Czy przyciemnianie lamp samochodowych jest legalne?

5 grudnia 2022

Przyciemnianie lamp samochodowych jest nieodzownym elementem samochodu młodszego, jak i starszego miłośnika tuningu. Nie ma co ukrywać, jest to skromny zabieg kosmetyczny, który mimo wszystko potrafi zdziałać cuda. To właśnie dzięki oklejaniu lamp samochodowych pojazd wygląda bardziej drapieżnie i groźnie. 

Tylko czy jest to legalne? Na tym też skupimy się w tym artykule. Zapraszamy Cię do zapoznania się z treścią!

Przyciemnianie lamp samochodowych — jak reaguje na to prawo? Kurs prawa jazdy kat. B Bytom zaleca:

Niestety, ale przyciemnianie lamp samochodowych jest nielegalne

No ale zaraz, zaraz… Przecież niejednokrotnie widziałem warsztat, w którym oferują takie usługi. No tak, wykonanie takowej usługi samo w sobie nie jest interpretowane przez prawo, jako wykroczenie.  

Dlatego też, przy zatrzymaniu do kontroli drogowej to Ty odpowiadasz za przyciemnione lampy, a cała wina — krótko mówiąc — spada na Ciebie. Zatem musisz być świadomy, a zarazem zdawać sobie sprawę z konsekwencji, które mogą się z tym wiązać. 

Niemniej, każdy warsztat, który zgadza się na taką usługę, wpierw powinien uprzedzić klienta przed tym, co może za to grozić. 

Dlaczego przyciemnianie szyb jest nielegalne? Kurs prawa jazdy kat. C, kat. CE, kat. D Bytom odradza:

Nie będziemy tutaj przytaczać artykułów z tym związanych, ponieważ naszym celem nie jest zanudzenie czytelnika. Niemniej, wszystko to jest spowodowane regulacjami prawnymi, które zostały ustalone przez Unię Europejską. 

Wygląda to w ten sposób, że każdy pojazd poruszający się po drodze musi posiadać atesty, a co za tym idzie — jakiekolwiek zmiany związane z przyciemnianiem reflektorów zaczynają z tym przepisem kolidować. Wiąże się to z faktem, że reflektory (po przyciemnieniu) tracą wcześniej wspomniany atest, co powoduje, że nie możesz teoretycznie poruszać się pojazdem po drodze. 

Podsumowując — za przyciemnione reflektory możesz otrzymać mandat karny.  

Przyciemnione szyby, a bezpieczeństwo na drodze – Kursy kierowców zawodowych – kod 95 zaleca:

Przyciemnione reflektory dodatkowo mogą stanowić niebezpieczeństwo na drodze. Może zdarzyć się sytuacja, w której kierowca jadący z tyłu zbyt późno zareaguje, np. na hamowanie, ponieważ wiązka światła nie była zbyt intensywna, co może skutkować kolizją. 

Kolejnym ważnym aspektem jest fakt, że przyciemnione lampy mogą posłużyć jako pretekst podczas stłuczki i zmienić winowajcę na kierowcę takiego pojazdu. Oczywiście dużo zależy od sytuacji, miejsca itd., aczkolwiek warto, abyś miał to na uwadze

Sprawdź również: czym i jak polerować lampy samochodowe.

Zapraszamy Cię również do zapoznania się z resztą naszych wpisów!