System start-stop — czym jest i jak działa? Instruktor Szkoły Jazdy EXPERT z Bytomia wyjaśnia:

14 czerwca 2024

System start-stop to innowacyjne rozwiązanie stosowane w nowoczesnych samochodach (choć swoją historią sięga już lat 70 ubiegłego wieku), mające na celu oszczędność paliwa i redukcję emisji spalin. W tym wpisie szczegółowo omówimy, czym jest system start-stop, jak działa, jakie ma zalety i wady oraz jakie są jego najczęstsze problemy i sposoby ich rozwiązania.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z treścią wpisu!

Czym jest system start-stop i jak działa?

System start-stop to rozwiązanie stosowane w wielu współczesnych pojazdach, mające na celu zmniejszenie zużycia paliwa i redukcję emisji spalin

System działa poprzez automatyczne wyłączanie silnika, gdy samochód zatrzymuje się, na przykład na światłach lub w korku, oraz jego ponowne uruchamianie, gdy kierowca zamierza ruszyć. Jest to szczególnie efektywne w warunkach miejskich, gdzie częste zatrzymywanie się i ruszanie jest normą.

Mechanizm działania systemu start-stop opiera się na kilku kluczowych komponentach: akumulatorze, rozruszniku i alternatorze. Gdy samochód zatrzymuje się i kierowca wciska pedał hamulca, system wyłącza silnik. W momencie, gdy kierowca zwalnia pedał hamulca lub wciska sprzęgło, silnik automatycznie uruchamia się ponownie. Proces ten jest szybki i zazwyczaj niezauważalny dla kierowcy, co zapewnia płynną i komfortową jazdę.

Kluczowym elementem tego systemu jest specjalny akumulator o zwiększonej wydajności, zdolny do częstego rozruchu silnika bez szybkiego zużywania się. Tradycyjne akumulatory nie byłyby w stanie sprostać takim wymaganiom, dlatego w pojazdach z systemem start-stop stosuje się akumulatory EFB (Enhanced Flooded Battery) lub AGM (Absorbent Glass Mat).

Również rozrusznik w tych pojazdach jest wzmocniony, aby wytrzymać częste uruchamianie silnika. Alternator, który ładuje akumulator, jest zaprojektowany tak, aby zapewnić odpowiednią ilość energii w krótkim czasie.

System start-stop, poza oszczędnością paliwa, przyczynia się także do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, co ma pozytywny wpływ na środowisko. Pomimo licznych zalet, system ten nie jest pozbawiony wad, takich jak szybsze zużycie akumulatora i rozrusznika, co wymaga regularnej konserwacji i kontroli technicznej. 

Zobacz też: Czym jest system ABS w samochodzie?

Jakie są zalety i wady systemu start-stop?

Poniżej przedstawimy Ci zalety i wady tego rozwiązania:

Zalety systemu start-stop

System start-stop oferuje szereg korzyści, które przekładają się na oszczędności finansowe oraz korzyści ekologiczne. Przede wszystkim, jednym z głównych atutów tego rozwiązania jest zmniejszone zużycia paliwa (ok. 0,5-1l na 100 km).

Podczas postoju silnik jest wyłączony, co eliminuje niepotrzebne spalanie paliwa. W dłuższej perspektywie czasowej może to przynieść zauważalne oszczędności, szczególnie w warunkach miejskich, gdzie częste zatrzymywanie się jest normą.

Kolejną zaletą jest redukcja emisji spalin, co przyczynia się do ochrony środowiska. Dzięki systemowi start-stop, emisja dwutlenku węgla oraz innych szkodliwych substancji jest znacznie ograniczona. 

System start-stop jest również korzystny dla samego silnika. Redukcja pracy na biegu jałowym zmniejsza jego obciążenie, co może przekładać się na dłuższą żywotność. Silnik, który nie pracuje, nie generuje ciepła, co zmniejsza ryzyko przegrzewania się w warunkach miejskich korków — szczególnie w lecie.

Wady systemu start-stop

Pomimo licznych zalet, system start-stop ma również swoje wady. Jednym z głównych problemów jest zwiększone zużycie akumulatora i rozrusznika. Częste wyłączanie i uruchamianie silnika powoduje, że akumulator jest poddawany większemu obciążeniu niż w tradycyjnych systemach, co może prowadzić do jego szybszego zużycia (mimo, że te komponenty, jak wspomnieliśmy wyżej, są wzmocnione).

Kolejną wadą jest potencjalny wpływ na turbinę w silnikach doładowanych. Nagłe wyłączenie silnika może sprawić, że turbina nie zdąży się odpowiednio schłodzić, co może prowadzić do jej uszkodzenia w dłuższej perspektywie. 

