AdBlue — wszystko, co musisz wiedzieć!

5 marca 2024

Czy słyszałeś kiedyś o AdBlue, ale nie jesteś pewien, co to tak naprawdę jest i do czego służy? Ten niepozorny płyn ma ogromny wpływ na działanie nowoczesnych pojazdów z silnikiem diesel, pomagając im spełniać rygorystyczne normy emisji spalin. Zapraszamy do przeczytania naszego przewodnika, który rozwieje wszelkie wątpliwości i przybliży Ci wszystko, co musisz wiedzieć o AdBlue. Odkryj, jak ta innowacyjna technologia przyczynia się do ochrony środowiska!

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z treścią!

Czym właściwie jest AdBlue?

AdBlue to specjalistyczny płyn stosowany w pojazdach z silnikiem diesla, który odgrywa główną rolę w redukcji szkodliwych emisji spalin. Składa się głównie z wysokiej czystości wody oraz mocznika. Jego głównym zadaniem jest wspomaganie technologii selektywnej redukcji katalitycznej (SCR), która pozwala na przekształcenie niebezpiecznych tlenków azotu w nieszkodliwe dla środowiska substancje: azot i parę wodną. 

Dzięki AdBlue nowoczesne pojazdy z silnikami wysokoprężnymi mogą spełniać surowe normy emisji spalin, przyczyniając się do znacznego obniżenia zanieczyszczenia powietrza. AdBlue nie jest paliwem ani dodatkiem do paliwa, lecz niezbędnym elementem ekologicznego funkcjonowania pojazdów spełniających normy Euro 6.

Zobacz też: Zamarznięty płyn do spryskiwaczy — jak sobie z nim poradzić?

Jak działa AdBlue?

AdBlue to specjalny płyn, który gra ważną rolę w oczyszczaniu spalin w samochodach z silnikiem diesla. Jego zadaniem jest pomoc w redukcji szkodliwych substancji wydobywających się z rury wydechowej. Kluczowe jest, że AdBlue nie miesza się z paliwem — ma swój własny, odrębny zbiornik w pojeździe.

Proces działania AdBlue jest dość prosty i jednocześnie bardzo efektywny. Gdy spaliny przechodzą przez system wydechowy samochodu, AdBlue jest wstrzykiwane do strumienia spalin. Wówczas zachodzi reakcja, która przekształca szkodliwe składniki spalin w mniej szkodliwe substancje. Dzięki temu, zamiast trujących gazów, z rury wydechowej wydostają się mniej szkodliwe dla środowiska substancje.

Co ważne, AdBlue nie wpływa na pracę silnika ani na jego moc. Jego jedynym zadaniem jest czynienie spalin czystszymi. Dodatkowo, użycie AdBlue nie jest skomplikowane — samochody wyposażone w ten system mają specjalnie oznakowany zbiornik, do którego należy dolewać płyn. Dzięki temu kierowcy mogą łatwo dbać o mniejszą emisję szkodliwych substancji, przyczyniając się do ochrony środowiska.

Gdzie znajduje się zbiornik na AdBlue?

Uzupełnianie AdBlue jest prostym zadaniem, które można wykonać samodzielnie. Zbiornik na AdBlue zwykle znajduje się obok wlewu paliwa lub w bagażniku pojazdu, oznaczony charakterystyczną niebieską korkiem. 

Wystarczy zakupić odpowiednią ilość płynu AdBlue i delikatnie wlać go do zbiornika, unikając rozlania. Warto sprawdzać poziom AdBlue regularnie, szczególnie przed dłuższymi trasami, aby uniknąć niespodziewanego komunikatu o konieczności jego uzupełnienia. 

Pamiętaj, że brak AdBlue w systemie może skutkować ograniczeniem funkcjonalności pojazdu. Uzupełniaj płyn zgodnie z zaleceniami producenta, aby zapewnić prawidłową pracę systemu redukcji emisji spalin.

Polecamy również: Czy można wlać wodę zamiast płynu do chłodnic?