Wystrzał opony w trakcie jazdy — jak zareagować w takiej sytuacji? Instruktor Szkoły Nauki Jazdy EXPERT z Bytomia wyjaśnia:

10 kwietnia 2024

Wystrzał opony podczas jazdy to jedna z najbardziej niebezpiecznych sytuacji, z jaką może zmierzyć się kierowca. Nagła utrata kontroli nad pojazdem, gwałtowne zmiany kierunku jazdy, oraz ogromne ryzyku wypadku — to realne zagrożenia, które mogą wystąpić w takim momencie. Wiedza o tym, jak prawidłowo reagować w przypadku wystrzału opony, jest kluczowa dla bezpieczeństwa zarówno kierowcy, jak i pasażerów. 

Z tego też względu serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym wpisem, który pomoże Ci przygotować się do tej ekstremalnej sytuacji, która, jakby nie patrzeć, zdarza się dosyć rzadko.

Jak wygląda wystrzał opony podczas jazdy w praktyce?

Wystrzał opony podczas jazdy to dramatyczne zdarzenie, które testuje umiejętności kierowcy i wytrzymałość pojazdu. W momencie wystrzału kierowca odczuwa nagłe i gwałtowne szarpnięcie pojazdu w stronę uszkodzonej opony, która zostaje rozerwana na strzępy. 

Reakcja samochodu różni się w zależności od nawierzchni — na suchej asfaltowej pojazd może gwałtownie zmienić tor jazdy, natomiast na mokrej lub śliskiej drodze ryzyko utraty kontroli znacząco wzrasta. Przy wysokich prędkościach, utrzymanie pojazdu na drodze staje się jeszcze trudniejsze, co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji i wypadków.

Uszkodzenia spowodowane wystrzałem mogą być rozległe — od uszkodzenia samej opony, poprzez deformację felgi, aż do uszkodzeń karoserii i elementów zawieszenia spowodowanych niekontrolowanym toczeniem się pojazdu. Dodatkowo nagle zwiększona siła oporu zmienia dynamikę jazdy, co wymaga od kierowcy pełnego skupienia i odpowiedniego reagowania, aby uniknąć dalszych uszkodzeń i zagrożeń na drodze.

Zobacz również: System ESP w samochodzie — czym właściwie jest? 

Jakie są przyczyny wystrzału opony?

Wystrzał opony może być spowodowany różnymi czynnikami, które zagrażają bezpieczeństwu na drodze. Zrozumienie tych przyczyn jest kluczowe do zapobiegania takim zdarzeniom. Oto główne przyczyny wystrzału opony:

 • Niewłaściwe ciśnienie w oponach — zbyt niskie ciśnienie prowadzi do przegrzania opony, co może spowodować jej wystrzał. Z kolei zbyt wysokie ciśnienie zwiększa ryzyko pęknięcia opony pod wpływem obciążeń czy przeszkód na drodze.
 • Zużycie opony — nadmierne zużycie bieżnika lub starzenie się gumy osłabia strukturę opony, czyniąc ją podatną na pęknięcia i wystrzały, zwłaszcza podczas szybkiej jazdy lub w ekstremalnych temperaturach.
 • Uszkodzenia mechaniczne — przebicia, pęknięcia czy inne uszkodzenia opony spowodowane przez ostre przedmioty na drodze mogą prowadzić do gwałtownej utraty ciśnienia i wystrzału.
 • Wysoka temperatura — w upalne dni temperatura nawierzchni dróg znacząco wzrasta, co w połączeniu z długotrwałą jazdą na wysokich prędkościach, może przyczynić się do przegrzania i destrukcji opon.
 • Wady produkcyjne opon — choć rzadkie, wady fabryczne lub defekty materiałowe mogą być przyczyną niespodziewanego wystrzału opony. Ważne jest, aby wybierać opony renomowanych producentów i regularnie sprawdzać ich stan.

Warto również podkreślić inny, równie ważny czynnik, a dokładniej: zbyt dużą wagę samochodu. Przeciążenie pojazdu, czyli przekroczenie maksymalnej dopuszczalnej masy ładunku deklarowanej przez producenta, znacząco zwiększa ryzyko wystrzału opon. 

Załadowanie samochodu ponad zalecane limity powoduje nadmierne obciążenie opon, co w połączeniu z innymi czynnikami, takimi jak wysoka temperatura czy niewłaściwe ciśnienie, może doprowadzić do ich uszkodzenia. 

Jak zareagować na wystrzał opony?

