Jazda nocą samochodem — jak zachować odpowiednie bezpieczeństwo? Szkoła Jazdy Bytom zaleca:

5 czerwca 2023

Noc to pora dnia, która znacząco ogranicza nasze pole widzenia, zwłaszcza wtedy, gdy poruszamy się w terenie niezabudowanym, gdzie najczęściej prócz naszych świateł w samochodzie, nie zauważymy żadnego dodatkowe oświetlenia (no może prócz pojazdów nadjeżdżających z naprzeciwka). 

Choć najwięcej wypadków zdarza się w godzinach popołudniowych, noc wciąż szykuje dla nas wiele wyzwań. Dlatego też w tym wpisie przedstawimy Ci informacje, które mogą pomóc zwiększyć bezpieczeństwo zarówno Twoje, pasażerów, kierowców, oraz osób znajdujących się wokół. 

Zapraszamy do zapoznania się z treścią!

Światła to podstawa

Prawidłowo działające światła to element fundamentalny podczas nocnej jazdy. Z tego też względu zadbaj o ich jakość — sprawdź stan żarówek oraz kloszy, które mogą nie tylko redukować pole widzenia, ale też oślepiać kierowców jadących na wprost. 

Warto tutaj zaznaczyć, że reflektory warto regularnie polerować — możesz to zrobić samodzielnie lub oddać je w ręce specjalistów. Nie jest to bardzo kosztowny zabieg, a uwierz nam, bardzo polepszający widoczność. Chcemy też podkreślić, że na zmatowiałe reflektory najprawdopodobniej (również) zwróci uwagę diagnosta podczas corocznego przeglądu technicznego. 

Co więcej, światła prócz zmatowiałych kloszy także mogą być po prostu źle ustawione (dużo może zależeć od tego, czy przewozisz cięższy ładunek w bagażniku (lub wcześniej przewoziłeś i zapomniałeś zmienić ustawień)). 

Zobacz też: Czym i jak polerować lampy w samochodzie?

Szyba wewnątrz i na zewnątrz

Czysta szyba, tak jak reflektory to podstawa. Zadbaj o nią najlepiej, jak to tylko możliwe i często powielaj ten zabieg, aby widoczność (przez nią) stale była jak najlepsza

Zadbaj o odpowiedni poziom płynu do spryskiwaczy, który jest niezbędny zarówno w porze zimowej, jak i letniej. Warto zaznaczyć, że cieplejsze dni sprawiają, że ilość owadów (wszędzie) drastycznie się zwiększa, co prowadzi do ich sporej liczby na szybie. Rozbite i rozmazane owady również mogą bardzo ograniczać widoczność, a wysokie temperatury w dzień jedynie mogą utrudniać ich usunięcie

Zwróć także uwagę na jakość wycieraczek. Noc sama z siebie jest porą o ograniczonej widoczności, a co dopiero podczas intensywnych opadów deszczu, oraz braku oświetlenia na zewnątrz… Sprawne wycieraczki to — jak już wspominaliśmy wielokrotnie to stwierdzenie — również podstawa

To może Cię zainteresować: Kiedy należy wymienić wycieraczki?

Prędkość

Godziny nocne dla wielu kierowców są sygnałem do dociśnięcia „gazu do dechy”, zważywszy na mniejszy ruch w mieście, jak i poza jego obszarem. Niestety jest to zgubne myślenie, które może prowadzić do przykrych konsekwencji. 

W nocy w warunkach miejskich mimo stosunkowo dobrego oświetlenia nie zawsze da się w porę zorientować, że ktoś np. stoi na pasach, ponieważ nie każdy pieszy przestrzega zasad, które zwiększają widoczność jego samego po zmroku. Nadmierna prędkość w takiej sytuacji i ciemność mogą prowadzić do opóźnienia reakcji, co w konsekwencji może zakończyć się tragedią — miej to na uwadze. 

Lepiej nie jest w terenie niezabudowanym, gdzie często, w szczególności na drogach prowadzących przez las możemy spotkać zwierzynę — lisy, zające, sarny, dziki itp. Nadmierna prędkość w takiej sytuacji może prowadzić do większej kolizji oraz oczywiście do krótszego czasu na reakcje w momencie pojawienia się przeszkody na drodze. 

Podsumowanie

Zmrok to wyzwanie dla kierowców, dlatego też w żaden sposób nie możesz go lekceważyć. Zachowaj ostrożność, nie przekraczaj prędkości oraz zadbaj o poszczególne podzespoły Twojego pojazdu. 

Życzymy szerokości.