Kto może zatrzymać pojazd do kontroli drogowej? Szkoła Jazdy wyjaśnia:

6 lutego 2023

Z pewnością sama w sobie kontrola drogowa nie jest niczym przyjemnym dla kierowców. Temu zagadnieniu poświęciliśmy jednak  jeden z naszych ostatnich artykułów, do którego link otrzymasz poniżej.

 W tym wpisie natomiast chcemy pochylić się nad zagadnieniem — kto może zatrzymać Cię do kontroli drogowej? Czy jest to tylko policja? O tym, oraz o kilku innych rzeczach dowiesz się z tego wpisu. 

Zapraszamy do zapoznania się z treścią!

Czy tylko policja może zatrzymać do kontroli drogowej? Nauka Jazdy informuje:

Informacja ta może być dla Ciebie dość zaskakująca, ponieważ nie tylko policja może Cię zatrzymać na drodze.

Co ciekawe — prócz policji może zatrzymać Cię znacznie więcej służb, aczkolwiek, niektóre z nich muszą trzymać się pewnych dodatkowych wytycznych regulowanych przez prawo, o których też nieco więcej powiemy poniżej. 

A więc, kto może zatrzymać Cię do kontroli drogowej? Szkoła Nauki Jazdy podsumowuje:

Poniżej przedstawimy służby, które mogą zatrzymać Cię do kontroli. Niektóre z nich opiszemy szerzej, inne zaś wyłącznie podamy, abyś miał świadomość, że — po prostu — mogą Cię one zatrzymać

Policja

Zatrzymanie przez policję — w pewnym sensie — nie jest niczym nadzwyczajnym. Z tego też względu nie będziemy opisywać ich uprawnień, ponieważ zapewne je znasz. Jeżeli natomiast nie, odsyłamy Cię do naszego wpisu o tym, jak powinieneś się zachować podczas kontroli drogowej

Tam znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nasuwające się pytania!

Policjant bez munduru (w stroju cywilnym)

Policjant bez stroju służbowego ma prawo zatrzymać Cię wyłącznie w terenie zabudowanym, przy pomocy (wyłącznie) lizaka, lub ewentualnie latarki, jeżeli widoczność jest bardzo ograniczona. 

Straż miejska

Straż miejska również ma prawo Cię zatrzymać, aczkolwiek, tylko w konkretnych sytuacjach. Co ważne, może ona również wystawić mandat. 

Straż miejska może Cię zatrzymać wtedy, gdy:

  • nie stosujesz się do przepisów dotyczących postoju i zatrzymania w wyznaczonym do tego miejscu,
  • nie stosujesz się do zakazu ruchu w obu kierunkach, który został uwzględniony na znaku drogowym,
  • nie stosujesz się informacji traktujących o ograniczeniu ruchu w strefie czystego powietrza

Jakie jeszcze służby mogą Cię zatrzymać do kontroli drogowej?

Prócz wyżej wymienionych służb, może to być jeszcze Służba celna oraz Straż graniczna, jeżeli chodzi o zatrzymanie na drodze publicznej.

Na terenach wojskowych — kontrolę może przeprowadzić natomiast Żandarmeria Wojskowa

Na drogach leśnych są to — strażnicy leśni oraz strażnicy parków narodowych. Tutaj warto jednak zaznaczyć, że nie każdy z nich może Cię zatrzymać. Potrzebują oni bowiem specjalnych upoważnień do kontroli ruchu drogowego, które są wydawane przez właściwego komendanta policji.