Uszkodzenia opon — przez co powstają usterki? Instruktor Nauki Jazdy EXPERT z Bytomia wyjaśnia:

18 kwietnia 2024

W naszej szkole nauki jazdy EXPERT z Bytomia stawiamy nie tylko na doskonalenie technik prowadzenia pojazdu, ale także na edukację z zakresu prawidłowej eksploatacji samochodu. Wysokiej jakości opony są kluczowe dla bezpieczeństwa jazdy, ponieważ to one jako jedyne łączą pojazd z podłożem. Wiedza o tym, jak rozpoznać i zapobiegać uszkodzeniom opon, jest niezbędna każdemu kierowcy. W tym artykule przyjrzymy się różnym usterkom opon, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo jazdy.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z treścią wpisu!

Co uszkadza i deformuje opony?

Uszkodzenia opon mogą wynikać z wielu przyczyn, co prowadzi do różnych typów deformacji i usterek. Uważamy, że powinieneś wiedzieć, co szkodzi oponom. Dzięki temu lepiej i szybciej zrozumiesz, przez co opona może stracić swoje właściwości. Oto kluczowe przyczyny uszkodzeń opon:

  • Niewłaściwe ciśnienie w oponach — zarówno zbyt niskie, jak i zbyt wysokie ciśnienie może prowadzić do przedwczesnego zużycia opony. Niedopompowane opony zwiększają ryzyko przegrzania, co może prowadzić do uszkodzenia bieżnika i ścian bocznych. Nadmierne ciśnienie sprawia, że opona staje się zbyt twarda i podatna na uszkodzenia przez ostre przedmioty.
  • Zużycie wynikające z wieku — opony ulegają naturalnemu starzeniu, co objawia się utratą elastyczności gumy. Starzejące się opony mogą pękać i tracić swoje właściwości trakcyjne, co stwarza zagrożenie bezpieczeństwa.
  • Uszkodzenia mechaniczne — ostre przedmioty na drodze jak szkło, gwoździe czy kawałki metalu mogą przebić oponę, wbić się w nią lub uszkodzić jej bieżnik. Nawet drobne uszkodzenia mogą prowadzić do stopniowego uchodzenia powietrza i w konsekwencji do pełnego uszkodzenia opony.
  • Nierównomierne zużycie — niewłaściwa geometria zawieszenia lub niezrównoważone koła mogą powodować nierównomierne zużycie opon. Jest to często wynik niewłaściwej ustawienia zbieżności koła, co z kolei może wynikać z noszenia się elementów zawieszenia.
  • Warunki drogowe — jazda po nierównych drogach, dziurach, krawężnikach czy nierównościach może przyczyniać się do deformacji i uszkodzeń wewnętrznych opony, które nie są widoczne z zewnątrz.
  • Ekstremalne temperatury — zarówno bardzo wysokie, jak i niskie temperatury mogą negatywnie wpływać na kondycję opon. Zimą opony stają się bardziej sztywne i podatne na pękanie, natomiast latem zbyt wysoka temperatura może prowadzić do przegrzania i uszkodzenia opon. Z tego też względu warto kontrolować pogodę i w optymalnych terminach zmieniać opony, o ile jeździsz na sezonowych kołach, a nie całosezonowych. 

Mając świadomość tych przyczyn, można lepiej dbać o stan opon i przedłużyć ich żywotność, co jest kluczowe dla bezpieczeństwa jazdy.

Zobacz też: Czym jest geometria kół i dlaczego jest tak ważna?

Czy można jeździć z oponą, na której jest wybrzuszenie (tzw. bąbel)?

Jeżdżenie z wybrzuszeniem na oponie stanowi poważne ryzyko i zdecydowanie nie jest zalecane. Wybrzuszenie, czyli widoczne wypuklenie na bocznej ścianie opony, jest zazwyczaj wynikiem uszkodzenia wewnętrznej struktury opony, które może być spowodowane uderzeniem w krawężnik, dziurę na drodze lub inny twardy przedmiot. Tego typu uszkodzenie niszczy wzmocnienia opony, co prowadzi do osłabienia jej struktury i zwiększa ryzyko nagłego pęknięcia opony podczas jazdy.

Ciśnienie wewnątrz opony może spowodować, że uszkodzony obszar zostanie wypchnięty na zewnątrz, tworząc niebezpieczne wypuklenie. Kontynuowanie jazdy z taką oponą jest niebezpieczne, ponieważ w każdej chwili może dojść do jej rozerwania, co niesie za sobą ryzyko utraty kontroli nad pojazdem, a nawet poważnego wypadku.

Zobacz również:

EXPERT Nauka Jazdy Radzionkówhttps://szkolaexpert.pl/

Szkoła nauki jazdy EXPERT z Tarnowskie Góry https://maps.app.goo.gl/2adBDUSL8gfvM9FNA

Szkoła Nauki Jazdy EXPERT Tarnowskie Góryhttps://www.facebook.com/oskexpertczech

Szkolenie Okresowe dla Kierowców Zawodowych z Katowice, Chorzów, Bytom Siemianowice Śląskie, Tychy, Zabrze, Ruda Śląska, Gliwice, kod 95 – https://szkolenieokresowe.pl/

Najlepsza Nauka Jazdy z Bytomia – https://szkolanaukijazdy.bytom.pl/

Ile trzeba zapłacić za prawo jazdy w 2024 roku w Radzionkowie?https://szkolaexpert.pl/cennik/

Kursy prawa jazdy na motor – https://szkolaexpert.pl/kursy/kategorie-a/

Szkoła Jazdy Bytom – https://szkolanaukijazdy.bytom.pl/

Szkolenie okresowe dla kierowców zawodowych z Bytomia oraz Tarnowskich Gór, Radzionkowa, Miasteczka Śląskiego, Piekar Śląskich, Pyrzowic, Kalet, Nakła Śląskiego, Lublińca, Rudy Śląskiej, Tworoga, Zabrza, kod 95https://szkolenieokresowe.bytom.pl/

Kursy jazdy w Piekarach Śląskich – https://szkolaexpert.pl/szkola-nauki-jazdy-piekary-slaskie/

Szkoła jazdy w Zabrzehttps://szkolaexpert.pl/szkola-nauki-prawo-jazdy-zabrze/

Ile zapłacimy za kurs prawa jazdy w 2024 roku w Bytomiu? – https://szkolanaukijazdy.bytom.pl/cennik/

Szkoła Jazdy Katowice – https://szkolanaukijazdy.katowice.pl/

Motocyklowa Szkoła Jazdy https://szkolanaukijazdy.bytom.pl/kursy/kategorie-a/

EXPERT Szkoła Jazdy Radzionków https://maps.app.goo.gl/8JbxiqMW79ro19KL9

Odnowienie prawa jazdy kierowcy zawodowego kod 95 https://maps.app.goo.gl/WHxQSmNbapSQG3Z59

Szkolenie okresowe kierowcy zawodowego – kod 95 – https://maps.app.goo.gl/oNsxsC4qprZ93mkWA

Szkoła Jazdy EXPERT Piekary Śląskie – https://g.co/kgs/dPUXv56