Czy diagnosta może zabrać dowód rejestracyjny? Szkoła Jazdy Bytom wyjaśnia:

24 kwietnia 2023

Nie każdy wie, że diagnosta ma pełne prawo do zabrania dowodu rejestracyjnego. Oczywiście, aby taka sytuacja rzeczywiście miała miejsce, pojazd według opinii diagnosty, musi faktycznie zagrać bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Co więcej, odzyskanie dowód również w tym przypadku nie należy do rzeczy najprostszych. 

W tym wpisie powiemy Ci więcej o tym, dlaczego diagnosta może zatrzymać Twój dowód rejestracyjny, oraz za co może nie przedłużyć badania technicznego

Zapraszamy do zapoznania się z treścią!

Diagnosta zabrał dowód rejestracyjny — w jaki sposób mogę go odzyskać?

Na samym początku warto zaznaczyć, że konfiskata dowodu rejestracyjnego przez diagnostę zdarza się bardzo rzadko. Samochód musi nie spełniać szeregu warunków oraz ewidentnie zagrażać bezpieczeństwu. Najczęściej jednak kończy się na nieprzedłużeniu badania na kolejny rok.

Jak odzyskać dowód?

Przede wszystkim należy naprawić wszystkie usterki — to oczywiście priorytet. Następnie trzeba wrócić do SKP (Stacji Kontroli Pojazdów) po to, by ponownie podejść do badania. 

Jeżeli badanie zakończy się pomyślnie, dalej otrzymasz od diagnosty specjalne zaświadczenie, z którym będziesz musiał się udać do wydziału komunikacji, tam urzędnik odda Twój dowód

Zobacz też: Jak wymienić płyn chłodniczy?

Co sprawdza diagnosta podczas wizyty w SKP?

Każdy kierowca jest zobligowany do tego, aby raz w roku przyjechać samochodem do Stacji Kontroli Pojazdów w celu przedłużenia badania technicznego. Na co zwróci uwagę osoba weryfikująca stan pojazdu? 

W skład analizy wejdą poszczególne elementy układów mechanicznych, jak:

  • układ zawieszenia,
  • układ hamulcowy, 
  • układ napędowy,
  • układ kierowniczy. 

Na tym jednak się nie kończy

Diagnosta sprawi również oświetlenie (działanie świateł przednich, tylnych oraz kierunkowskazu), układ wydechowy, stan technicznych podwozia (w tym stan opon) i nadwozia, oraz emisję spalin

Tutaj od razu chcemy zaznaczyć, że usterki pojawiające się w którymś z wyżej wymienionych elementów będą dyskwalifikować pojazd z przedłużenia badania. 

Zatem, jeżeli zbliża Ci się badanie techniczne i widzisz, że coś nie działa w samochodzie tak, jak powinno, warto, abyś rozważył udanie się do mechanika w celu naprawienia usterki (lub usterek) jak najszybciej. 

Sprawdź również: Czy można parkować na chodniku?