Mycie samochodu zimą — czy to dobry pomysł? Szkoła Jazdy Bytom wyjaśnia:

15 lutego 2023

Mycie samochodu zimą dla wielu kierowców wydaje się zabiegiem zbędnym, który w szczególności przyniesie więcej szkód, aniżeli pożytku. To samo tyczy się stwierdzenia, że zaraz umyty samochód znów będzie brudny — jest w tym nieco prawdy, aczkolwiek… Nie do końca! 

W tym wpisie podpowiemy Ci czy warto myć samochód w zimie, gdzie i dlaczego

Czy powinno myć się samochód w zimie? Szkoła Nauki Jazdy Bytom tłumaczy:

Wielu kierowców jest zdania, że jest to zabieg niepotrzebny, ponieważ zaraz po umyciu samochód znów stanie się brudny, a dodatkowo — przy większych mrozach zaraz zamarznie, co może też niekorzystnie wpłynąć np. na uszczelki

Należy tutaj podkreślić, że mycie samochodu zimą jest bardzo ważne i powinno być wykonywane regularnie

Zima to najgorszy okres dla karoserii pojazdów, zwłaszcza tych, które nie są garażowane. Brudne drogi pełne piasku, błota, mokrego śniegu i ton soli szybko mogą dać się we znaki. 

Sól, jak i pasek mogą powodować na przestrzeni czasu ogromne zniszczenia zwłaszcza w przypadku starszych samochodów, gdzie lakier (który nie był odświeżany) powoli traci swoją jakość — co jest normalne.  

Wyżej wymienione czynniki mogą powodować zarysowania, które wraz z wilgocią są idealną receptą na pojawianie się rdzy, której pozbycie jest bardzo kosztowne. Należy tutaj również podkreślić, że prócz karoserii, sól wraz z piaskiem jest bardzo szkodliwa dla felg. To samo tyczy się błota

Z tego też względu możemy łatwo wydedukować, że mycie samochodu zimą jest po prostu wskazane.

Zobacz również: jak przygotować samochód do wyjazdu w góry?

Mycie auta w myjni automatycznej – Prawo Jazdy Bytom doradza:

Dużą zaletą myjni automatycznej są niskie koszty oraz osuszanie pojazdu po umyciu. Niemniej, bardzo ważne jest, aby jeździć wyłącznie do sprawdzonych myjni, ponieważ może zdarzyć się, że szczotki, którymi myty jest pojazd, są po prostu stare i zniszczone, przez co efekt może być odwrotny do oczekiwanego.

Dlaczego? Otóż mogą one rysować lakier, na którym w momencie mycia znajduje się dużo błota, piasku i soli. Dlatego warto tutaj uważać!

Myjnia bezdotykowa

Myjnia bezdotykowa przestaje działać w momencie, gdy temperatury na zewnątrz przekraczają kilka stopni Celsjusza na minusie. Ponadto nie będziesz w stanie osuszyć w nich samochodu. No, chyba że zrobisz to samodzielnie. 

Zalecamy jednak, abyś wybierał się na nią wyłącznie w cieplejsze zimowe dni, gdy temperatury będą powyżej 0. Są one znacznie dokładniejsze od myjni automatycznych oraz bezpieczniejsze, aczkolwiek posiadają też swoje wady, o których pisaliśmy wyżej. 

Myjnia ręczna – Nauka Jazdy Bytom zaleca:

Myjnia ręczna w tym przypadku będzie najlepszym, ale też najbardziej kosztownym rozwiązaniem. Specjaliści świetnie zaopiekują się Twoim pojazdem w ocieplanym pomieszczeniu, a po umyciu dokładnie go osuszą. 

Sprawdź także: Jak odpowiednio zadbać o akumulator zimą?

Podsumowanie

Mycie samochodu zimą jest wskazanym zabiegiem. Pamiętaj, aby robić to stosunkowo regularnie. Nie musi to być wyjazd co 2 dzień, aczkolwiek raz na 3-4 tygodnie warto, abyś odwiedził myjkę.

Natomiast, jeżeli temperatury są powyżej zera, warto, abyś rozważył mycie samochodu częściej, np. raz na 2 tygodnie