Niewidoczne znaki drogowe – co grozi Ci za nieprzestrzeganie przepisów?

29 grudnia 2023

Instruktor Nauki Jazdy EXPERT z Radzionkowa wyjaśnia:
W zimę jako kierowca musisz być przygotowany na niezbyt sprzyjające warunki. Opady śniegu czy gołoledź wymagają od Ciebie większej niż zwykle uwagi i ostrożności. Sporym problemem są także niewidoczne znaki poziome, które są wręcz niemożliwe do dostrzeżenia pod białą warstwą puchu. Niekiedy widoczność elementów pionowych również jest ograniczona. Co w sytuacji, kiedy nie dostosujesz się do przepisów, które sygnalizują zasypane znaki? Czy grozi Ci za to mandat?

Co o zasypanych śniegiem znakach drogowych mówią przepisy?

To zarządca drogi odpowiada za jej stan i widoczność znaków. Mówi o tym Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 roku w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach. Zarządca drogi jest odpowiedzialny za czytelność zarówno pionowych, jak i poziomych znaków. Mowa tu nie tylko o zimie, kiedy to śnieg ogranicza ich widoczność, ale także o pozostałych porach roku. Na przykład, jeśli są zasłonięte przez drzewa, uszkodzone lub wyblaknięte. 

UWAGA!

Jeżeli pionowe znaki drogowe są pokryte warstwą śniegu, przysłonięte przez drzewa lub po prostu zniszczone, co utrudnia ich identyfikację, możesz zgłosić ten fakt do zarządcy drogi. Ma on obowiązek zadbać o odpowiedni stan oznakowania jezdni.

Jeśli znaki są nieczytelne zarówno dla Ciebie, jak i dla systemów wspomagania kierowcy, w które jest wyposażony Twój pojazd, przestają one obowiązywać. Dotyczy to znaków nakazu, zakazu, ograniczenia prędkości czy informacyjnych. Jednak nie możesz nadmiernie korzystać z tego przywileju. Nie oznacza to, że panujące przedtem zasady znikają. Wiadome jest, że w terenie zabudowanym możesz jechać z maksymalną prędkością 50 km/h lub że poruszając drogą podporządkowaną, musisz ustąpić pojazdom, które jadą drogą z pierwszeństwem. Nie świadczy to także o tym, że nie możesz być ukarany mandatem za nieprzestrzeganie przepisów.

Szukasz nauki jazdy która przygotuje Cię do zdania prawa jazdy kat. B z Bytomiu – Zapraszamy!

UWAGA!

Gdy na drodze nie występują znaki drogowe, obowiązują ogólne zasady ruchu drogowego.

Chcesz zostać kierowcą zawodowym? Zapisz się na kurs prawa jazdy kat. C i CE w naszej szkole jazdy w Bytomiu!

Czy zasypane śniegiem znaki pionowe wciąż obowiązują?

Jeśli pogoda występująca zimą powoduje kiepską widoczność znaków lub całkowicie je zasłania, powinieneś zachować szczególną ostrożność na drodze. Jeśli poruszasz się znaną Ci trasą, z pewnością nie będzie to dla Ciebie duży problem. Wiesz zapewne mniej więcej, gdzie i jakie obowiązują przepisy. Pamiętaj jednak, że nie każdy kierowca także posiada taką wiedzę. 

Niektóre znaki, takie jak znak stopu, ten informujący o ustąpieniu pierwszeństwa czy drodze z pierwszeństwem przejazdu mają charakterystyczny kształt. Dzięki temu powinieneś bez większych problemów zidentyfikować, co się pod nimi kryje, nawet jeśli będą pokryte przez śnieg. 

Czy za niedostosowanie się do przykrytych śniegiem znaków możesz dostać mandat? Niestety tak, ale nie zawsze. W dużej mierze zależy to od sytuacji oraz oceny policjanta. Kształt niektórych znaków, mimo kiepskiej widoczności, wciąż pozwala na ich identyfikację. Niemniej jednak w sytuacjach, kiedy są one niewidoczne, powinieneś zachować szczególną ostrożność i kierować się zdrowym rozsądkiem. W innym przypadku może to być powód do tego, że policjant wypisze Ci mandat. 

Najbardziej dyskusyjną kwestią są na przykład znaki dotyczące zakazu parkowania czy zakazu wjazdu. Jeśli nie da się odczytać ani w żaden sposób domyśleć ich znaczenia, policjant nie powinien wystawić Ci mandatu. Choć oczywiście nigdy nie możesz mieć pewności co do tego. Kara może nie mieć uzasadnienia. Pamiętaj jednak, że w takiej sytuacji nie masz obowiązku przyjmowania mandatu.

