Zgubiłem prawo jazdy — co powinienem zrobić? Instruktor z Szkoły Jazdy Expert z Bytomia zaleca:

7 grudnia 2023

Zgubienie prawa jazdy to sytuacja, która może przydarzyć się każdemu kierowcy. Czy wiesz, co robić, gdy nagle odkryjesz, że Twój dokument jest nie na miejscu? W tym wpisie znajdziesz kompleksowy przewodnik, który krok po kroku przeprowadzi Cię przez proces odzyskania prawa jazdy. Powiemy Ci o tym, jakie są niezbędne formalności, gdzie musisz się zgłosić, a także jak szybko i efektywnie rozwiązać ten problem. 

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z treścią!

Zgubione prawo jazdy — co zrobić? Tomasz Czech Instruktor Nauki Jazdy z Bytomia wyjaśnia:

Zgubione prawo jazdy to poważny problem, który niesie ze sobą ogromny stres i wiele wątpliwości. Jakby nie patrzeć, jest to drugi co do ważności dokument, zaraz po dowodzie osobistym. Niestety, różne przypadki chodzą po ludziach.

Poniżej powiemy Ci, jak powinieneś się zachować w takiej sytuacji i co musisz zrobić, aby pozbyć się tego problemu.

Zobacz też: Nauka prawa jazdy zdalnie — czy to dobre rozwiązanie?

Jak zachować się w sytuacji, gdy zgubione zostało prawo jazdy? Szkoła Nauki Jazdy z Piekar Śląskich zaleca:

Kwestią pierwszorzędną jest to, abyś zachował spokój. Wiemy, że może to być “oklepane” stwierdzenie, ale taka jest kolej rzeczy. Z chaotycznym umysłem tylko utrudnisz sobie cały proces. 

Krok 1 — zastrzeż prawo jazdy

Wybierz się do banku, w którym posiadasz konto, aby zastrzec prawo jazdy. To bardzo ważne, ponieważ nie wiadomo, w czyje ręce mogło ono trafić. 

Krok 2 — wypełnij wniosek o wtórnik prawa jazdy

W kroku drugim musisz wypełnić wniosek o wtórnik prawa jazdy. Takowy wniosek znajdziesz w wydziale komunikacji lub w Internecie na stronie urzędu. Przy składaniu wniosku należy uiścić opłatę w wysokości 100,50 zł, dołączyć dowód osobisty, potwierdzenie zapłaty oraz kolorową fotografię

Krok 3 — złóż dokumenty

Ostatnim krokiem jest złożenie dokumentów. Cały zabieg możesz przeprowadzić zdalnie przez platformę ePUAP lub tradycyjnie — w wydziale komunikacji. 

Następnie, w ciągu kilku dni powinieneś otrzymać informacje o wyrobionym prawie jazdy. Otrzymany wtórnik może zostać do Ciebie doręczony pocztą lub możesz udać się po niego do wydziału komunikacji

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak uzyskać wtórnik prawa jazdy przez internet, kliknij tutaj. W linku zobaczysz pełną instrukcję ponownego wyrobienia zgubionego prawa jazdy, zdalnie. 

Czy mogę jeździć samochodem, jeśli zgubiłem prawo jazdy? Szkoła Jazdy z Zabrza wyjaśnia:

Tak, możesz jeździć nawet ze zgubionym prawem jazdy. Od 5 grudnia 2020 roku nie ma obowiązku noszenia ze sobą dokumentu zaświadczającego o tym, że możesz kierować pojazdami. 

Polecamy także: Czy diagnosta może zabrać dowód rejestracyjny?