Czarna skrzynka w pojeździe. Czym jest system EDR? Szkoła Nauki Jazdy Bytom wyjaśnia:

30 maja 2023

Czarna skrzynka w pojeździe to urządzenie, które ma znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo na drogach, oraz monitorować to, co stało się kilka sekund przed wypadkiem. Czy system EDR (bo tak nazywa się czarna skrzynka) faktycznie zmieni sytuacje na drogach? 

O tym i o kilku innych kwestiach opowiemy Ci w tym wpisie. Zapraszamy do zapoznania się z treścią!

EDR —- czym dokładnie jest? Szkoła Jazdy Bytom tłumaczy:

EDR (Event Data Recorder) to urządzenie, które będzie zapisywać i jednocześnie przechowywać informacje o poszczególnych podzespołach samochodu podczas kolizji i wypadku drogowego. W EDR znajdziemy m.in. dane o:

 • sile hamowania, 
 • działaniu innych systemów bezpieczeństwa, 
 • wystrzeleniu i stanie poduszek powietrznych, 
 • prędkości, 
 • itp.

Urządzenie potocznie zwane czarną skrzynką weszło do obrotu od 6 lipca 2022 roku i ma znajdować się w samochodach osobowych i dostawczych zgodnie z określonymi przez Unię Europejską przepisami. 

Warto tutaj zaznaczyć, że informacje zapisywane w EDR będą anonimowe.

Sprawdź także: Jak zostać kierowcą zawodowym?

Event Data Recorder — czy to naprawdę dobre rozwiązanie? Nauka Jazdy Bytom rozwiewa wątpliwości:

Jak już wiesz, system EDR będzie oferować szereg korzyści. Co więcej, narzędzie pozwoli na skuteczniejsze śledzenie i łapanie złodziei samochodów. 

Czarna skrzynka umieszczona w pojeździe dodatkowo może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na drogach w przyszłości, ponieważ pozwala monitorować i badać zdarzenia, które miały miejsce podczas kolizji lub wypadku. Takie dane mogą skutecznie wpłynąć na jakość poruszania się samochodami.

Warto tutaj również zaznaczyć, że system EDR pozwoli producentom samochodów dokładniej zrozumieć to, jak reaguje organizm człowieka na kolizję lub wypadek, dzięki czemu wiele podzespołów w samochodach będzie jeszcze bardziej modernizowanych

Zobacz też: Przegląd samochodu po sezonie zimowym — na co powinieneś zwrócić uwagę?

Czarna skrzynka w samochodzie — co jeszcze warto o niej wiedzieć? Szkoła Jazdy Bytom wyjaśnia:

Czarna skrzynka może poprawić bezpieczeństwo oraz kulturę na drogach. Będzie mieć ona ogromny wpływ na kierowców z tego względu, że dane zapisywane w jej wnętrzu po wypadku będą widoczne dla wszystkich organów badających przyczyny zdarzenia drogowego (w tym prędkości, z jaką jechał kierowca, który np. spowodował kolizję). 

Zapraszamy na kursy dla kierowców zawodowych takie jak:

 1. Szkolenie okresowe Bytom
 2. Szkolenie okresowe Bytom kod 95
 3. Kurs prawa jazdy kat. C1
 4. Kurs prawa jazdy kat. C1+E
 5. Kwalifikacje Wstępną
 6. Kursy dla motocyklistów
 7. Prawo jazdy kat. B
 8. Kurs prawa jazdy kat. C
 9. Kurs prawa jazdy kat. CE
 10. Kurs na prawo jazdy kat. D
 11. Kurs na traktor/ciągnik rolniczy kat. T