Dlaczego warto rozpocząć kurs prawa jazdy zimą?

12 kwietnia 2023

Okres zimowy to czas, którego najbardziej nie lubią kierowcy, co nikogo w żaden sposób nie powinno dziwić. Co dopiero mają o tym powiedzieć przyszli kierowcy? Czy jest to odpowiedni okres, aby rozpoczynać prawo jazdy lub podejmować się egzaminu na prawo jazdy?

Dlaczego egzamin na prawo jazdy, jak i sam kurs prawa jazdy warto rozpocząć właśnie zimą, skoro warunki pogodowe w tym okresie najbardziej dają wszystkim w kość? Czy aby faktycznie jest to gra warta świeczki, czy tylko niepotrzebny stres dla nowego kursanta? 

Na wszystkie z wyżej podanych pytań postaramy się w ciekawy sposób odpowiedzieć w tym artykule. Zapraszamy do zapoznania się z treścią!

Trudne warunki mogą być najlepszym sprzymierzeńcem lub największym wrogiem

Wszystko tak naprawdę zależy od podejścia kursanta. Dla jednych okres ten będzie wydawać się utrapieniem, dla innych wyzwaniem — w pozytywnym tego słowa znaczeniu. 

Nieodśnieżone drogi, śliska jezdnia, częste opady, mgła oraz liczne korki mogą powodować niechęć u większości chętnych. Dlaczego zatem warto akurat wtedy, w okresie jesienno-zimowym rozpocząć kurs

Odpowiedź jest prostsza, niż wielu może się wydawać. Utrudnienia te warto przekuć w zdobywanie wartościowego doświadczenia już od pierwszych chwil za przysłowiowym kółkiem. 

Osoby, które rozpoczynają kurs prawa jazdy w okresie wiosennym lub letnim, nie będą miały wystarczającej wiedzy na temat tego, jak jeździć w zimie (zakładając, że kurs trwa ok. 3 miesiące, a egzamin zostaje zdany np. za 1. lub 2. razem). Zagadnienie to poznają dopiero wtedy, gdy przyjdzie zima i pierwszy stres związany z tym, jak się zachować. 

Kursanci, którzy natomiast zaczną kurs w zimie, nie będą mieć łatwo, aczkolwiek poznają praktykę jazdy w zimie już od samych początków swojej przygody. Dowiedzą się, jak jeździć po oblodzonej drodze, oraz jak zachowywać się w sytuacjach, które najprawdopodobniej nie przydarzyłyby by się w okresie letnim lub wiosennym. 

Zobacz również: WORD — Dlaczego ceny poszły w górę?

Dlaczego warto rozpocząć kurs w okresie zimowym? — Kilka słów na koniec

Mimo pewnych utartych opinii warto rozważyć rozpoczęcie kursu właśnie w tym czasie, a nie go unikać. Pamiętajcie, że ośrodki jazdy są w pełni przygotowane na ten sezon. Tyczy się to zarówno samochodów, jak i samych instruktorów, dla których jazda w każdych warunkach to chleb powszedni. 

W naszym ośrodku szkolenia kierowców dbamy o każdy element w zimie. Nasze samochody są w pełni przystosowane pod ten czas (zmieniamy ogumienie, wycieraczki, płyny itp.). Dodatkowo przygotowujemy kursantów mentalnie do tego przedsięwzięcia oraz tłumaczymy wszystkie tajniki na kursie teoretycznym, który — co ważne, niedługo po tym staje się jakże ważną dla wielu praktyką

Chcemy również podkreślić, że w sezonie zimowym zdawalność egzaminów mimo wszystko jest większa, aniżeli na wiosnę lub w lecie. Innym ciekawym atutem jest fakt, że na drodze w tym czasie nie ma rowerzystów, lub jest ich znacznie mniej. To samo tyczy się skuterów i motocykli, a prędkość na drodze jest dostosowywana do panujących warunków, także bez obaw!

Przeczytaj też: Czy egzamin na prawo jazdy można zdawać w innym języku niż polski?