Jakie jest prawidłowe ciśnienie w oponach?

25 czerwca 2024

Prawidłowe ciśnienie w oponach jest niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa i efektywności jazdy. Odpowiednie napompowanie opon zapewnia optymalną przyczepność, zużycie paliwa oraz trwałość ogumienia. W tym artykule omówimy, jakie jest zalecane ciśnienie w oponach dla różnych typów pojazdów, jak je prawidłowo mierzyć oraz jakie są konsekwencje nieprawidłowego ciśnienia. Dowiesz się również, jak często sprawdzać ciśnienie i jakie narzędzia są do tego potrzebne.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z treścią wpisu!

Prawidłowe ciśnienie w oponach — dlaczego ma tak ogromne znaczenie?

Prawidłowe ciśnienie w oponach zapewnia większe bezpieczeństwa, komfortu jazdy i efektywności paliwowej pojazdu. 

Zbyt niskie ciśnienie w oponach prowadzi do zwiększonego zużycia paliwa, gorszej przyczepności i dłuższej drogi hamowania w szczególności podczas deszczu. Ponadto opony zużywają się szybciej i w dodatku nierównomiernie, co może prowadzić do ich przedwczesnego uszkodzenia. 

Z kolei zbyt wysokie ciśnienie powoduje zmniejszenie powierzchni kontaktu opony z nawierzchnią, co skutkuje pogorszeniem przyczepności i komfortu jazdy oraz zwiększa ryzyko pęknięcia opony. Oba przypadki mogą prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze i zwiększenia kosztów eksploatacji pojazdu.

Zobacz też: Ile można przejechać na rezerwie, gdy zaświeci się kontrolka? 

Jakie jest zalecane ciśnienie w oponach?

Zalecane ciśnienie w oponach różni się w zależności od typu pojazdu, rodzaju opon i obciążenia. Wartości te są podane przez producentów pojazdów i można je znaleźć w kilku miejscach: 

  • na naklejce znajdującej się na ramie drzwi kierowcy, 
  • w schowku, 
  • na wewnętrznej stronie klapki wlewu paliwa 
  • lub w instrukcji obsługi samochodu.

Średnie zalecane ciśnienie dla większości samochodów osobowych wynosi od 2 do 2,3, ale warto sprawdzić konkretne zalecenia dla swojego modelu pojazdu i modelu opony.

Nie wszystkie opony wymagają tego samego ciśnienia. Na przykład, pojazdy ciężarowe, SUV-y czy motocykle mają inne wymagania, które mogą się znacząco różnić. Prawidłowe ciśnienie zależy również od warunków eksploatacji — większe obciążenie pojazdu lub jazda w trudniejszych warunkach mogą wymagać korekty ciśnienia.

Regularne sprawdzanie ciśnienia w oponach jest kluczowe dla utrzymania optymalnych warunków jazdy. Zaleca się sprawdzanie zawsze przed dłuższymi podróżami. Warto pamiętać, że ciśnienie należy mierzyć na zimnych oponach, gdyż nagrzewanie się opon podczas jazdy może wpłynąć na dokładność pomiaru. Dodatkowo im starsze ogumienie, tym częściej warto sprawdzać poziom ciśnienia. 

Odpowiednie ciśnienie w oponach nie tylko poprawia bezpieczeństwo jazdy, ale również wpływa na ekonomię zużycia paliwa i żywotność opon, co przekłada się na mniejsze koszty eksploatacji pojazdu. Regularna kontrola ciśnienia to prosty, ale efektywny sposób na zachowanie komfortu i bezpieczeństwa podczas każdej podróży, który możesz wykonać m.in. na stacji benzynowej.

Polecamy również: Światła w samochodzie – poznaj rodzaje świateł i kiedy ich używać?