Alternator — objawy awarii, regeneracja i koszty wymiany

25 czerwca 2024

Alternator to kluczowy element każdego samochodu, odpowiedzialny za dostarczanie energii elektrycznej i ładowanie akumulatora. Jego awaria może prowadzić do poważnych problemów z eksploatacją pojazdu. W tym artykule omówimy objawy wskazujące na awarię alternatora, możliwości regeneracji tego urządzenia oraz koszty związane z jego wymianą. Dzięki tym informacjom będziesz w stanie zidentyfikować problemy na wczesnym etapie i podjąć odpowiednie kroki naprawcze.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z treścią wpisu!

Zepsuty alternator — jakie są objawy awarii?

Awaria alternatora może objawiać się na wiele sposobów. Oto najczęstsze objawy, na które warto zwrócić uwagę:

 1. Świecąca kontrolka ładowania — kontrolka z symbolem akumulatora na desce rozdzielczej informuje o problemach z ładowaniem akumulatora.
 2. Trudności w uruchomieniu silnika — problemy z alternatorem prowadzą do rozładowania akumulatora, co utrudnia rozruch silnika.
 3. Słabe oświetlenie — gdy alternator nie dostarcza odpowiedniego napięcia, światła mogą świecić słabiej niż zwykle.
 4. Awaria systemów elektrycznych — problemy z elektryką samochodu, takie jak niesprawne wycieraczki, radio czy klimatyzacja, mogą wynikać z niewłaściwego działania alternatora.
 5. Dziwne dźwięki — zgrzytanie, piski lub inne nietypowe dźwięki spod maski mogą wskazywać na uszkodzenie łożysk, lub innych elementów alternatora.
 6. Zapach spalenizny —- przegrzanie alternatora może powodować charakterystyczny zapach spalenizny, wynikający z przepalenia przewodów lub innych elementów.
 7. Spadki mocy — awaria alternatora może powodować, że silnik traci moc, ponieważ nie jest w stanie efektywnie zasilać układów elektrycznych pojazdu.
 8. Nierówna praca silnika — nierówna praca silnika na biegu jałowym lub podczas jazdy może być kolejnym sygnałem problemów z alternatorem.
 9. Migające wskaźniki — wskaźniki na desce rozdzielczej mogą migać lub działać nieregularnie, co jest często wynikiem niewłaściwego napięcia dostarczanego przez alternator.

Zobacz też: Jak przechowywać opony po sezonie? 

Czy warto regenerować alternator, czy lepiej zdecydować się na zakup nowego komponentu?

Decyzja między regeneracją alternatora a zakupem nowego komponentu zależy od wielu czynników, w tym kosztów, stanu technicznego pojazdu oraz dostępności części. Poniżej przedstawiam argumenty za i przeciw obu rozwiązaniom.

Regeneracja alternatora

Za:

 1. Koszt — regeneracja alternatora jest zazwyczaj tańsza niż zakup nowego. Może to być szczególnie istotne w przypadku starszych pojazdów.
 2. Szybkość — proces regeneracji może być krótszy niż czas oczekiwania na nowy alternator, szczególnie w przypadku rzadkich modeli.

Przeciw:

 1. Trwałość — zregenerowany alternator może nie być tak trwały, jak nowy, co może prowadzić do konieczności kolejnych napraw w przyszłości.
 2. Gwarancja — nowe alternatory często mają dłuższą gwarancję niż zregenerowane, co może dawać większe poczucie bezpieczeństwa.
 3. Jakość — regeneracja nie zawsze gwarantuje najwyższą jakość, zwłaszcza jeśli wykonywana jest przez mniej doświadczone warsztaty.

Zakup nowego alternatora

Za:

 1. Trwałość — nowy alternator zapewnia dłuższą żywotność i mniejsze ryzyko awarii w przyszłości.
 2. Gwarancja — nowe alternatory zazwyczaj objęte są długoterminową gwarancją, co daje dodatkowe zabezpieczenie.
 3. Jakość — nowe komponenty są fabrycznie nowe i spełniają wszystkie standardy producenta, co zapewnia najwyższą jakość.

Przeciw:

 1. Koszt — nowy alternator jest znacznie droższy niż regenerowany, co może być dużym obciążeniem finansowym.
 2. Dostępność — w przypadku starszych modeli samochodów, znalezienie nowego alternatora może być trudne i czasochłonne.

Polecamy również: Jak dbać o samochód, którym nie jeździ się na codzień?