Jak bezpiecznie przewozić sprzęt narciarski? Szkoła Jazdy z Bytomia wyjaśnia:

1 marca 2023

Zima to wspaniały okres dla miłośników nart, snowboardu, sanek, czy też wypadów w góry. Do każdej z tych czynności trzeba się odpowiednio przygotować, kupując odpowiedni sprzęt, a także rozplanowując cały wyjazd. Często jednak zdarza się, że kierowcy, którzy mieszkają z dala od stoków, najzwyczajniej w świecie nie widzą, jak poprawnie przewozić sprzęt narciarski w swoim samochodzie

W tym wpisie przedstawimy Ci metody, które pomogą bezpiecznie przewieźć cały sprzęt z punktu A do punktu B. Zapraszamy do zapoznania się z treścią wpisu!

Na co zwrócić uwagę przy przewożeniu nart?

No właśnie, od tego powinniśmy zacząć. Bardzo istotną kwestią jest to, jakim samochodem jeździsz oraz to, ile osób chcesz wziąć ze sobą na wyjazd

W przypadku większego samochodu możesz włożyć narty do bagażnika oraz na tylne siedzenie (składając je), lub pomiędzy siedzenia, o ile masz taką możliwość w swoim aucie. Niemniej warto tutaj dodać, że nie jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie, ponieważ narty podczas hamowania mogą uszkodzić niektóre elementy samochodu, o ile nie są dobrze zabezpieczone. 

Jeżeli jednak jesteś zainteresowany tą metodą, warto, abyś zaopatrzył się w specjalny pokrowiec na narty, a także odpowiednio przymocował je w sposób, by nie ruszały się do przodu i do tyłu podczas jazdy. Dzięki temu pozbędziesz się niepotrzebnego stresu. 

Poniżej przedstawimy Ci kolejne propozycje, które według nas powinny być zdecydowanie bardziej praktyczne.

Zobacz również: Wyjazd w góry samochodem — jak musisz się przygotować?

Bagażnik na narty

Poniżej przedstawimy Ci kilka rozwiązań bagażników, które sprawdzą się zdecydowanie lepiej podczas przewozu sprzętu narciarskiego. Warto tutaj również dodać, że dzięki nim zaoszczędzisz więcej miejsca w bagażniku, przez co będziesz mógł wybrać się na dłuższy wyjazd z całą rodziną bez obaw, że nie wystarczy Ci powierzchni na cały asortyment. 

Bagażnik narciarski na relingi

Bagażnik na narty na relingi będzie bardzo bezpieczną opcją. W zestawie otrzymasz wiele mocowań, które następnie będziesz mógł solidnie przytwierdzić do listw bocznych. Dzięki niemu przewieziesz nawet kilka par nart lub snowboardów jednocześnie. 

Pamiętaj, aby początki nart odwrócić tyłem do kierunku jazdy. Dzięki temu rozwiązaniu zostanie zmniejszony opór powietrza, który będzie towarzyszyć Ci podczas jazdy. 

Narty dodatkowo możesz zabezpieczyć np. specjalnym pokrowcem lub czymś innym (pewnym), po to by sprzęt narciarski podczas jazdy się nie wybrudził. Jak wiadomo, w zimie na drodze panują ciężkie warunki: błoto, śnieg, woda i sól, które będą mieć negatywny wpływ na cały asortyment. W przypadku bagażnika na relingi sprzęt jest bardzo podatny na tego typu czynniki, dlatego warto, abyś rozważył dodatkową stabilną ochronę. 

Bagażnik typu box (box dachowy)

Box dachowy będzie również bardzo ciekawym rozwiązaniem poprzez komfort, jaki oferuje. Prócz nart, czy desek snowboardowych zmieścisz do niego również dodatki, takie jak buty narciarskie i kaski narciarskie. Dodatkowo zapewni Ci on pełną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, którym nie sprosta wcześniej wymieniony bagażnik na relingi (bez dodatkowej ochrony). 

Pamiętaj, że bagażnika typu box nie musisz wyłącznie wykorzystywać podczas zimowych wyjazdów. Równie dobrze sprawdzi się on w każdej innej sytuacji, np. w trakcie wakacyjnego wypadu z rodziną w dłuższą trasę. 

Bagażnik magnetyczny na narty

Bagażnik magnetyczny jest wersją — krótko mówiąc — budżetową, która również posiada pewne ograniczenia, np. jeżeli chodzi o prędkość. Większość producentów tego rodzaju bagażników deklaruje, iż nie można przekraczać określonej prędkości, np. 120/130 km/h

Bagażnik magnetyczny także nie zapewni odpowiedniej ochrony sprzętu podczas jazdy, tzn. że będzie on podatny na zabrudzenia

Sprawdź też: Jak zadbać o akumulator zimą?

Podsumowanie

Zima to pora roku, która najczęściej zaskakuje kierowców. Przewóz dodatkowego asortymentu wiąże się z większym potencjalnym ryzykiem, dlatego też pamiętaj, aby narty oraz cały sprzęt odpowiednio przygotować do trasy i panujących warunków. Z pewnością w ten sposób wyeliminujesz niepotrzebny stres oraz miło spędzisz wolny czas z najbliższymi. 

Życzymy szerokiej drogi!