Wyjazd samochodem w góry — jak musisz się przygotować?

2 stycznia 2023

Jak przygotować się w góry? Jest to często zadawane pytanie w sezonie zimowym zwłaszcza w sytuacji, gdy pojawia się kilka dni wolnego. Zima to pora roku, która często płata kierowcom przysłowiowe figle. Niestety przeważnie nikt nie jest z nich zadowolony. 

Wyjazd w góry w zimie trzeba podpiąć pod odpowiedzialne zadanie w szczególności wtedy, gdy jedzie się w kilka osób. W terenie górzystym temperatury przeważnie są niższe, drogi częściej oblodzone, a niekiedy wręcz w ogóle nieodśnieżone.

W tym wpisie opowiemy Ci, jak powinieneś przygotować się na wyjazd samochodem w góry, aby nic Cię nie zaskoczyło!

Podróż samochodem w góry — o co powinieneś zadbać?

Pierwsze stwierdzenie — podejrzewamy — że nikogo nie zdziwi. Otóż elementem fundamentalnym są opony zimowe, bez których nawet nie myśl o wyjeździe w góry. Oczywiście kolejną kwestią, związaną z nimi jest ich wiek. Warto, aby były jak najmłodsze lub mało zużyte (wiemy, że najczęściej obie te kwestie ze sobą kolidują, choć czasem zdarzają się wyjątki!).

Zobacz: Za co można dostać mandat w zimie?

Na co zwrócić jeszcze uwagę przed wyjazdem w góry?

Elementów, na które powinieneś zwrócić uwagę, prócz opon zimowych jest kilka. Każdy z nich jest równie ważny, co pozostałe. Z tego też względu nie bagatelizuj żadnego z tych, które Ci podamy. 

Płyn do spryskiwaczy i wycieraczki

Przed wyjazdem w góry sprawdź poziom płynu do spryskiwaczy. Uważamy, że z pewnością Ci się przyda. Drogowcy w sezonie zimowym sypią dużo soli na jezdnię. Powoduje to roztapianie się lodu i mokrą nawierzchnię. 

Pryskająca woda spod kół samochodów poprzedzających będzie osiadać na Twojej szybie i szybko wysychać, przez co pole widzenia może zostać znacząco ograniczone

Drugą niezbędną rzeczą są wycieraczki, które będą odpowiednio odprowadzać brud z szyby. Jeżeli są stare i wytarte, nawet najlepszy płyn do spryskiwaczy dużo w takiej sytuacji nie pomoże. Nowe wycieraczki nie są zbyt drogim elementem samochodowym, ale za to bardzo potrzebnym. 

Łańcuchy na koła

Zaopatrz się w dobrej jakości łańcuchy na wszystkie koła. W górach często można zauważyć znak C-18, który informuje o obowiązku ich założenia, przynajmniej na koła przednie. 

Jest to dość istotna kwestia, która niejednokrotnie może pomóc Ci wyjechać pod stromą górę lub podążać bezpiecznie po oblodzonych serpentynach, które w zimie są szczególnie niebezpieczne, nawet przy bardzo niskich prędkościach. 

Koło zapasowe oraz ciśnienie w oponach

Sprawdź poziom ciśnienia w oponach. Jest to bardzo ważny aspekt. Źle dopompowane opony mogą skutkować utratą kontroli nad pojazdem w trakcie jazdy. 

Warto również zaopatrzyć się w koło zapasowe, jeżeli wcześniej zostało ono usunięte np. z bagażnika. Nigdy nie wiadomo, co może się przydarzyć na drodze, dlatego też należy je mieć przy sobie, zwłaszcza podczas dłuższych wyjazdów

Oświetlenie

Dokładnie sprawdź, czy wszystkie światła w samochodzie działają prawidłowo. Dzięki temu będziesz czuć większy komfort w trudnych warunkach panujących na drodze — zwłaszcza w nocy. 

Dodatkowy asortyment

Oczywiście nie zapomnij o skrobaczce, odmrażaczu do szyb oraz płachcie ochronnej, która przyda Ci się w szczególności w nocy. Przed wyjazdem w góry możesz również zakonserwować uszczelki w drzwiach oraz spryskać zamki specjalnym płynem, aby nie zamarzały przy niskich temperaturach. 

Przeczytaj również: Jak przygotować auto na zimę — 6 przydatnych wskazówek,

Pamiętaj również o elementach niezbędnych, takich jak:

  • gaśnica,
  • trójkąt bezpieczeństwa,
  • apteczka — choć nie jest ona wymagana przez polskie prawo, zawsze warto mieć ją przy sobie, zwłaszcza że nie kosztuje ona dużo. 

Zobacz także: Obowiązkowe wyposażenie samochodu — o czym nie wiedziałeś?

Zapraszamy na kursy prawa jazdy do naszej Szkoły Nauki Jazdy kat. AM, kat. A1, kat. A2, kat. A, kat. B, kat. B+E, kat. C, kat. C+E, kat. D, kat. T wszystkich chętnych z okolicy Bytomia, Bytomia Stroszek, Bytomia Łagiewnik, Bytomia Rozbark, Bytomia Awaryjny, Bytomia Dąbrówka, Bytomia Sójcze, Bytom Karb, Bytom Miechowice, Bytom Stolarzowice, Bytom Witor.

Prowadzimy również jazdy dodatkowe w atrakcyjnych cenach na wszystkie kategorie prawa jazdy.