Czy rowerzysta ma pierwszeństwo na przejeździe dla rowerów?

29 lutego 2024

Rowery stają się coraz bardziej popularnym środkiem transportu w wielu polskich miastach. Systematycznie przybywa też dróg dla rowerów. Kierowca powinien więc wiedzieć czy i kiedy rowerzysta ma pierwszeństwo.

Liczba rowerów jeżdżących po polskich drogach i ulicach stale rośnie. Nawet osoba w niezbyt dobrej kondycji jest w stanie rozpędzić jednoślad do ok. 20 km/h. Rowerem elektrycznym można bez większego wysiłku podróżować w tempie 25 km/h, natomiast rowery szosowe są dużo szybsze. Wspólnym mianownikiem i tak pozostaje kierujący, który jest tzw. niechronionym uczestnikiem ruchu. Nawet z pozoru drobna kolizja z samochodem może sprawić, że odniesie bardzo poważne obrażenia. Kierowcy samochodów powinni więc zdawać sobie sprawę, gdzie rowery mają pierwszeństwo, a gdzie należy zachować szczególną ostrożność i być gotowym do zatrzymania pojazdu.

Niestety cechą wspólną wielu miejsc, w których przecinają się drogi dla samochodów i rowerów, bywa mocno ograniczana widoczność, którą dodatkowo zawężają coraz bardziej rozbudowane i nachylone słupki nowoczesnych pojazdów.

Bezwzględne pierwszeństwo rowerzysty na przejeździe

Sprawa jest najbardziej przejrzysta w sytuacji, gdy rowerzysta jedzie na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów i drodze dla rowerów, a kierujący samochodem skręca w drogę poprzeczną, która przecina tor jazdy jednośladu. W takiej sytuacji nie tylko trzeba zachować szczególną ostrożność, ale również bezwzględnie ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem. Oczywiście nie dotyczy to sytuacji, gdy ruch na skrzyżowaniu jest regulowany sygnalizatorem S-3, kierowca auta ma zieloną strzałkę, a rowerzysta wjeżdża na czerwonym świetle.

Zobacz również:

Prawo Jazdy w Radzionkowie- https://www.facebook.com/oskexpertczech/

Szkoła Nauki Jazdy Tarnowskie Góry, Zabrze, Piekary Ślaskie, Radzionków – https://szkolaexpert.pl

Szkolenie Okresowe dla Kierowców Zawodowych z Katowice, Chorzów, Bytom Siemianowice Śląskie, Tychy, Zabrze, Ruda Śląska, Gliwice, kod 95 – https://szkolenieokresowe.pl/

Szkoła Jazdy w Bytomiu – https://szkolanaukijazdy.bytom.pl/

Ile kosztuje prawo jazdy? – https://szkolaexpert.pl/cennik/

Kursy prawa jazdy kat. A na motocykl – https://szkolaexpert.pl/kursy/kategorie-a/

Najlepsza Szkoła Nauki Jazdy z Bytomia – https://szkolanaukijazdy.bytom.pl/

Szkolenie okresowe dla kierowców zawodowych z Bytomia oraz Tarnowskich Gór, Radzionkowa, Miasteczka Śląskiego, Piekar Śląskich, Pyrzowic, Kalet, Nakła Śląskiego, Lublińca, Rudy Śląskiej, Tworoga, Zabrza, kod 95 – https://szkolenieokresowe.bytom.pl/

Kursy prawa jazdy w Piekarach Śląskich – https://szkolaexpert.pl/szkola-nauki-jazdy-piekary-slaskie/

Kat. B+E w Zabrzu – https://szkolaexpert.pl/szkola-nauki-prawo-jazdy-zabrze/

Ile kosztuje kurs nauki jazdy? – https://szkolanaukijazdy.bytom.pl/cennik/

Szkoła Jazdy z Katowic – https://szkolanaukijazdy.katowice.pl/

Kursy prawa jazdy dla motocyklistów – https://szkolanaukijazdy.bytom.pl/kursy/kategorie-a/