Kontrolki w samochodzie — poradnik, jak zrozumieć swoje auto. Szkoła Jazdy Expert z Bytomia wyjaśnia:

13 listopada 2023

Kontrolki na desce rozdzielczej samochodu to nie tylko kolorowe światełka, ale kluczowe informacje o stanie pojazdu. Czy wiesz, co oznacza każda z nich i jak reagować, gdy któraś się zapali? W tym artykule wyjaśniamy znaczenie najważniejszych kontrolek w samochodzie, od ostrzeżenia o niskim poziomie oleju, po wskaźniki awarii silnika. 

Poznaj te małe symbole, które mogą dużo powiedzieć o stanie Twojego auta i jednocześnie pomóc uniknąć poważnych problemów na drodze. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z treścią wpisu!

Ostrzegawcze kontrolki w samochodzie — jakie mają znaczenie?

Nie każdy zna znaczenie wszystkich (lub przynajmniej większości) kontrolek wyświetlających się na desce rozdzielczej. Brak wiedzy w tym zakresie powoduje, że kierowcy wpadają w panikę, choć, nie zawsze jest to konieczne, ponieważ nie każda świecąca się kontrolka od razu sygnalizuje poważne i drogie problemy. 

W samochodzie kontrolki pełnią kluczową rolę, ponieważ zawczasu ostrzegają nas o zbliżających się problemach, dlatego też nigdy nie warto ich bagatelizować

Poniżej przedstawimy Ci poszczególne rodzaje kontrolek ostrzegawczych: żółte, pomarańczowe oraz czerwone. 

Zobacz też: Czujniki parkowania — jak działa asystent parkowania i dlaczego warto?

Ostrzegawcze pomarańczowe i żółte kontrolki w samochodzie

Kontrolki pomarańczowe i żółte to inaczej ostrzegawczo-informacyjne sygnalizatory, które informują (i jednocześnie ostrzegają) nas przed niewłaściwym działaniem (lub brakiem jakiegokolwiek działania) poszczególnych podzespołów w pojeździe. Warto zaznaczyć, że powiadamiają nas także o niskim poziomie płynów eksploatacyjnych, takich jak:

 • niski poziom płynu do spryskiwaczy,
 • niski poziom płynu chłodniczego.

Pomarańczowe i żółte kontrolki mogą ostrzegać nas również o:

 • rezerwie paliwa,
 • uszkodzonej skrzyni biegów, 
 • niskim ciśnieniu w oponach, 
 • awarii wtryskiwaczy,
 • oblodzonej nawierzchni,
 • włączonych światłach tylnych przeciwmgielnych,
 • awarii świateł,
 • niedomkniętym wlewie paliwa,
 • awarii systemu ESP,
 • itp.

Czerwone kontrolki w samochodzie

Czerwone kontroli w samochodzie niestety w większości nie świadczą o niczym dobrym. Powiadamiają nas one o poważnym problemie lub możliwości jego nadejścia. 

Co zrobić w sytuacji, gdy wyświetli się czerwona kontrolka na desce rozdzielczej? W wielu przypadkach może wiązać sie to z zatrzymaniem pojazdu oraz wezwaniem pomocy drogowej, choć nie jest to zasada, która sprawdza się w 100%. Dlaczego czerwone kontrolki nie zawsze wymagają takiej interwencji?

Otóż czerwone kontrolki mogą informować nas o innych, prostszych problemach, które szybko można rozwiązać, m.in. są to:

 • niezapięte pasy,
 • niedomknięte drzwi,
 • zaciągnięty hamulec ręczny,
 • niedomknięte drzwi bagażnika. 

O czym jeszcze mówią czerwone kontrolki? Przede wszystkim sygnalizują:

 • o awarii systemu ABS — kontrolka ABS,
 • o ryzyku przegrzania silnika — kontrolka temperatury cieczy chłodzącej,
 • o minimalnej ilości (lub braku) oleju w silniku — kontrolka oleju silnikowego,
 • o niskim poziomie płynu hamulcowego lub awarii czujnika — kontrolka płynu hamulcowego,
 • o zużyciu klocków lub awarii jednego z czujników — kontrolka układu hamulcowego,
 • o niepoprawnym działaniu systemu wspomagającego kierownicę — kontrolka kierownicy,
 • o problemach związanych z akumulatorem

Co oznacza kontrolka Check Engine?

Kontrolka Check Engine zawsze jest stresująca, co więcej, może świadczyć o wielu problemach z silnikiem. Zapala się w momencie, gdy komputer silnika wykryje niepoprawny sygnał od któregoś z czujników lub wtedy, gdy odbierze informacje (również z czujników), że wartości przez nie mierzone przekraczają wybrane normy

Jak wspominaliśmy wyżej, „check” może informować o wielu dolegliwościach od błahych, aż po te bardziej skomplikowane i drogie. Z tego też względu najlepiej jak najszybciej udać się do serwisu i podpiąć specjalny komputer, który zdiagnozuje błędy, które z kolei będzie można skasować i naprawić. 

Gdy jednak kontrolka ta zaczyna świecić się na czerwono lub migać, wtedy mamy styczność faktycznie z poważnym problemem. W takiej sytuacji nie zalecamy kontynuowania jazdy. Najlepiej wezwać lawetę i udać się do mechanika. 

Polecamy również: Czy jazda na rezerwie jest szkodliwa dla samochodu? 

Czym może być spowodowane świecenie kontrolki check engine?

Powodów może być wiele, m.in.:

 • zatkanie lub awaria zaworu EGR,
 • problem z instalacją LPG,
 • awaria przepływomierza,
 • awaria cewki zapłonowej,
 • awaria którejś ze świec zapłonowych,
 • awaria sondy lambda,
 • awaria katalizatora.