System ESP w samochodzie — czym właściwie jest? Szkoła jazdy Expert z Bytomia wyjaśnia:

23 listopada 2023

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak nowoczesne technologie wspomagają bezpieczeństwo podczas jazdy? Jednym z kluczowych rozwiązań, które znacznie poprawiają bezpieczeństwo na drogach, jest system ESP — Elektroniczny Program Stabilizacji. Ten zaawansowany system nie tylko chroni życie, ale również zmienia sposób, w jaki postrzegamy prowadzenie pojazdu. 

W tym wpisie powiemy Ci, jak działa ESP, jakie korzyści niesie i dlaczego jest tak ważny w każdym pojeździe. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z treścią!

Co to jest System ESP?

Elektroniczny Program Stabilizacji (ESP), znany także jako Program Kontroli Stabilności, jest innowacyjnym systemem bezpieczeństwa, który od lat zmienia oblicze motoryzacji. Warto zaznaczyć, że jest on stale udoskonalany. Działa na zasadzie monitorowania i korygowania trajektorii pojazdu, co jest szczególnie pomocne w ekstremalnych sytuacjach drogowych.

Zobacz też: Jak prawidłowo reagować na sygnały pojazdów uprzywilejowanych?

W jakich sytuacjach włącza się system ESP?

Być może zdarzyło Ci się widzieć kiedyś kontrolkę na desce rozdzielczej Twojego samochodu, na której pisało ESP lub jej inną postać graficzną w postaci pojazdu i dwóch smug. 

Kontrolka ESP włącza się w sytuacji, gdy Twój pojazd traci przyczepność zarówno podczas intensywnych opadów deszczu, na oblodzonej, jak i zaśnieżonej drodze. Wtedy też pomaga Ci wybrnąć z poślizgu, sterując indywidualnie każdym kołem oraz optymalnie dostosowując moc silnika w danym momencie. 

Jakie korzyści oferuje system ESP?

  • Poprawa stabilności jazdy — ESP pomaga utrzymać pojazd na właściwej trajektorii, nawet podczas gwałtownych manewrów, co jest kluczowe w sytuacjach awaryjnych.
  • Zmniejszenie ryzyka poślizgu — system skutecznie redukuje ryzyko poślizgu na zakrętach, szczególnie na śliskich lub mokrych nawierzchniach. Pamiętaj jednak, że nie zwalnia Cię on z rozważnej jazdy. Mimo ułatwień musisz dostosowywać prędkość do panujących warunków. 
  • Wsparcie w trudnych warunkach pogodowych — ESP jest niezwykle pomocne w trudnych warunkach pogodowych, jak deszcz, śnieg czy lód, gdzie kontrola nad pojazdem jest utrudniona.
  • Zwiększenie bezpieczeństwa podczas wyprzedzania — zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo podczas wyprzedzania, stabilizując pojazd w przypadku nieoczekiwanych ruchów kierownicy.
  • Optymalizacja użytkowania hamulców — system potrafi inteligentnie hamować poszczególne koła, co przyczynia się do bardziej efektywnego i bezpiecznego hamowania.
  • Zapobieganie przewróceniu pojazdu — w pojazdach o wyższym środku ciężkości, jak SUV-y, ESP pomaga zapobiegać przewróceniu się pojazdu podczas gwałtownych manewrów.
  • Wsparcie dla innych systemów bezpieczeństwa — ESP współpracuje z innymi systemami, takimi jak ABS czy kontrola trakcji, zwiększając ogólne bezpieczeństwo pojazdu.
  • Zwiększenie pewności i komfortu kierowcy — posiadanie ESP w pojeździe może zwiększyć pewność siebie kierowców, szczególnie tych mniej doświadczonych, dając im dodatkowe wsparcie w trudnych sytuacjach drogowych.

To również może Cię zainteresować: Zmęczenie i senność podczas jazdy — jak tego uniknąć?