Jak odzyskać zabrane prawo jazdy? EXPERT Szkoła Jazdy Bytom wyjaśnia:

23 lutego 2024

Zgodnie z przepisami prawa, zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych obecnie może być czasowy, na okres wskazany przez sąd, albo też dożywotni. Nie wszyscy będą mieli prawo do odzyskania uprawnień i prowadzenia samochodu po polskich drogach zgodnie z prawem. A zatem jak odzyskać zabrane prawo jazdy i kiedy jest to możliwe?

Za co możesz stracić prawo jazdy?

Obecnie na polskich drogach prawa jazdy odbierane są kierowcom najczęściej z powodu przekroczenia prędkości o co najmniej 50 km/h. Dokument ten stracą również ci, którzy jeżdżą pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. 

Jeżeli prowadzimy samochód pod wpływem alkoholu możemy spodziewać się zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych od 6 miesięcy do lat 3, gdy poziom w wynosi 0,2 do 0,5 promila. Powyżej 0,5 promila odpowiedzialność kierowcy prowadzącego pojazd w stanie nietrzeźwości jest dużo wyższa. Może on utracić prawo jazdy na okres od 1 roku do 15 lat, a przypadku recydywy – dożywotnio.

Jeżeli przekroczysz prędkość o 50 km/h, to od otrzymasz 500 zł mandatu i 10 punktów karnych. Od 1 lipca 2020 roku przekroczenie prędkości dotyczy również terenów niezabudowanych. Policjant ma również prawo odebrać prawo jazdy na trzy miesiące. Rzadko kto wie, że do tego nie jest konieczna kontrola policyjna. Jeżeli na przekraczaniu prędkości przyłapie nas fotoradar, konsekwencje będą identyczne. 

Nietypowym sposobem na utratę prawo jazdy jest przewożenie w samochodzie zbyt dużej liczby osób. Co prawda mandat, który otrzymamy, nie będzie wysoki, bo będzie wynosić około 100 zł i otrzymamy jedynie 1 punkt karny za każdą osobę powyżej limitu określonego w dowodzie rejestracyjnym, ale możemy stracić prawo jazdy na trzy miesiące. Dzieje się w tak w sytuacji, gdy przewozimy więcej niż trzech pasażerów powyżej normy.

Również sprawcy wypadków, którym uciekają z miejsca zdarzenia, muszą liczyć się z tym, że mogą stracić prawo jazdy na przynajmniej 3 lata. 

Jak odzyskać zabrane prawo jazdy?

Jeżeli prawo jazdy zostało Ci zabrane na mniej niż 12 miesięcy, to odzyskanie dokumentu nie będzie nastręczało wielu kłopotów. Jak odzyskać zabrane prawo jazdy? Kierowca taki musi wypełnić wniosek o zwrot prawa jazdy oraz udać się do wydziału komunikacji i zapłacić za złożenie wniosku. Obecnie większość tych czynności można przeprowadzić online po wcześniejszej konsultacji telefonicznej z urzędem. Po rozpatrzeniu wniosku należy osobiście odebrać prawo jazdy w wydziale komunikacji.

Jeżeli prawo jazdy zostało Ci zabrane na dłużej niż 12 miesięcy, to niestety nie masz wyboru i będziesz musiał ponownie zdać egzamin na prawo jazdy. Jak odzyskać zabrane prawo jazdy? Kierowca musi nie tylko przejść egzamin praktyczny, ale również teoretyczny w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

Warto podkreślić, że mówimy o sytuacjach, gdy zabranie prawa jazdy było powyżej jednego roku. W związku z powyższym, gdy okres zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych wynosi dokładnie jeden rok, kierowca nie jest zobowiązany do przystępowania do egzaminu, a jedynie musi zgłosić się do odpowiedniego urzędu z wnioskiem o wydanie dotychczasowego prawa jazdy. 

Czy można liczyć na skrócenie kary?

Jak odzyskać zabrane prawo jazdy wcześniej? Zgodnie z przepisami ci kierowcy, którzy otrzymali dożywotni zakaz prowadzenia samochodów po 10 latach lub połowie okresu kary wyznaczonej przez sąd, mają prawo złożyć wniosek o zmianę sposobu wykonywania kary. Oznacza to, że jeżeli zachowanie kierowcy przez  czas dotychczasowego odbywania kary było poprawne i nie wzbudzało wątpliwości organów państwa, sąd ma prawo zmień czas i sposób odbywania kary.

Jeżeli sąd zdecyduje się na skrócenie okresu zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, to często zobowiązuje kierowcę powracającego na drogi do posiadania samochodu z blokadą alkoholową. Sąd ma jednak również prawo, podtrzymać wyrok dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów – wówczas nie ma sensu zastanawiać się, jak odzyskać zabrane prawo jazdy, gdyż będzie to już niemożliwe.

Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne i brak prawa jazdy

Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne każdorazowo przypisane jest do pojazdu. Nie ma więc znaczenia to, że kierowca stracił uprawnienia, auto musi posiadać ubezpieczenie OC. Nie możemy zrezygnować z płacenia rat za czas, gdy auto jest jedynie garażowane. Tylko samochody, które mają prawo do ubezpieczenia na czas krótszy niż 12 miesięcy – tj. pojazdy historyczne mogą zaniechać płacenia OC. Wszystkie inne muszą posiadać ochronę OC na przynajmniej jeden rok.

Decydując się na wybór obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, nie możemy kierować się wyłącznie ceną. Choć podstawowy zakres ochrony każdego z towarzystw ubezpieczeniowych jest dokładnie sam, określony przepisami polskiego prawa, to jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach.

PODSUMOWANIE:

  • Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu i środków odurzających, a także przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h, może skutkować odebraniem prawa jazdy.
  • Jeżeli prawo jazdy zostało nam odebrane na okres krótszy niż 12 miesięcy, to musimy złożyć wniosek wydziale komunikacji, po tym okresie, o zwrot dokumentów.
  • Gdy prawo jazdy zostało zabrane na okres dłuższy niż 12 miesiące, kierowca musi ponownie zdać egzamin praktyczny i teoretyczny w WORD.
  • Sąd ma prawo do skrócenia wyroku po upływie połowy kary i przy ściśle określonych warunkach wskazujących na poprawę zachowania osoby skazanej.