.

Szykuje się długa podróż samochodem? Bądź gotowy na niespodzianki!

Z jednej strony letnie wakacje, z drugiej okres świąteczno-noworoczny – to właśnie wtedy wielu z nas planuje urlopy z dala od domu, co często wiąże się z koniecznością odbycia długiej podróży samochodem. Przyzwyczajeni do pokonywania codziennych tras do pracy, szkoły czy na zakupy, nie zdajemy sobie sprawy, że wyruszając w dłuższą drogę, stajemy przed wyzwaniem o zupełnie innym kalibrze. Takim, do którego trzeba się wcześniej odpowiednio przygotować.

Zagrożenia i niespodzianki na trasie

Wbrew pozorom, zagrożeń i przykrych niespodzianek, jakie mogą nas spotkać w długiej trasie, jest naprawdę sporo. Na przeszkodzie bezproblemowej podróży mogą stanąć m.in.:

 • Tłok na drogach
 • Trudne warunki atmosferyczne
 • Kontrole drogowe
 • Remonty drogowe
 • Awaria samochodu

A to wszystko z dala od domu i na nieznanej trasie, co może jeszcze bardziej skomplikować już trudną sytuację. Zamiast liczyć na to, że los się do nas uśmiechnie i wszystko pójdzie gładko, znacznie lepiej będzie wcześniej przygotować się na wszelkie możliwe okoliczności, zabezpieczając się przed nimi i ich skutkami.

Kontrola stanu technicznego samochodu przed długą podróżą – co należy sprawdzić?

Nasze przygotowania zaczniemy od tego, co w takiej podróży najważniejsze, czyli samochodu. Jego dobry stan techniczny to kluczowa sprawa, bo jak wiadomo, los bywa złośliwy i awaria może się przytrafić w najgorszym możliwym momencie. Zwłaszcza jeśli na co dzień nie pokonujemy autem długich dystansów, a więc nie jest ono przyzwyczajone do takich wyzwań.

Co zatem powinniśmy zrobić? Podstawową rzeczą jest kontrola stanu technicznego samochodu, której w wielu przypadkach możemy dokonać na własną rękę. Co wymaga sprawdzenia?

 • Poziom płynów eksploatacyjnych – jeśli zajdzie potrzeba, należy wymienić/uzupełnić olej silnikowy, płyn hamulcowy i chłodniczy.
 • Układ hamulcowy – niezbędne jest przetestowanie działania hamulców, w tym kontrola tarcz i klocków hamulcowych, a w razie potrzeby wymiana na nowe.
 • Pasek klinowy – zużyty należy wymienić, w przeciwnym razie grozi nam awaria silnika.
 • Wycieraczki i płyn do spryskiwaczy – prawidłowe działanie wycieraczek zwiększa komfort i bezpieczeństwo jazdy.
 • Oświetlenie – należy skontrolować każdą żarówkę, dobrze będzie też wyposażyć się w zapasowy komplet.
 • Akumulator – należy się upewnić, czy jest dobrze naładowany i czy nie jest wymagana jego wymiana.
 • Stan ogumienia – koniecznie trzeba sprawdzić ciśnienie w oponach i stan zużycia bieżnika. Trzeba także pamiętać o zmianie opon na zimowe/letnie w zależności od pory roku.
 • Klimatyzacja – serwis i konserwacja klimatyzacji jest zalecana bez względu na porę roku.

UWAGA! Jeśli nie posiadasz odpowiedniej wiedzy lub doświadczenia, aby dokonać samodzielnej kontroli elementów samochodu przed dłuższą podróżą, skorzystaj z pomocy specjalisty.

Wyposażenie auta na długą podróż – co trzeba ze sobą mieć?

Nawet najdokładniejsza kontrola samochodu nie musi oznaczać, że na pewno nic się z nim po drodze nie stanie. Aby być przygotowanym na taką okoliczność, warto zabrać ze sobą odpowiednie wyposażenie – nie tylko to, które jest obowiązkowe w Polsce czy za granicą, ale także inne przydatne akcesoria samochodowe. Co się do nich zalicza?

 • Trójkąt ostrzegawczy – niezbędny w sytuacji awarii lub wypadku.
 • Gaśnica – musi być sprawna i łatwo dostępna.
 • Apteczka samochodowa – wyposażona w różnego rodzaju opatrunki, plastry, kompresy itp.
 • Kamizelki odblaskowe – dla każdego pasażera w samochodzie.
 • Zestaw naprawczy do opon – przydatny w razie konieczności wymiany opony.
 • Foteliki samochodowe – jeśli podróżujemy z dziećmi.

