Zamarznięty hamulec ręczny — jak sobie z nim poradzić?

12 stycznia 2024

Zamarznięty hamulec ręczny to kolejny wróg, który potrafi zaskoczyć nas w najmniej spodziewanym momencie. Prócz niego, są jeszcze rozładowany akumulator, zamarznięte drzwi w samochodzie i zamki. Jak sobie z tym poradzić?

W tym wpisie stricte skupimy się na podpowiedziach, w jaki sposób można poradzić sobie z zamarzniętym hamulcem ręcznym. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z treścią wpisu!

Zamarznięty hamulec ręczny — jak to się w ogóle dzieje?

Zanim omówimy sposoby, dzięki którym można pozbyć się tego problemu, wpierw zaczniemy od źródła — od tego, dlaczego w ogóle tak się dzieje. 

Zaciągnięty hamulec ręczny powiązany się z szeregiem linek i małych dźwigni, które chronią specjalne osłony. Niemniej, z biegiem lat, jak większość podzespołów, tak i te przestają spełniać swoją funkcję w 100%. Poprzez to dochodzi do rozszczelnień, do których może dostać się wilgoć. Po dostaniu się wilgoci i brudu, podczas mrozów, ręczny może zamarzać. 

Tego typu problemy w szczególności będą pojawiać się w starszych samochodach oraz w pojazdach stosunkowo rzadko używanych, przede wszystkim w zimie. Oczywiście już zawczasu można temu zapobiec. Jeżeli wiesz, że samochód sprawiał takowe problemy w poprzednią zimę, radzimy, abyś udał się do mechanika w celu uszczelnienia układu oraz podciągnięcia i zabezpieczenia linek

To też może Cię zainteresować: Dlaczego warto rozpocząć kurs prawo jazdy zimą?

Jak poradzić sobie z zamarzniętym ręcznym?

Poniżej przedstawimy Ci kilka sposobów, które mogą pomóc odblokować ręczny.

Zdarza się, że hamulec ręczny blokuje wyłącznie jedno z tylnych kół. W takiej sytuacji, z resztą tak samo, jak w przypadku obu zablokowanych kół, może spróbować stosunkowo lekko ostukać koła. Do tego zabiegu możesz wykorzystać np. drewnianą deskę lub okopać koło nogą, tylko tak, by nie zrobić sobie, ani jemu żadnych szkód

Innym rozwiązaniem, z jakiego możesz skorzystać, jest uruchomienie samochodu oraz próba delikatnego ruszenia do przodu i do tyłu

Kolejną opcją jest przetransportowanie na lawecie samochodu w cieplejsze miejsce. Jakby nie patrzeć, nie jest to rozwiązanie, z którego korzysta się najczęściej ze względu na czas i pieniądze. Niemniej, może pomóc, o ile posiadasz garaż lub znajomego, u którego można by było chwile ów samochód przetrzymać. 

Ostatnią opcją jest wezwanie mobilnego mechanika, który dobrze wie, jak poradzić sobie w takiej sytuacji. Posiada on niezbędny sprzęt, który szybko „postawi samochód na koła”.

Polecamy również: Jak jeździć po górach zimą?

Podsumowanie

Zamarznięty hamulec ręczny potrafi przysporzyć równie wiele stresu, co inne, nieprawidłowo działające podzespoły w zimie, jak np. akumulator. Dlatego też radzimy, aby już przy pierwszych oznakach interweniować, aby nie dać się zaskoczyć!