Kategorie prawa jazdy na motocykl — czym się różnią?

16 maja 2022

Udało Ci się znaleźć trochę wolnego czasu, doszedłeś do wniosku, że spełnisz swoje marzenie, którym jest zrobienie prawa jazdy na motocykl. Jednakże nie jesteś do końca pewny, jakie prawo jazdy Bytom na motocykl Ci obecnie przysługuje. Nie musisz się martwić, wszystko opiszemy Ci poniżej. 

Kategoria AM — czym możesz się poruszać?

Kategoria AM jest pierwszym prawem jazdy, dzięki któremu legalnie będziesz mógł poruszać się jednośladem. By móc rozpocząć szkolenie w szkoła jazdy Bytom na tę kategorię, musisz spełniać kluczowy czynnik, którym jest ukończenie 14 roku życia. Tak, 14. Aby móc do niego przystąpić, będąc niepełnoletnim, konieczna jest zgoda rodziców na uczęszczanie w kursie. 

Prawo jazdy AM daje Ci możliwość prowadzenia motoroweru, który osiąga maksymalną prędkość wynoszącą 45 km/h, dodatkowo w jego wyposażeniu znajduje się silnik, który nie przekracza pojemności 50 cm3. Natomiast w przypadku silnika elektrycznego, jego moc nie może przekroczyć 4 kW

Kategoria AM umożliwia również kierowanie zespołem pojazdów, mamy tu na myśli przyczepę dołączoną do motoroweru. Warto pamiętać, że masa przyczepy nie może przekraczać 100 kg wraz z dołączonym do niej motorowerem

Daje również możliwość prowadzenia czterokołowca (quada) lekkiego, którego masa nie przekracza 350 kg, natomiast prędkość maksymalna wynosi 45 km/h

Kategoria prawa jazdy A1

Mając to prawo jazdy, masz możliwość poruszać się motocyklem o maksymalnej pojemności skokowej nieprzekraczającej 125 cm3. Moc natomiast nie może przekroczyć 11 kW. Jak w kategorii AM, masz możliwość prowadzenia dodatkowo naczepy, której masa własna nie przekracza wartości 100 kg

Aby móc rozpocząć prawo jazdy A1, musisz mieć ukończony 16 rok życia. W przypadku, gdy nie jesteś pełnoletni, a zamierzasz rozpocząć kurs w szkole jazdy Bytom, ważne jest, abyś posiadał zgodę rodziców

Ponadto po zdaniu prawa jazdy A1, masz możliwość prowadzenia motocykla trójkołowego, o mocy nieprzekraczającej 15 kW. 

Prawo jazdy Bytom kat. A2

Tutaj sytuacja nieco się zmienia. Moc motocykla zwiększa się, a co za tym idzie, wiek, w którym możesz rozpocząć podejście, zobowiązuje Cię do ukończenia 18 roku życia. Moc motocykla nie może przekraczać 35 kW

Masz możliwość prowadzenia również dołączonej do motocykla naczepy, której waga wynosić może maksymalnie wagę motocykla + 100 kg

Dodatkowo jesteś upoważniony do prowadzenia trójkołowca o mocy nieprzekraczającej 15 kW. 

Kategoria A

Osoba ubiegająca się o tę kategorię prawa jazdy na motocykl zobowiązana jest do ukończenia 24 roku życia. Są jednak pewne ustępstwa od tej zasady. Bowiem osoba, która ma prawo jazdy kat. A2 od co najmniej 2 lat, ma możliwość rozpocząć kurs w nauce jazdy Bytom na kategorię już w wieku 20 lat

W tej kategorii nie ma limitów odnośnie mocy ani pojemności. 

Z przyjemnością chcemy zaprosić Cię do podjęcia szkolenia w naszym ośrodku jazdy. Dzięki wykwalifikowanej kadrze oraz nowym pojazdom prawo jazdy zdasz za 1. razem!