Ubezpieczenie OC, AC i Assistance — najważniejsze informacje. Nauka Jazdy z Bytomia wyjaśnia:

12 września 2023

Czym właśnie jest ubezpieczenie OC, AC i Assistance? Z pewnością każdemu obiły się te nazwy chociaż raz o uszy, czy to w TV, internecie, czy podczas rozmów między rodzicami lub znajomymi. W tym wpisie dokładnie, a zarazem w prosty sposób wyjaśnimy Ci różnice, jakie pojawiają się między każdym z wyżej wymienionych rodzajów ubezpieczeń. 

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z treścią!

Ubezpieczenie OC samochodu — dla kogo, czy jest obowiązkowe oraz za co odpowiada?

Ubezpieczenie OC (polisa OC), to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które dotyczy każdego posiadacza samochodu

Ubezpieczenie OC chroni Cię przed kosztami, jakie musiałbyś ponieść w sytuacji, gdy spowodujesz kolizję lub wypadek na drodze. Oczywiście w skład polisy OC wchodzi więcej rzeczy, aniżeli pokrycie szkód związanych z samochodem. W razie wypadku, z Twojego ubezpieczenia pokrywane są koszty uszkodzonych nieruchomości, przedmiotów znajdujących się w samochodzie drugiego kierowcy itp. 

Zobacz również: Taryfikator mandatów w 2023 r

Czy ubezpieczenie OC jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Musi posiadać je każdy zarejestrowany pojazd. Za brak aktualnej polisy możesz otrzymać wysoką grzywnę. Dodatkowo, w sytuacji, gdy spowodujesz kolizję lub wypadek, najprawdopodobniej będziesz zobligowany do samodzielnego pokrycia szkód, dlatego nie radzimy Ci ryzykować — zawsze pamiętaj o ubezpieczeniu. 

Ubezpieczenie AC — ubezpieczenie auta, czy to dobre rozwiązanie?

Ubezpieczanie AC to dobre rozwiązanie, które będzie chronić Cię przed różnego rodzaju losowymi zdarzeniami, na które nie będziesz mieć wpływu. 

Polisa AC zapewni Ci naprawę Twojego własnego samochodu, gdy spowodujesz kolizję lub wypadek. Dodatkowym atutem jest naprawa pojazdu np. po gradobiciu, intensywnych wiatrach, gdzie na samochód spadła gałąź i uszkodziła go oraz dewastacji auta, czy kradzieży poszczególnych podzespołów. 

Ubezpieczenie AC może ochronić Cię również przed kradzieżą samochodu.

Czy ubezpieczenie AC jest obowiązkowe?

Nie, ubezpieczenie AC nie jest obowiązkowe. Z tego też względu polisa AC jest dobrowolna i warto się na nią zdecydować, jeśli Twój pojazd spełnia określone warunki danej ubezpieczalni. 

Czym jest Assistance? — Czy powinieneś z niego skorzystać?

Assistance to rodzaj dobrowolnego ubezpieczenia. Możesz dołączyć je wyłącznie do ubezpieczenia OC, jak i do całego zestawu — ubezpieczenia OC i AC. 

Assistance różni się w zależności od pakietu, na jaki się zdecydujesz. Jego celem jest pomoc w nieprzewidzianych sytuacjach, gdy Twój pojazd odmówi posłuszeństwa — np. na autostradzie, gdzie wymagana będzie pomoc lawety. 

Czy Assistance to dobry wybór? 

Według nas jak najbardziej. Przede wszystkim nie jest on drogi, a może pomóc Ci w naprawdę stresujących sytuacjach. Warto zaznaczyć, że same koszty holowania samochodu (nie przez ubezpieczalnię) do najbliższego mechanika lub pod dom, mogą sięgać kilkuset złotych. 

Podsumowanie

Celem tego wpisu była podpowiedź, czym różni się każde z ww. ubezpieczeń. Nie pisaliśmy tu o wszystkich korzyściach, jakie oferują OC, AC i Assistance. Przed wyborem polisy pamiętaj, aby dokładnie zapoznać się z ofertą wybranej ubezpieczalni. Jeżeli nie jesteś pewny, na co się zdecydować, poproś o wsparcie rodziców lub znajomych, którzy mają w tym większe doświadczenie.