Jak włączyć się do ruchu na autostradzie — najważniejsze informacje przekazuje Szkoła Jazdy:

25 stycznia 2023

Podróż autostradą z pozoru wydaje się banalnie prosta. Przecież wystarczy mocniej wcisnąć gaz do dechy i to wszystko, prawda…? No niestety… Nie.

Każdy rodzaj drogi rządzi się „swoimi prawami”, tak samo jest z jazdą po autostradzie, gdzie prędkości są znacznie większe, niż gdzie indziej. 

Z tego też względu postanowiliśmy stworzyć wpis, którego celem będzie uświadomienie, jak powinieneś poruszać się po tych odcinkach drogi, w trosce o Twoje bezpieczeństwo. 

Kto może wjechać na autostradę? Szkoła Nauki Jazdy wyjaśnia:

Od tego zaczniemy. Jazda autostradą nie jest przeznaczona dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Nie mogą wjeżdżać na nią pojazdy, które — krótko mówiąc — jadą zbyt wolno

A zatem, na autostradzie nie spotkamy m.in.:

  • ciągników,
  • skuterów,
  • ani rowerzystów. 

Z jaką prędkością minimalną można poruszać się po autostradzie? Nauka Jazdy objaśnia:

Nie ma jednoznacznie określonej minimalnej prędkości, z którą należy poruszać się po autostradzie. Niemniej, na stronie głównej policji w Świętochłowicach możemy wyczytać, że:

Zgodnie z definicją autostrady, jest to droga przeznaczona tylko do ruchu pojazdów samochodowych, które na równej, poziomej jezdni mogą rozwinąć prędkość co najmniej 40 km/h, w tym również w razie ciągnięcia przyczep. Nie oznacza to jednak, że 40 km/h jest prędkością minimalną, jaka obowiązuje na autostradzie. Wymóg 40 km/h dotyczy jedynie spełnienia określonych parametrów pojazdów samochodowych, które zamierzają poruszać się autostradą”.

Źródło: https://swietochlowice.policja.gov.pl/k25/ruch-drogowy/czesto-zadawane-pytani/62903,Czy-40-kmh-to-minimalna-predkosc-na-autostradzie.html

Więcej na temat prędkości na autostradzie również znajdziesz w linku załączonym powyżej. 

Włączanie się do ruchu na autostradzie – Nauka Jazdy tłumaczy:

Włączanie do ruchu, jak i wyłączanie się z niego to element, który każdy kierowca powinien wykonywać płynnie. W tym manewrze na autostradzie nie ma miejsca na błędy. To właśnie od niego zależy Twoje bezpieczeństwo oraz wszystkich kierowców znajdujących się na autostradzie.  

Mówiąc jeszcze prościej — wjazd na autostradę oraz zjazd z niej powinieneś wykonać możliwe jak najsprawniej.

Przed wjazdem na autostradę zawsze znajdujesz się na tzw. węzłach, które do niej prowadzą. Jak zapewne zauważyłeś, są one kręte i mają ograniczenie prędkości — najczęściej do 50 km/h.

Po nich pojawia się pas włączenia. To właśnie jego „potencjał” musisz wykorzystać najlepiej. Nie możesz przy stosunkowo małej prędkości zjechać z niego na główny pas autostrady, ponieważ w ten sposób możesz spowodować zagrożenie dla innych uczestników ruchu. 

Z tego też względu pas rozbiegowy wykorzystaj do nabrania prędkości, która pozwoli Ci bezproblemowo włączyć się do ruchu. Tutaj również należy podkreślić, że nie masz pierwszeństwa nad innymi pojazdami, ponieważ to Ty włączasz się do ruchu i to Ty musisz ustąpić je innym.  

Zobacz: Jak utworzyć korytarz życia?

Wyłączanie się z ruchu na autostradzie

Przede wszystkim jesteś zobowiązany do zasygnalizowania innym kierowcom tego, że chcesz zjechać z autostrady. Musisz to zrobić odpowiednio wcześniej niż pod sam koniec. 

Dalej zjeżdżasz z pasa głównego — prawego, na pas wyłączenia. Pamiętaj, aby gwałtownie nie zwalniać w momencie, gdy znajdujesz się jeszcze na autostradzie! Od zmniejszania prędkości jest pas wyłączenia, na którym prędkość zniżasz stopniowo przed łukiem.

Przejechałem zjazd na autostradzie — co powinienem zrobić? Szkoła Jazdy zaleca:

Nie ma co ukrywać — zjazdy na autostradzie są dobrze widoczne dla wszystkich kierujących, aczkolwiek i tak czasem zdarza się, że określony zjazd zostanie przejechany. Trzeba przyznać, że zdarzają się okoliczności, w których to tych rozwidleń jest naprawdę wiele, dlatego pomyłki są na porządku dziennym. Co jednak zrobić w takiej sytuacji?

Przede wszystkim nie wpadaj w panikę. Nie hamuj do przysłowiowego „zera”, tym bardziej nie zawracaj, nie próbuj cofać, ani nie zatrzymuj się na pasie awaryjnym!

Za każdy z ww. manewrów możesz otrzymać ogromną karę, ponieważ stwarzasz wtedy bezpośrednie zagrożenie dla innych uczestników ruchu. 

Jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest jazda dalej — po kilku lub kilkunastu kilometrach będziesz mógł zjechać, aby nawrócić w miejscu, które jest do tego przeznaczone. Innej opcji nie ma. Z pewnością pomoże Ci z tym GPS

Sprawdź również: Kurs doskonalenia techniki jazdy — dlaczego warto?

Podsumowanie

Jazda autostradą, mimo że jest stosunkowo prosta, jest również bardzo odpowiedzialna. Pamiętaj, aby zachowywać się na niej rozważnie i dokładnie zwracać uwagę na wszystkich kierujących wokół. Niestety, ale wielu kierowców popełnia błędy podczas podróży tym rodzajem drogi, które czasem kończą się naprawdę źle. 

Patrz dokładnie w lusterka zawsze, gdy będziesz wymijać poprzedzający Cię pojazd i zjeżdżaj z lewego pasa zawsze po jego wyprzedzeniu. 

Bądź ostrożny!