Wjazd do lasu, kiedy jest to zabronione, a kiedy legalne? Szkoła Jady z Bytomia wyjaśnia:

28 lutego 2023

Wielu kierowców czerpiących radość z przebywania na łonie natury, często zostawia swoje samochody na poboczach i polanach nieopodal lasu. Takie sytuacje najczęściej spotykamy w sezonie letnim i jesiennym, gdy zaczynają pojawiać się grzyby. Co ciekawe, wielu prowadzących przy tym nie zdaje sobie sprawy, że mogą być narażeni na mandant.

W tym wpisie podpowiemy Ci, kiedy, oraz w jakich sytuacjach możesz parkować i wjeżdżać do lasu, a kiedy jest to zabronione

Zapraszamy do zapoznania się z treścią wpisu! 

Wjazd do lasu — kiedy jest to legalne, a kiedy nie? Szkoła Nauki Jazdy radzi:

Trzeba przyznać, że jest to temat nieco trudny z kilku względów. W kodeksie o ruchu drogowym nie znajdziemy żadnych informacji o ograniczeniach, dlatego, szukając informacji, należy zajrzeć do ustawy o lasach.

Możemy tam wyczytać m.in. iż ruch pojazdami silnikowymi jest dopuszczalny wyłącznie na drogach publicznych, no właśnie — i jak w takiej sytuacji odróżnić drogę publiczną od drogi leśnej?

Na samym starcie należy zaznaczyć, że leśnicy nie mają obowiązku oznaczania dróg leśnych, dlatego rzadko kiedy pojawiają się ograniczenia w postaci szlabanów lub specjalnych, informacyjnych znaków. 

Kiedy możesz poruszać się drogą leśną? Szkoła Nauki Jazdy z Bytomia na kursach prawa jazdy wyjaśnia:

Drogą leśną możesz poruszać się wyłącznie wtedy, gdy posiada ona odpowiednie oznaczenia informujące np. o tym, ile drogi (w kilometrach) zostało Ci do dojazdu w określone uprzednio miejsce. 

Tyczy się to również informacji o dojeździe do ośrodka wypoczynkowego, restauracji, czy parkingu leśnego.  

W innych sytuacjach po drogach leśnych mogą poruszać się wyłącznie pracownicy lasów państwowych

Co grozi za jazdę po lesie? Szkoła Jazdy Bytom na kursie prawa jazdy zaleca:

Tutaj należy zaznaczyć, że strażnicy leśni mają prawo zatrzymać kierowcę oraz wylegitymować go w sytuacji, gdy przejeżdża przez las lub parkuje w niedozwolonym miejscu (na jego terenie lub obrzeżach). 

Co również ważne — za nielegalny wjazd do lasu możesz otrzymać mandat w wysokości od 20 do 500 złotych

Zobacz również: Kto może zatrzymać pojazd do kontroli drogowej?

Jak zaparkować legalnie w lesie?

Zastanawiasz się, jak w sposób legalny zaparkować w lesie i gdzie znajduje się takie miejsce? Z pomocą przyjdzie strona internetowa nadleśnictwa — www.lasy.gov.pl.

Sprawdź także: Czy można parkować na chodniku?