Jak zachować się podczas kontroli drogowej? Nauka Jazdy Expert Bytom doradza:

9 stycznia 2023

Jedziesz i nagle zostajesz zatrzymany do kontroli drogowej. W większości sytuacji wiesz, czemu zostajesz wzięty na pobocze, ale czasem może zdarzyć się, że nie będziesz miał kompletnie pojęcia, dlaczego akurat Ty. Nie zmienia to jednak faktu, że kontrola drogowa policji najczęściej jest bardzo stresującym wydarzeniem dla kierującego.

W tym wpisie powiemy Ci, jak zachować się podczas kontroli drogowej, czy trzeba mieć prawo jazdy przy sobie, oraz dodamy kilka innych, wartych uwagi informacji. Bez przeciągania, zaczynajmy!

Kontrola drogowa — o czym musisz pamiętać? Szkoła Jazdy Bytom zaleca:

Zostajesz zatrzymany przez policję. W jednym momencie nasuwa się tysiące myśli, co zrobiłeś, że musisz zjechać w wyznaczone miejsce. Może to światła? Może za duża prędkość? A może rutynowa kontrola? Gdzie zjechać, żeby nie było problemów?

Zacznijmy od tego, że to policjant powinien Ci wskazać miejsce, w którym należy zatrzymać pojazd. Będzie to miejsce, w którym nie będziesz utrudniać ruchu innym samochodom, dlatego słuchaj uważnie poleceń, aby pozbyć się dodatkowego, niepotrzebnego stresu.

Jedną rzecz mamy z głowy, co dalej? Otóż zatrzymałeś pojazd w bezpiecznym miejscu, widzisz, że zbliża się policjant. W takiej sytuacji otwórz okno, a następnie:

• pozostań w pojeździe,
  • trzymaj obie ręce na kierownicy,
  • wyłącz silnik oraz włącz światła awaryjne, jeżeli takie polecenie wyda Ci policjant,
  • otwórz maskę, aby policjant mógł sprawdzić komorę silnika — jeżeli Cię o to poprosi.

Pamiętaj, że samochód możesz opuścić wyłącznie wtedy, gdy policjant wyda Ci takie polecenie.

Sprawdź także: Jak zachować się w miejscu wypadku?

Co powinien zrobić policjant po zatrzymaniu pojazdu? Szkoła Nauki Jazdy Expert Bytom objaśnia:

Co do zasady, policjant po zatrzymaniu samochodu powinien:

• podać swoje imię i nazwisko,
  • podać stopień służbowy,
  • oraz powód, dla którego zostałeś zatrzymany.

Nieumundurowany policjant, jak musi się zachować po zatrzymaniu samochodu? Szkoła Jazdy Tarnowskie Góry zaleca:

Obowiązkiem policjanta, który nie jest ubrany w strój służbowy, jest pokazanie do wglądu kierowcy zatrzymanemu swojej legitymacji (dokumentu potwierdzającego uprawnienia).

Co równie ważne — nieumundurowany policjant powinien zrobić to samoistnie, bez wezwania kierowcy

Jakie dokumenty przy kontroli drogowej trzeba mieć przy sobie?

Czy trzeba mieć prawo jazdy przy sobie? Otóż nie. Prawo jazdy nie jest wymagane podczas kontroli drogowej, tak samo, jak dowód rejestracyjny oraz OC. W dobie cyfryzacji wszystkie ww. informacje policja ma do wglądu w systemie.

Na pytanie, czy trzeba mieć prawo jazdy przy sobie, już odpowiedzieliśmy. Ważne jest jednak, aby pamiętać swój numer PESEL, jeżeli nie ma się przy sobie żadnych dokumentów. Dzięki niemu lub przy pomocy tablicy rejestracyjnej policjant sprawdzi ważność ubezpieczenia OC w CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców).

Co więcej, policjant do wglądu będzie mieć m.in.:

• badanie techniczne — kiedy ostatni raz zostało przeprowadzone,
  • ilość punktów karnych

Pamiętaj, że dokumenty (prawo jazdy, dowód rejestracyjny i ubezpieczenie OC), choć nie są konieczne, zawsze przyczyniają się do wykonania szybszej kontroli, dlatego wybór należy do Ciebie, czy będziesz chciał je mieć przy sobie, czy też nie.

Co równie ważne — wylegitymować się możesz również poprzez aplikację mObywatel

Kiedy policjant nie musi okazywać legitymacji służbowej?

Jest kilka sytuacji, w których policjant nie musi Ci pokazywać swoich dokumentów. A są to:

• ucieczka przed policją (pościg),
  • podejrzenie, że osoby znajdujące się w pojeździe popełniły przestępstwo,
  • podejrzenie, że samochód zatrzymany może pochodzić z kradzieży

Kontrola drogowa — kto może Cię zatrzymać?

Co ciekawe, nie tylko policja może zatrzymać Cię do kontroli drogowej. Oprócz niej może to być:

• straż graniczna,
  • służba celno-skarbowa,
  • żandarmeria wojskowa,
  • straż gminna,
  • inspekcja ochrony środowiska (wyłącznie w sytuacji, w której obecny jest policjant),
  • inspekcja transportu drogowego,
  • straż leśna.