Jak się robi korytarz życia?

23 sierpnia 2022

“Korytarz życia, co to jest?” – jest to dość często spotykane pytanie. Wiele osób bynajmniej może nie znać tego określenia, choć najprawdopodobniej większość z nas widziała tę sytuację w internecie lub była jej świadkiem na żywo. 

Korytarz życia jest to pas, który tworzą kierowcy w celu utorowania określonej przestrzeni dla pojazdów takich jak:

  • karetka,
  • straż pożarna, 
  • policja. 

Celem utworzenia korytarza życia jest przyspieszenie w dotarciu na miejsce służb ratunkowych. Im lepiej jest on zorganizowany, tym większe jest prawdopodobieństwo na uratowanie zdrowia i życia poszkodowanych osób.

Kiedy należy zrobić korytarz życia?

Nie zawsze jest pewne, że korytarz życia będzie wymagany. Niemniej, zawsze warto, w sytuacji, gdy zbliżasz się do korka podjechać samochodem do zewnętrznej linii drogi. W przypadku szosy, która posiada dwa pasy (w jednym kierunku), zbliż się do zewnętrznej krawędzi jezdni — w przypadku prawego pasa, będzie to zjazd do prawej strony jezdni, natomiast na lewym pasie, zjazd do strony lewej. 

Korytarze życia najczęściej tworzy się na autostradach i drogach ekspresowych, ponieważ tam, w momencie powstania korka jest największe prawdopodobieństwo, że jego przyczyną jest właśnie wypadek samochodowy

Takie działanie znacznie usprawni szybszy przejazd służb ratunkowych. 

Korytarz ratunkowy a droga 3 pasmowa

W sytuacji, gdy droga ma 3 lub więcej pasów ruchu w tym samym kierunku należy zastosować zasadę prawej ręki. Jak to zrobić?

Wyciągnij rękę do przodu. Wyprostuj kciuk, w którą stronę idzie? – w lewą. Następnie wychyl palec wskazujący, w którą stronę się kieruje? – w prawą. Tak samo, jak reszta palców. 

Zatem zasada jest prosta. Kierowcy znajdujący się na skrajnie lewym pasie drogi, zobowiązani są do podjechania jak najbliżej lewej krawędzi jezdni. Natomiast kierowcy z pasa środkowego i pasa (lub pasów) prawego są zmuszeni do zjazdu jak najbliżej krawędzi prawej. Dzięki temu zostanie uformowany korytarz życia, przez który służby ratunkowe zdołają szybko dojechać do miejsca wypadku. 

Korytarz życia — mandat

Za utrudnianie przejazdu pojazdom ratunkowym (uprzywilejowanym) grozi grzywna. Kara, jaka może dosięgnąć kierowcę, będzie sięgać od 500 zł do nawet 2 500 zł. Dodatkowo trzeba nadmienić, że wraz z mandatem, policja przyzna Ci 6 punktów karnych

Podsumowanie

Jeżeli widzisz korek na autostradzie, od razu podjedź bliżej krawędzi jezdni. Nie czekaj na służby ratunkowe. Reaguj znacznie szybciej. Dodatkowo zachowaj nieco większą odległość od samochodu stojącego przed Tobą, byś w razie konieczności szybciej mógł podjechać jeszcze bliżej krawędzi jezdni. 

Pamiętaj, kierowcy ze skrajnie lewego pasa (!) zjeżdżają do lewej krawędzi. Natomiast reszta kierowców zobowiązana jest do zjazdu do prawej krawędzi jezdni. 

Jeżeli jesteś zainteresowany ile kosztuje kurs na prawo jazdy? zapraszamy do zapoznania się z naszym cennikiem kursów prawa jazdy Bytom. Zapraszamy do kontaktu za naszym biurem w Radzionkowie w celu zapisania się na kurs prawa jazdy Bytom. Zapraszamy wszystkich chętnych na kursy dla motocyklistów kat. AM, A1, A2, A. Oraz kursy prawa jazdy kat. B, jak i kursy prawa jazdy kat. C, jak i kursy prawa jazdy kat. C+E, oraz kursy nauki jazdy kat. D. Podczas zapisania się kurs prawa jazdy Bytom warto zapoznać się z taborem nauki jazdy.