Niski poziom płynu hamulcowego co to może oznaczać? Instruktor Szkoły Jazdy EXPERT z Bytomia wyjaśnia:

5 czerwca 2024

W układzie hamulcowym naszego pojazdu niski poziom płynu hamulcowego może prowadzić do poważnych konsekwencji. Kluczowe jest rozpoznanie tej sytuacji na wczesnym etapie, by zapobiec awariom i zagrożeniom na drodze. W tym artykule przyjrzymy się bliżej tej kwestii.

Jakie są objawy braku płynu hamulcowego?

Mało płynu hamulcowego w układzie hamulcowym może prowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji i znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo w czasie jazdy. Oto kilka najbardziej powszechnych objawów świadczących o niskim poziomie płynu hamulcowego:

 1. Miękki pedał hamulca: Jednym z najczęstszych objawów jest „miękki” pedał hamulca. Oznacza to, że pedał hamulca jest łatwiejszy do wciśnięcia i może wpaść głęboko w podłogę z niewielkim oporem.
 2. Opóźnione hamowanie: Pojazd może potrzebować więcej czasu niż zwykle, aby się zatrzymać, nawet jeśli naciskasz mocno pedał hamulca.
 3. Wibracje i drgania podczas hamowania: Pedał hamulca może drżeć lub wibrować podczas próby zatrzymania samochodu, co świadczy o nieregularnym rozprowadzaniu płynu w układzie.
 4. Ślady po płynie na oponach lub kołach: Jeżeli zauważysz mokre plamy czy ślady płynu w okolicy kół, może to świadczyć o wycieku płynu hamulcowego.
 5. Nieprzyjemny zapach podczas jazdy: Płyn hamulcowy ma charakterystyczny, ostrą woń. Jeśli wyczuwasz ten zapach podczas jazdy, szczególnie po intensywnym hamowaniu, może to wskazywać na problem z płynem.
 6. Kontrolka ostrzegawcza na desce rozdzielczej: W wielu pojazdach kontrolka płynu hamulcowego zaświeci się, gdy poziom stanie się krytycznie niski.

Zwracając uwagę na te objawy, możesz szybko zidentyfikować problem z płynem hamulcowym i podjąć odpowiednie kroki, aby go rozwiązać, zanim stanie się on poważniejszy. Zapewnia to nie tylko lepsze działanie układu hamulcowego, ale także bezpieczeństwo na drodze.

Dlaczego ubywa płynu hamulcowego?

Układ hamulcowy jest układem zamkniętym, spadek poziomu płynu hamulcowego w samochodzie zawsze jest powodem do niepokoju i wskazuje na nieszczelność w układzie hamulcowym. Oto główne przyczyny wycieku płynu hamulcowego:

 1. Przewody hamulcowe: Jednym z najbardziej narażonych na uszkodzenia elementów w układzie hamulcowym są przewody hamulcowe. Mamy tu do czynienia zarówno z elastycznymi, jak i sztywnymi przewodami. Mogą one ulec uszkodzeniu mechanicznemu , przerwaniu czy zardzewieniu. Szczególnie narażone są elementy znajdujące się przy tylnych kołach, które są bardziej narażone na działanie czynników takich jak sól, piach czy woda.
 2. Wysprzęglik: Inny częsty punkt wycieku to wysprzęglik. Gdy płyn hamulcowy zaczyna wyciekać spod pedału sprzęgła, jest to zwykle oznaka problemów z wysprzęglikiem.
 3. Pompa hamulcowa: Uszkodzenie pompy hamulcowej najczęściej objawia się wyciekiem w okolicach pedału hamulca, przez co pompa może nie wytwarzać odpowiedniego ciśnienia, a hamulec jest mało skuteczny.
 4. Zaciski hamulcowe: Zaciski hamulcowe, które często ulegają zapiekaniu / blokowaniu, mogą również być źródłem wycieku płynu hamulcowego. Jeżeli zaciski nie pracuje jest przyblokowany lub zablokowany ciśnienie płynu hamulcowego może doprowadzić do wycieku płynu z układu.

Wyciek płynu hamulcowego może mieć poważne konsekwencje. Auto może nagle przestać reagować na wciśnięcie pedału hamulca, co w ekstremalnych przypadkach może prowadzić do poważnych wypadków. Dlatego też nawet przy podejrzeniu wycieku, zawsze warto udać się do profesjonalnego warsztatu, aby ocenić stan układu i dokonać niezbędnych napraw. Odpowiednie działanie układu hamulcowego, zwłaszcza w trudnych warunkach, jest kluczowe dla bezpieczeństwa na drodze.

Jak wygląda kontrolka braku płynu hamulcowego?

Kiedy na desce rozdzielczej pojawiają się nietypowe kontrolki lub migające symbole, może to świadczyć o problemach z układem hamulcowym samochodu. Oto kilka kluczowych informacji na temat kontrolek układu hamulcowego i ich znaczenia:

 1. Zrozumienie kolorów kontrolek: Kontrolki błędów układu hamulcowego pojawiają się w dwóch głównych kolorach: żółtym i czerwonym.
  • Żółta kontrolka: Ma charakter informacyjno-ostrzegawczy. Oznacza, że kierowca powinien zająć się danym problemem w najbliższym czasie.
  • Czerwona kontrolka: Wskazuje poważny problem, który wymaga natychmiastowej uwagi i naprawy.
 2. Rodzaje kontrolek i ich znaczenie:
  • Żółta kontrolka ASR: Wskazuje, kiedy układ ASR działa, aby zapobiec przesuwaniu się kół bez napędu na śliskim podłożu. Zaświeci się na przykład, gdy kierowca przyspiesza mocno na mokrej lub oblodzonej drodze.
  • Żółta kontrolka ESP (lub VSC/DSC u niektórych producentów): Wskazuje na działanie układu stabilizacji, który pomaga utrzymać pojazd na właściwym torze. Jeśli kontrolka ta miga podczas jazdy, zaleca się zmniejszenie prędkości.
  • Czerwony wykrzyknik: Oznacza, że poziom płynu hamulcowego w zbiorniku jest zbyt niski i należy uzupełnić braki. Kontrolka płynu hamulcowego gaśnie po uruchomieniu silnika, jeśli poziom jest odpowiedni. Może również sygnalizować zużycie tarcz, hamulca postojowego lub klocków.
  • Czerwone 'P’: Oznacza problem z hamulcem postojowym lub nie „spuszczony hamulec ręczny” Jeśli kontrolka świeci się mimo zwolnienia hamulca, oznacza to, że hamulec nie działa prawidłowo.
  • Żółte ABS: Jeśli kontrolka ABS nie gaśnie kilka sekund po uruchomieniu silnika, może to wskazywać na uszkodzenie systemu ABS – elektryczne lub hydrauliczne.
  • Kontrolka czujnika zużycia klocków: W nowszych modelach samochodów kontrolka ta informuje o zbliżającym się terminie wymiany klocków hamulcowych. Gdy żółta lampka z symbolem koła się zapala, oznacza to, że klocki są niemal zużyte.
 3. Wskazówki dotyczące płynu hamulcowego:
  • Kontrolka płynu hamulcowego: Jeśli zapala się czerwony symbol z wykrzyknikiem, może to świadczyć o niskim poziomie płynu hamulcowego w zbiorniczku.
  • Jaki płyn hamulcowy na dolewkę: Kiedy poziom płynu hamulcowego jest niski, kluczowe jest uzupełnienie odpowiednim płynem – w większości aut rodzaj / typ płynu opisany jest na korku zbiorniczka. K2 DOT 4 to wysokiej jakości płyn hamulcowy, ceniony za swoje parametry, szczególnie za wysoką temperaturę wrzenia. Wybierany przez wiele profesjonalnych warsztatów samochodowych, charakteryzuje się doskonałą odpornością na korozję oraz jest neutralny dla uszczelnień i stopów metali stosowanych w układach hamulcowych.

Tak więc, kontrolki układu hamulcowego dostarczają kierowcy istotnych informacji o stanie układu. Ważne jest, aby zwracać na nie uwagę i nie ignorować żadnych ostrzeżeń, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo w czasie jazdy.

Zobacz również:

Kursy Nauki Jazdy Radzionków – https://szkolaexpert.pl/

Prawo Jazdy Tarnowskie Góry – https://maps.app.goo.gl/2adBDUSL8gfvM9FNA

Szkoła Nauki Jazdy Piekary Śląskie – https://www.facebook.com/oskexpertczech

Szkolenie Okresowe dla Kierowców Zawodowych KOD 95 – Katowice, Chorzów, Bytom Siemianowice Śląskie, Tychy, Zabrze, Ruda Śląska, Gliwice, kod 95 – https://szkolenieokresowe.pl/

Najlepsza Szkoła nauki jazdy w Bytomiu – https://szkolanaukijazdy.bytom.pl/

Kurs prawa jazdy kat. B+E Bytom – https://szkolanaukijazdy.bytom.pl/kursy/kategoria-be/

Ile trzeba zapłacić za kurs nauki jazdy w 2024 roku w Piekarach Śląskich? – https://szkolaexpert.pl/cennik/

Kursy prawa jazdy na motocykl Tarnowskie Góry, Radzionków, Piekary Śląskie, Bytom – https://szkolaexpert.pl/kursy/kategorie-a/

Kurs prawa jazdy kat. C i kat. C+E Bytom – https://szkolanaukijazdy.bytom.pl/

Szkolenie okresowe dla kierowców zawodowych- kod 95 – z Bytomia oraz Tarnowskich Gór, Radzionkowa, Miasteczka Śląskiego, Piekar Śląskich, Pyrzowic, Kalet, Nakła Śląskiego, Lublińca, Rudy Śląskiej, Tworoga, Zabrza, kod 95 – https://szkolenieokresowe.bytom.pl/

Najlepsza Szkoła jazdy w Piekarach Śląskich – https://szkolaexpert.pl/szkola-nauki-jazdy-piekary-slaskie/

Kat. B+E w Zabrzu – https://szkolaexpert.pl/szkola-nauki-prawo-jazdy-zabrze/

Ile zapłacimy za kurs nauki jazdy w 2024 roku w Bytomiu? – https://szkolanaukijazdy.bytom.pl/cennik/

Kat. C i kat. C+E https://szkolaexpert.pl/kursy/kategoria-ce/

Kursy prawa jazdy w Katowicach – https://szkolanaukijazdy.katowice.pl/

Kurs nauki jazdy na motocyklu  https://szkolanaukijazdy.bytom.pl/kursy/kategorie-a/

Szkoła Jazdy Radzionków – https://maps.app.goo.gl/8JbxiqMW79ro19KL9

Odnowienie prawa jazdy kierowcy zawodowego – kod 95 – https://maps.app.goo.gl/WHxQSmNbapSQG3Z59

Szkolenie okresowe kierowcy zawodowego – kod 95 – odnowienie prawa jazdy – https://maps.app.goo.gl/oNsxsC4qprZ93mkWA

Szkoła Jazdy Piekary Śląskie – https://g.co/kgs/dPUXv56