Skoro omówiliśmy już przyczyny i to, jak wygląda wystrzał opony w praktyce, pora przejść do informacji o tym, jak poradzić sobie z tą sytuacją na drodze. Gdy opona wystrzeli podczas jazdy, zachowanie spokoju i odpowiednia reakcja są po prostu niezbędne. Oto kroki, które należy podjąć:

 • Nie hamuj gwałtownie — instynktowna reakcja może podpowiadać, aby nagle zahamować, ale jest to błąd. Gwałtowne hamowanie może spowodować szybsze ściąganie pojazdu w stronę rozerwanej opony. Zamiast tego, delikatnie zwolnij pedał gazu, pozwalając samochodowi stopniowo zwalniać.
 • Utrzymuj kierownicę stabilnie — wystrzał opony często prowadzi do gwałtownego przemieszczenia pojazdu w stronę uszkodzonej opony. Trzymaj kierownicę mocno, ale bez szarpania, aby utrzymać pojazd na swoim pasie.
 • Jeśli dasz radę, spróbuj szybko ocenić sytuację wokół — szybko oceń ruch drogowy wokół Ciebie. Spojrzenie w lusterka pomoże zweryfikować, czy bezpiecznie możesz zmniejszyć prędkość i zjechać na pobocze.
 • Bezpiecznie zatrzymaj pojazd — kiedy to możliwe, delikatnie zwolnij i kieruj pojazdem na bezpieczne miejsce z dala od ruchu drogowego. Idealnie, jest to szerokie pobocze lub parking.
 • Włącz światła awaryjne — natychmiast po zatrzymaniu się włącz światła awaryjne, aby ostrzec innych kierowców o swojej obecności i potencjalnym zagrożeniu.
 • Sprawdź uszkodzenia — po bezpiecznym zatrzymaniu i włączeniu świateł awaryjnych, jeśli sytuacja na to pozwala, dokonaj oceny uszkodzeń. Nie próbuj natychmiast zmieniać opony, jeśli znajdujesz się w niebezpiecznym miejscu.
 • Wezwij pomoc — jeśli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie zmienić oponę, lub znajdujesz się w niebezpiecznym miejscu, wezwij pomoc drogową.

Pamiętaj, że Twoje bezpieczeństwo i pasażerów jest najważniejsze. Postępując zgodnie z tymi krokami, minimalizujesz ryzyko dalszych wypadków i uszkodzeń pojazdu.

Polecamy także: Wymiana opon w motocyklu — wszystko, co musisz wiedzieć! 

Zobacz również:

EXPERT Nauka Jazdy Radzionków – https://maps.app.goo.gl/u7YsDmiUs2KBpDMB7

Szkoła nauki jazdy EXPERT z Tarnowskie Góryhttps://szkolaexpert.pl

Szkoła Nauki Jazdy EXPERT Radzionkówhttps://www.facebook.com/oskexpertczech

Szkolenie Okresowe dla Kierowców Zawodowych z Katowice, Chorzów, Bytom Siemianowice Śląskie, Tychy, Zabrze, Ruda Śląska, Gliwice, kod 95 – https://szkolenieokresowe.pl/

Szkoła Nauki Jazdy EXPERT z Bytomia – https://szkolanaukijazdy.bytom.pl/

Ile trzeba zapłacić za prawo jazdy w 2024 roku w Tarnowskich Górach? – https://szkolaexpert.pl/cennik/

Kursy prawa jazdy na motocykl– https://szkolaexpert.pl/kursy/kategorie-a/

Najlepsza Szkoła Jazdy z Bytomia – https://szkolanaukijazdy.bytom.pl/

Szkolenie okresowe dla kierowców zawodowych z Bytomia oraz Tarnowskich Gór, Radzionkowa, Miasteczka Śląskiego, Piekar Śląskich, Pyrzowic, Kalet, Nakła Śląskiego, Lublińca, Rudy Śląskiej, Tworoga, Zabrza, kod 95https://szkolenieokresowe.bytom.pl/

Kurs nauki jazdy w Piekarach Śląskich – https://szkolaexpert.pl/szkola-nauki-jazdy-piekary-slaskie/

Szkoła nauki jazdy w Zabrzu – https://szkolaexpert.pl/szkola-nauki-prawo-jazdy-zabrze/

Ile zapłacimy za kurs w szkole nauki jazdy w 2024 roku w Bytomiu? – https://szkolanaukijazdy.bytom.pl/cennik/

Szkoła Nauki Jazdy Katowice – https://szkolanaukijazdy.katowice.pl/

Kursy nauki jazdy na motocyklu https://szkolanaukijazdy.bytom.pl/kursy/kategorie-a/

EXPERT Szkoła Jazdy Tarnowskie Góry – https://maps.app.goo.gl/jddRbopnLnu6fLGH9