Bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów — zadbaj o widoczność w sezonie jesienno-zimowym. Szkoła Jazdy Expert z Bytomia radzi:

30 października 2023

Jesień i zima to czas, w którym kierowcy, piesi i rowerzyści powinni podjąć dodatkowe środki ostrożności na drodze. Zmienne warunki atmosferyczne, ograniczona widoczność i zmroki sprzyjają powstawaniu niebezpiecznych sytuacji. W tym wpisie dowiesz się, jak zwiększyć swoją widoczność i dbać o bezpieczeństwo na drodze.

W tym wpisie dowiesz się, jak zachować szczególną ostrożność, będąc pieszym oraz kierowcą jednośladu. Zapraszamy do zapoznania się z treścią!

Dlaczego widoczność jest tak ważna?

Zarówno jesień, jak i zima to okres, kiedy zmrok zapada coraz szybciej, a pogoda nie jest tak łaskawa, jak w poprzedzających je porach roku. Częste opady deszczu i śniegu znacząco ograniczają widoczność. To samo tyczy się mgły. Mokre szyby, zmrok i wilgotna droga, która wręcz „wsysa” promienie świetlne padające z reflektorów w żaden sposób nie zwiększają widoczności, dlatego tak ważne jest, aby dobrze przygotować się do wyjścia na zewnątrz. Warto zaznaczyć, że wcale nie trzeba wiele, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo. 

Należy podkreślić, że czynniki zewnętrzne, takie jak ww. wilgotna nawierzchnia mogą wpłynąć na czas reakcji oraz niekontrolowane manewry samochodu. Musisz mieć to na uwadze. 

Jak zwiększyć swoją widoczność jako pieszy?

Przede wszystkim zadbaj o oświetlenie, to priorytet. Noszenie odblasków jest nie tylko zalecane, ale i obowiązkowe poza terenem zabudowanym. Niestety, nie każdy stosuje się do tego obowiązku, przez co dochodzi do wielu tragedii.

Rozważ zakup kamizelki odblaskowej lub świecącej opaski do biegania z lampkami LED. Możesz też kupić samozaciskową opaskę odblaskową — a nawet kilka. W skrajnych warunkach posiłkuj się również telefonem, włącz latarkę i skieruj ją w sposób, aby być widocznym dla nadjeżdżających samochodów. W Internecie znajdziesz też wiele kurtek, które spełniają wszystkie funkcje odpowiednie dla sezonu jesienno-zimowego, oraz jednocześnie dysponują odblaskami. Nie myśl o tym, że coś takiego wygląda głupio, tutaj chodzi o Twoje bezpieczeństwo!

W sezonie jesienno-zimowym słońce zachodzi znacznie szybciej. Pamiętaj, aby w trakcie przechodzenia przez pasy nie korzystać z telefonu ani nie nosić słuchawek w uszach. Musisz mieć pełną kontrolę nad tym, co dzieje się wokół Ciebie. Należy zaznaczyć, że używanie telefonu jest ogólnie zabronione podczas przechodzenia przez pasy — wiosna i lato nie stanowią tu wyjątku. 

Polecamy również: Dlaczego warto sprawdzić opony zimowe przed rozpoczęciem sezonu?

Jak zwiększyć widoczność jako rowerzysta?

Jazda na rowerze daje wiele satysfakcji, niemniej, na jesień i w zimie, niesie ze sobą znacznie większe ryzyko wypadku, ze względu na ww. czynniki. Z tego też względu w żaden sposób nie powinieneś bagatelizować potencjalnego problemu. 

Najważniejszym elementem z pewnością jest odpowiednie oświetlenie. Tutaj nie warto oszczędzać. Kup wysokiej jakości przednie i tyle lampki. Dodatkowo rozważ zakup kasku oraz dodatkowych elementów odblaskowych, które zamontujesz np. na kurtce, butach, czy rowerze. W sieci znajdziesz wiele ciekawych rozwiązań, które wbrew pozorom nie będą drogie, a z pewnością zwiększą Twoje bezpieczeństwo.

Radzimy również unikać dróg o dużym natężeniu — w szczególności po zmroku. Mimo że jedziesz rowerem, musisz pamiętać o pierwszeństwie, dlatego stale kontroluj sytuację, niech nic Cię nie rozprasza. 

Jak zwiększyć widoczność jako kierowca samochodu?

Jako kierowca, w sezonie jesienno-zimowy powinieneś zadbać o płyn do spryskiwaczy, który w tym okresie znacznie częściej będzie Ci potrzebny. Inną kwestią są wycieraczki. Częste opady i brudne drogi będą powodować ograniczenie widoczności na szybie. Dlatego, jeżeli w Twoim pojeździe pióra wycieraczek są stare i wytarte, jak najszybciej rozważ wymianę. 

Zawsze zatrzymuj się na znakach STOP i znacząco zwalniaj, dojeżdżając do przejścia dla pieszych. Pamiętaj, że nie każdy pieszy dba o odblaski, dlatego nawet na oświetlonych przejściach osoba ubrana cała na czarno, będzie słabo widoczna. 

Inną, priorytetową kwestią jest prędkość — to must-have. Zredukuj ją i bądź czujny. Dodatkowo regularnie sprawdzaj działanie i jakość świateł w reflektorach. Możesz też pokusić się o częste mycie lamp, aby dawały więcej światła (i jednocześnie nie rozpraszały go). Jeżeli widzisz, że Twoje reflektory są zmatowiałe, zalecamy, abyś udał się jak najszybciej do serwisu zajmującego się ich regeneracją

Oczywiście, możesz zrobić to również samodzielnie. Zachęcamy również do zapoznania się z naszym wpisem, który stricte poświęciliśmy temu zagadnieniu, zobacz — czym polerować lampy w samochodzie?