Jak bezpiecznie i prawidłowo przemierzyć tunel? Nauka Jazdy Bytom Stroszek radzi:

21 listopada 2022

Wjeżdżasz w tunel i po prostu jedziesz, przecież to takie proste. No z jednej strony tak, z drugiej już nie do końca. Tunel charakteryzuje się własnymi zasadami, choć, nie są one znacząco wyróżniające się na tle reszty przepisów ruchu drogowego. 

Jak wiadomo, tunel jest to miejsce w pełni zamknięte po obu bokach jezdni. Polska nie jest krajem, który posiada wiele tego rodzaju dróg podziemnych lub wyrytych w brzegach skalnych, z tego też względu wielu kierowców nie wie, jak bezpiecznie przemierzyć ten odcinek jezdni

W tym wpisie opiszemy Ci wszystkie najważniejsze informacje z tym związane. Bez przedłużania, zaczynajmy!

Jaką odległość należy zachować w tunelu? Szkoła Jazdy Bytom Karb zaleca:

W Kodeksie Ruchu Drogowego nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jaką odległość powinien zachować kierowca od poprzedzającego go pojazdu, jeżeli chodzi o zwykłe drogi. Choć w przypadku autostrad i dróg ekspresowych zaleca się odstęp od drugiego pojazdu w odległości połowy prędkości przeliczonej na metry.

Dla przykładu: jedziesz 120 km/h, to odstęp powinien być nie mniejszy niż 60 metrów od poprzedzającego Cię samochodu.  

W tunelu natomiast liczba ta to min. 50 metrów (w przypadku pojazdów do 3,5 t)

Czego jeszcze nie można robić w tunelu? Nauka Jazdy Bytom Miechowice odradza:

  • Zabronione jest zawracanie
  • Zabronione jest cofanie się
  • Zabronione jest zatrzymywanie się.

Jak zachować się w przypadku zatoru w tunelu? Szkoła Nauki Jazdy Bytom Szombierki zaleca:

Jeżeli widzisz, że samochód przed Tobą zatrzymał się, analogicznie musisz zrobić to samo. Pamiętaj jednak, aby odległość między Twoim pojazdem a poprzedzającym Cię nie była mniejsza niż 5 metrów

Warto również dodać, ze zator może oznaczać wypadek. Z tego też względu pamiętaj, aby stanąć przy krawędzi jezdni w sposób, aby utworzyć korytarz życia dla służb ratunkowych. 

W sytuacji wypadku poinformuj również odpowiednie służby o zdarzeniu. Więcej na ten temat przeczytasz poniżej. 

Awaria samochodu w tunelu — co należy zrobić w takiej sytuacji? Prawo Jazdy Bytom Sucha Góra doradza:

Jeżeli widzisz, że pojawił się problem techniczny w Twoim samochodzie, wpierw spróbuj (o ile to możliwe) wyjechać z tunelu — tylko i wyłącznie zgodnie z kierunkiem jazdy. 

Jeżeli jednak samochód ewidentnie nie da rady jechać dalej — w takiej sytuacji zjedź nim na pas awaryjny lub w zatoczkę awaryjną, o ile jest ona blisko Ciebie. 

Pamiętaj o tym, aby podczas takiego zdarzenia włączyć światła awaryjne, w celu lepszej widoczności dla innych kierowców. 

Co dalej? Kurs prawa jazd Bytom Sójcze radzi:

Następnie sprawdź, czy możesz bezpiecznie opuścić pojazd. Następnie podejdź do najbliższego punktu alarmowego i powiadom w nim centrum zarządzające tunelem. Dzięki temu operator automatycznie zobaczy Twoją lokalizację, przez co szybciej będzie mógł skierować do Ciebie niezbędną pomoc. 

Zawsze stosuj się do poleceń wydawanych przez dyspozytora