Egzamin na prawo jazdy kategorii A — jak zdać go za pierwszym razem? Szkoła Jazdy Bytom wyjaśnia:

26 czerwca 2023

Egzamin praktyczny na prawo jazdy kat A dla jednych może być bułką z masłem a dla innych stanowić ogromne wyzwanie przepełnione strachem. Każdy egzamin praktyczny na prawo jazdy posiada pewne niuanse, o których nie możemy zapominać, ponieważ to właśnie od nich, od tych „szczegółów szczególików” może zależeć to, czy uda nam się ukończyć go pomyślnie. 

Z tego wpisu dowiesz się, co możesz zrobić i w jaki sposób się przygotować, aby egzamin praktyczny na kat. A spróbować zdać za pierwszym razem. 

Zapraszamy do zapoznania się z treścią wpisu!

Zasada nr 1 — nie spiesz się

Chcesz zdobyć prawo jazdy na motocykl? Jeśli tak, musisz zakodować sobie w głowie, aby się nie spieszyć — w żaden sposób. 

Bądź w ruchu, aczkolwiek prędkość, z którą będziesz się poruszać, powinna być naprawdę znikoma. W międzyczasie ćwiczyć panowanie nad maszyną i odpowiednią równowagę w sposób, aby nie podpierać się nogą. 

Prędkość, z którą będziesz, jechać powinna być na tyle mała, by wskazówki na liczniku sygnalizowały, iż poruszasz się z szybkością naprawdę niską. Jest to bardzo ważne i z pewnością przyda Ci się przy egzaminie. 

Zobacz też: Egzamin praktyczny na prawo jazdy kat. A — z czym się na nim zmierzysz?

Zasada nr 2 — ogranicz używanie hamulca

Hamulec na egzaminie może przysporzyć Ci więcej problemów, aniżeli rezultatów. Podczas wykonywania np. slalomu może doprowadzić do tego, że podeprzesz się nogą lub, co gorsza, wywrotki, która będzie skutkować zakończeniem egzaminu. 

Tutaj też kłania się zasada nr 1 — im wolniej jedziesz, tym rzadziej jest zobligowany do używania hamulca, jednocześnie pozbywając się potencjalnego zagrożenia niezdania egzaminu państwowego. 

Zasada nr 3 — egzamin na placu zdawaj sprzęgłem

Dokładnie tak, gdy zwalniasz i przyspieszasz, pracuj sprzęgłem, nie hamulcem, tak, jak pisaliśmy wyżej. 

Stosowanie się do tej zasady z pewnością pomoże Ci wyjechać na miasto. 

Dla przykładu — jeżeli zmniejszyć prędkość (na placu manewrowym), wciśnij sprzęgło. Następnie zacznij wchodzić w zakręt (np. podczas robienia ósemki). 

Wszystko musisz robić umiejętnie, z wyczuciem. 

Zasada nr 4 — nie podpieraj się nogą

Na egzaminie praktycznym na prawo jazdy kategorii A nie możesz podpierać się nogą. Oczywiście jest to odruch, którego ciężko jest się pozbyć, zwłaszcza że gwarantuje bezpieczeństwo i redukuje jednocześnie prawdopodobieństwo uszkodzenia lub obtarcia maszyny. 

Niestety, na egzaminie nie możesz tego robić. 

Podczas ćwiczeń w Szkole Jazdy Bytom nauczymy Cię, jak prawidłowo panować nad motocyklem

Jeżeli po ukończeniu kursu wciąż masz wątpliwości, czy uda Ci się zdać egzamin, skontaktuj się z nami. Powiesz nam, w czym nie czujesz się wystarczająco dobrze, a my podszkolimy Cię tak, aby rozwiać Twoje obawy. Skupimy się wyłącznie na aspektach, które sprawiają Ci trudności

Zasada nr 5 — ucz się więcej, niż od Ciebie wymagają

Prócz praktyki na placu manewrowym i na mieście w trakcie kursu, po godzinach, w czasie wolnym czytaj i oglądaj wartościowe filmy na różnych platformach internetowych (takich, jak np. YouTube). 

Znajdziesz tam również wiele porad od specjalistów, które zostaną Ci na dłużej w głowie i pomogą przy zdawaniu egzaminu. Dzięki temu utrwalisz sobie wiedzę, którą przekazaliśmy Ci podczas szkolenia!

Polecamy również: Kategorie prawa jazdy na motocykl — czym się różnią?

Podsumowanie

Dobre przygotowanie to potęgi klucz. Regularne ćwiczenia z pewnością pomogą Ci szybko zdać egzamin na prawo jazdy kategorii A. 

Pamiętaj, aby dokładnie zrozumieć wszystkie zasady jazdy na motocyklu, a następnie wdrożyć je w życie. To samo tyczy się przygotowania psychicznego, z którym również pomożemy Ci podczas kursu na prawo jazdy na motocykl. 

Zapraszamy do naszej Szkoły Prawa Jazdy Bytom!