Czujniki parkowania — jak działa asystent parkowania i dlaczego warto?

8 listopada 2023

Czujniki parkowania to małe urządzenia o wielkich możliwościach. Pomagają uniknąć kolizji i usprawniają manewrowanie w ciasnych przestrzeniach. W naszym artykule wyjaśniamy, jak działają te praktyczne pomocniki i dlaczego montaż czujników parkowania w Twoim aucie może być najlepszą decyzją dla komfortu i bezpieczeństwa jazdy. 

Odkryj zalety nowoczesnej technologii stojącej na straży Twojego przedniego i tylnego zderzaka. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z treścią!

Czym właściwie są czujniki parkowania i jak działają?

Czujniki parkowania obecnie znajdziemy w większości jak nie we wszystkich nowych samochodach. Niestety nie możemy powiedzieć tego samego o starszych modelach. 

Czujniki parkowania to zaawansowane technologicznie systemy wspomagające kierowców podczas manewrów parkingowych. Dzięki nim parkowanie staje się bezpieczniejsze, znacznie bardziej komfortowe (zarówno dla świeżo upieczonych, jak i doświadczonych kierowców) i łatwiejsze, nawet w najbardziej wymagających i stresujących warunkach. 

Urządzenia te, montowane zazwyczaj w zderzakach pojazdów, wykorzystują ultradźwięki lub elektromagnetyczne pola do wykrywania obiektów w bezpośrednim otoczeniu auta.

Gdy samochód zbliża się do przeszkody, czujniki wysyłają fale, które odbijając się od niej, wracają i są rejestrowane przez system. Na tej podstawie obliczana jest odległość od przeszkody, a kierowca jest informowany o niej poprzez sygnały dźwiękowe lub wizualne, w zależności od stopnia zaawansowania posiadanego urządzenia.

Zobacz też: Obowiązkowe wyposażenie samochodu — wszystko, co musisz wiedzieć. 

Jakie są rodzaje czujników parkowania?

Podstawowe modele czujników parkowania wykorzystują ultradźwięki do wykrywania przeszkód. Są one proste w obsłudze i emitują sygnał dźwiękowy, który intensyfikuje się (nasila) w miarę zbliżania do obiektu.

Nieco bardziej zaawansowane są czujniki elektromagnetyczne, które tworzą wokół pojazdu pole elektromagnetyczne. Są one mniej widoczne, gdyż nie wymagają montażu zewnętrznego, co jest ich dodatkowym atutem estetycznym.

Na szczycie oferty znajdują się systemy z czujnikami wizualnymi, które nie tylko sygnalizują odległość dźwiękiem, ale również przedstawiają wizualizację na ekranie monitora w kabinie. Niektóre z nich są wyposażone w kamery z funkcją nocnego widzenia lub systemy 360 stopni, które prezentują kompletne otoczenie pojazdu. 

Ostatnim rodzajem jest asystent parkowania, który w pełni odciąża kierowcę od wykonywania tego manewru. Zaawansowane czujniki i technologia w połączeniu dają możliwość parkowania wyłącznie pojazdowi, bez jakiegokolwiek udziału kierowcy. Niemniej taki zestaw komponentów to przede wszystkim spory wydatek, przez co nie jest zbyt często spotykanym dodatkiem w samochodzie. 

Polecamy również: Ktoś zablokował mi samochód na parkingu — co powinienem zrobić?

Dlaczego warto rozważyć zakup samochodu z czujnikami parkowania lub ich montaż w obecnym pojeździe?

Zakup auta z czujnikami parkowania lub wyposażenie w nie obecnego pojazdu to decyzja, która znacząco podnosi komfort i bezpieczeństwo jazdy. Czujniki te to jak dodatkowe „oczka” naszego samochodu, które czuwają, gdy miejsca stają się zbyt ciasne, a przestrzeń manewrowa ograniczona. Warto je rozważyć przede wszystkim z kilku powodów:

  1. Minimalizują ryzyko — drobnych kolizji i niechcianych uszkodzeń lakieru lub karoserii, które mogą generować nieprzewidziane koszty naprawy.
  2. Zwiększają bezpieczeństwo pasażerów i innych uczestników ruchu — szczególnie w miejscach, gdzie trudno o dobre widzenie, jak zatłoczone parkingi czy gęsta zabudowa miejska.
  3. Czujniki parkowania to wygoda i oszczędność czasu — nawet mniej doświadczeni kierowcy mogą parkować sprawnie i szybko, bez stresu i niepotrzebnego „przemierzania” parkingu w poszukiwaniu większego miejsca.