UWAGA! Brak trójkąta ostrzegawczego lub gaśnicy w samochodzie podczas kontroli drogowej grozi mandatem w wysokości od 20 zł do 500 zł. Za nieprawidłowe przewożenie dziecka narażamy się na karę w wysokości 300 zł i od 5 do 15 punktów karnych.

Przygotowanie do długiej podróży – nie tylko samochód!

Wiemy już, jak przygotować samochód do długiej podróży, ale nie można zapominać, że to tylko jedna strona medalu. W końcu auto nie prowadzi się samo – przygotowanie kierowcy do jazdy jest tak samo istotne jak jego pojazdu.

CZY WIESZ, ŻE … Zgodnie z danymi policyjnymi, w 2022 roku doszło do 562 wypadków drogowych, których przyczyną było zmęczenie lub zaśnięcie kierującego pojazdem za kierownicą.

Jak zapobiec takiemu niebezpieczeństwu i zadbać o odpowiedni komfort podróży? Oto kilka przydatnych wskazówek.

 • Wyśpij się przed podróżą.
 • Pamiętaj o regularnych postojach co 2-3 godziny, aby rozprostować nogi lub urządzić sobie krótką, 20-minutową drzemkę.
 • Zamieniaj się za kierownicą z drugim kierowcą, jeśli jest taka możliwość.
 • Jeśli planujesz kilkunastogodzinną podróż, a nie masz drugiego kierowcy, zaplanuj nocleg w trasie.
 • Unikaj spożywania ciężkich posiłków podczas podróży.
 • Pamiętaj o regularnym nawadnianiu się – pij wodę lub kawę, unikaj napojów gazowanych.
 • Zadbaj o wygodne i prawidłowe ustawienie fotela.
 • Zaplanuj trasę i przystanki przed wyruszeniem w drogę.
 • Wyczyść samochód przed podróżą, co zwiększy komfort i bezpieczeństwo.
 • Wybierz wygodne, luźne i oddychające ubranie na czas podróży.
 • Przygotuj pasującą muzykę lub audiobooki na drogę.
 • Zorganizuj wnętrze pojazdu, aby mieć wszystkie niezbędne przedmioty pod ręką.

Ubezpieczenie samochodu na długą podróż – pamiętaj o assistance!

Niezbędnym towarzyszem każdego kierowcy, bez względu na długość trasy, jest oczywiście ubezpieczenie OC. Poza nim, zwłaszcza przed dłuższym wyjazdem, warto zadbać jednak również o dodatkową ochronę, która będzie stanowić dla nas wsparcie w razie nieprzewidzianych zdarzeń na trasie.

Im dłuższą mamy przed sobą drogę, tym bardziej rośnie prawdopodobieństwo, że podczas niej dojdzie do czegoś przykrego. Kolizja czy wypadek mogą się niestety przytrafić każdemu, dlatego warto być wcześniej na tę okoliczność przygotowanym, zapewniając sobie ochronę autocasco. Dzięki niej będziemy mogli liczyć na wsparcie finansowe ubezpieczyciela w różnych sytuacjach – w zależności od wybranego wariantu ubezpieczenia np. przy uszkodzeniach spowodowanych przez żywioły, kradzieży pojazdu czy szkodach częściowych.

Inną bardzo przydatną podczas dłuższych tras polisą jest ubezpieczenie assistance, które zapewnia kierowcom pomoc na drodze. W zależności od wybranego wariantu tego ubezpieczenia będziemy mogli liczyć na wsparcie m.in. w przypadku awarii czy wypadku, organizację holowania pojazdu, naprawę samochodu na miejscu, ale też pomoc w organizacji noclegu czy samochód zastępczy. Dzięki temu nie będziemy musieli się martwić o nagłą awarię auta i co za tym idzie – problemy z dalszym kontynuowaniem podróży.

Spokojnie dojedź do celu!

Przygotowanie samochodu do długiej podróży to jedno, a drugie to odpowiednie zaplanowanie trasy i zadbanie o swój komfort za kierownicą. Niezależnie od tego, dokąd się wybierasz i jak długo zamierzasz podróżować, właściwe przygotowanie zwiększy bezpieczeństwo i sprawi, że dotarcie do celu będzie spokojniejsze i bardziej komfortowe.

Pamiętaj: długie podróże to nie sprint, to maraton – dbaj o siebie, swój pojazd i innych uczestników ruchu drogowego!