Turbosprężarki pracują w bardzo wysokich temperaturach, a gwałtowne zatrzymanie przepływu oleju chłodzącego i smarującego może skutkować przegrzewaniem się i przedwczesnym zużyciem tej kluczowej części.

System start-stop może być również mniej efektywny w ekstremalnych warunkach klimatycznych. W bardzo niskich lub bardzo wysokich temperaturach częste uruchamianie silnika może być bardziej wymagające, co zwiększa obciążenie akumulatora i innych komponentów.

Niektórzy kierowcy mogą również odczuwać dyskomfort związany z częstym włączaniem i wyłączaniem silnika, co może wpływać na płynność jazdy i ogólny komfort użytkowania pojazdu. 

To również może Cię zainteresować: System ESP w samochodzie — czym właściwie jest? 

Czy system start-stop da się wyłączyć?

Tak, system start-stop można wyłączyć — służy do tego specjalny przycisk. Warto jednak zaznaczyć, że po zgaszeniu i ponownym uruchomieniu silnika, wyłącznik się zresetuje, co będzie wiązać się z koniecznością ponownego wyłączenia. 

Czy system start-stop da się wyłączyć na stałe?

Taka opcja również jest możliwa. Niemniej, jeżeli się na tym nie znasz, nie radzimy robić tego na własną rękę. Lepiej skorzystać z warsztatu, w którym mechanicy profesjonalnie zajmują się wyłączeniem (wyprogramowaniem) tego systemu.

 

Zobacz również:

Kurs Prawa Jazdy w Radzionkowie – https://szkolaexpert.pl/

Szkoła Jazdy EXPERT Tarnowskie Góry – https://maps.app.goo.gl/2adBDUSL8gfvM9FNA

EXPERT – Szkoła Nauki Jazdy Piekary Śląskie – https://www.facebook.com/oskexpertczech

Szkolenie Okresowe dla Kierowców Zawodowych KOD 95 – Katowice, Chorzów, Bytom Siemianowice Śląskie, Tychy, Zabrze, Ruda Śląska, Gliwice, kod 95 – https://szkolenieokresowe.pl/

Najlepsza Szkoła nauki jazdy w Bytomiu to szkoła jazdy EXPERT – https://szkolanaukijazdy.bytom.pl/

Kurs prawa jazdy kat. B+E w nauce jazdy EXPERT z Bytomia – https://szkolanaukijazdy.bytom.pl/kursy/kategoria-be/

Ile trzeba zapłacić za kurs nauki jazdy w 2024 roku w Zabrzu? – https://szkolaexpert.pl/cennik/

Kursy prawa jazdy na motocykl Tarnowskie Góry, Radzionków, Piekary Śląskie, Bytom – https://szkolaexpert.pl/kursy/kategorie-a/

Kurs prawa jazdy kat. C i kat. C+E w Ośrodku Szkolenia Kierowców Zawodowych EXPERT – https://szkolanaukijazdy.bytom.pl/

Szkolenie okresowe dla kierowców zawodowych- kod 95 – z Bytomia oraz Tarnowskich Gór, Radzionkowa, Miasteczka Śląskiego, Piekar Śląskich, Pyrzowic, Kalet, Nakła Śląskiego, Lublińca, Rudy Śląskiej, Tworoga, Zabrza, kod 95 – https://szkolenieokresowe.bytom.pl/

Najlepsza Szkoła jazdy w Piekarach Śląskich to szkoła nauki jazdy EXPERT – https://szkolaexpert.pl/szkola-nauki-jazdy-piekary-slaskie/

EXPERT kursy prawa jazdy kat. B+E w Zabrzu – https://szkolaexpert.pl/szkola-nauki-prawo-jazdy-zabrze/

Ile zapłacimy za kurs prawa jazdy w 2024 roku w Bytomiu? – https://szkolanaukijazdy.bytom.pl/cennik/

Kursy prawa jazdy kat. C i kat. C+E – https://szkolaexpert.pl/kursy/kategoria-ce/

Kursy prawa jazdy w Katowicach w Szkole Nauki Jazdy EXPERT  https://szkolanaukijazdy.katowice.pl/

Kursy dla motocyklistów – Szkoła Nauki Jazdy EXPERT Bytom  https://szkolanaukijazdy.bytom.pl/kursy/kategorie-a/

EXPERT Szkoła Jazdy Radzionków – https://maps.app.goo.gl/8JbxiqMW79ro19KL9

Odnowienie prawa jazdy kierowcy zawodowego – kod 95 – https://maps.app.goo.gl/WHxQSmNbapSQG3Z59

Szkolenie okresowe kierowcy zawodowego – kod 95 – odnowienie prawa jazdy kierowców zawodowych – https://maps.app.goo.gl/oNsxsC4qprZ93mkWA

EXPERT Szkoła Nauki Jazdy Piekary Śląskie – https://g.co/kgs/dPUXv56