Jak zachować się na miejscu wypadku?

30 sierpnia 2022

Jesteś świadkiem wypadku? Najprawdopodobniej od Twojego postępowania będzie zależeć życie lub zdrowie osób poszkodowanych. Wypadki niestety zdarzają się stosunkowo często mimo wielu apelacji władz i kampanii reklamowych, których celem jest uświadamianie społeczeństwa, jak należy zachować się na drodze. 

Z tego artykułu dowiesz się, w jaki sposób możesz pomóc. Może akurat uratujesz komuś życie! 

Pamiętaj o własnym bezpieczeństwie

Pamiętaj, aby do zdarzenia podjeść z jak najbardziej chłodną głową. Wiemy, że nie zawsze jest to możliwe. Przeważnie w takiej sytuacji na drodze panuje niezły chaos, niemniej panika w takiej sytuacji nie przyniesie niczego dobrego. Z tego też względu pamiętaj o własnym bezpieczeństwie. 

Zaparkuj na poboczu, o ile jest to możliwe, włącz również światła awaryjne i rozłóż trójkąt bezpieczeństwa, by nadjeżdżający kierowcy mogli odpowiednio szybko zorientować się, co się stało. Dokładnie rozejrzyj się dookoła i oszacuj, czy nic Ci nie zagraża.

Zobacz, co się stało

Podchodząc do poszkodowanych, dokładnie sprawdź, czy z samochodu nie wydobywa się dym oraz, czy nie wycieka z niego paliwo. Wychodząc ze swojego samochodu, weź ze sobą gaśnicę (w razie potrzeby) oraz apteczkę

Co dalej?

Sprawdź dokładnie miejsce zdarzenia pod względem dodatkowych, ww. zagrożeń. Podejdź do poszkodowanych (o ile to możliwe) i sprawdź ich stan

Zadzwoń pod 112

Sprawdziłeś stan zdrowia poszkodowanych, teraz najwyższy czas, aby wezwać służby ratunkowe. Z tego też względu zadzwoń pod numer 112. Dyspozytor będzie prosić Cię o informacje nt. zdarzenia. O co będzie pytać?

  • na początku spyta o lokalizację — jeżeli nie wiesz, gdzie się znajdujesz, możesz podać numer najbliższego słupka pikietażowego (białego z czerwonymi odblaskami), który znajduje się na poboczu,
  • jak wygląda sytuacja — czy są ofiary (o ile dasz radę to stwierdzić), dodatkowo będziesz musiał powiedzieć, czy jest to wypadek, stłuczka itd,
  • dyspozytor zapyta również o liczbę poszkodowanych oraz ich stan zdrowia,
  • na koniec poprosi Cię o Twój numer kontaktowy i dane osobowe.

Pamiętaj, aby nie rozłączać się jako pierwszy! W niektórych sytuacjach dyspozytor będziesz potrzebować lokalizacji Twojego telefonu komórkowego, by lepiej móc stwierdzić, gdzie wypadek miał miejsce!

Pierwsza pomoc

Szczególnie skup swoją uwagę na osobach, które są najbardziej poszkodowane. Przede wszystkim udrożnij drogi oddechowe poszkodowanych, kontroluj, czy oddychają (co 1 minutę). Dodatkowo tamuj krwotoki, przy większych wypadkach jest to często spotykane i skrajnie niebezpieczne zjawisko. 

Postaraj się również odpowiednio ustabilizować kręgosłup oraz głowę poszkodowanego

Co zrobić, jeżeli poszkodowany przestał oddychać?

Rozpocznij resuscytacje krążeniowo-oddechową. Kontynuuj ją do czasu przybycia służb ratunkowych. Jeżeli opadasz z sił, poproś kogoś, aby Cię zastąpił. 

Zapraszamy do naszej szkoły jazdy Bytom, do skorzystania z naszego sklepu on-line, gdzie możesz kupić kurs prawa jazdy kat. AM, kurs kat. A1, kurs kat. A2, kurs kat. A, oraz kurs przejściowy z kat. A1 do kat. A2, oraz kurs przejściowy z kat. A1 lub A2 do kat. A. W naszej szkole jazdy Bytom możesz również zapisać się na kurs prawa jazdy kat. B, kurs kat. B na samochód z automatyczną skrzynią biegów, kurs kat. B przyspieszony, kurs kat. B indywidualny, jak i kurs kat. B e-learning. W szkole nauki jazdy Bytom możesz zapisać się na kurs prawa jazdy kat. B+E, kurs prawa jazdy kat. C oraz kurs prawa jazdy kat. C+E, jak i kurs prawa jazdy kat. D po kat. C oraz kurs prawa jazdy kat. D po kat. B.