Planujesz zmianę pracy? Chcesz zostać kierowcą komunikacji miejskiej? Zapisz się do naszej szkoły nauki jazdy Exper z Bytomia kurs prawa jazdy kat. D i zostań kierowcą PKM Święrklaniec!

Co w sytuacji, kiedy śnieg przykryje linie na jezdni?

Przykryte śniegiem znaki poziome to częstsze zjawisko niż sytuacje, w których niewidoczne są znaki pionowe. W tej sytuacji, jeśli nie dostosujesz się do przepisów, również narażasz się na mandat. Dlaczego? Oznakowanie poziome najczęściej jest podparte znakami pionowymi. Na przykład zakaz wyprzedzania, zakaz skrętu, znak informujący o skrzyżowaniu czy liczbie pasów.

Jeśli poruszasz się drogą, na której nie widać pasów ruchu, ale w szerokości jezdni mieszczą się dwa pojazdy, możesz przyjąć, że jest to droga dwupasmowa. W tej sytuacji także musisz zachować zdrowy rozsądek i być uważny. Dostosuj prędkość samochodu tak, aby spokojnie ominąć lub wyprzedzić inny pojazd. 

W Polsce nie każda ulica posiada linie i pasy. Nieoznakowanych dróg jest wiele. Powinieneś być zatem ostrożny o każdej porze roku, zawsze kiedy masz do czynienia z jezdnią bez znaków poziomych. 

UWAGA!

Niewidoczne linie i pasy nie decydują o tym, że podczas powstania kolizji czy wypadku nikt nie jest winny.

Jakie mandaty grożą Ci za niedostosowanie się do znaków?

W 2022 roku ustawodawca wprowadził zmiany w przepisach dotyczących ruchu drogowego. Wszedł w życie nowy taryfikator mandatów i punktów karnych. Konsekwencje dla kierowców, którzy nie dostosowują się do zasad panujących na drodze, są bardzo srogie. Dziesięciokrotnie wzrosła maksymalna wysokość mandatu, jaki może wystawić policjant. Ile wyniesie Cię kara za nieprzestrzeganie niewidocznych znaków? 

Policjant może ukarać Cię mandatem, jeśli:

 • zajmiesz więcej niż jeden, wyznaczony na jezdni, pas ruchu – 150 zł,
 • nie dostosujesz się do zakazu wyprzedzania – 1000 zł,
 • nie dostosujesz się do zakazu postoju w strefie zamieszkania i zaparkujesz w miejscu innym niż wyznaczone – 100 zł,
 • nie dostosujesz się do kierunku jazdy oznaczonego na pasie ruchu – 250 zł,
 • złamiesz zakaz wjazdu – 100 zł,
 • złamiesz zakaz parkowania na tak zwanej kopercie – 100 zł,
 • złamiesz zakaz parkowania na miejscu dla pojazdu osoby niepełnosprawnej – 800 zł,
 • nie zatrzymasz się przed znakiem stopu – 300 zł,
 • zatrzymasz się w niewłaściwym miejscu w związku z nadawanym sygnałem świetlnym – 100 zł.

Szukasz motocyklowej nauki jazdy z Tarnowskich Gór – sprawdź ofertę Szkoły Jazdy EXPERT

Jak powinieneś jeździć zimą?

Zimą, zwłaszcza jeśli występują opady śniegu lub gołoledź, powinieneś prowadzić swój samochód nieco inaczej niż w pozostałych porach roku. Wiadome jest to, że zawsze i w każdych warunkach musisz zachować ostrożność, rozwagę i kierować się zdrowym rozsądkiem. Niemniej jednak zimą jest to jeszcze bardziej istotne. 

Oto zasady, którymi powinieneś kierować się podczas jazdy zimą:

 • nie panikuj, jeśli wpadniesz w poślizg

Nietrudno o to, kiedy jezdnię pokrywa lód lub śnieg. Pamiętaj jednak, że podczas każdego poślizgu jesteś w stanie zapanować nad pojazdem. Jeśli poczujesz, że tracisz przyczepność, zwolnij gaz i nie używaj hamulca lub rób to bardzo delikatnie. Auto powinno wówczas wyjść z poślizgu. Kiedy to tylne koła stracą przyczepność, obracaj kierownicą w tym samym kierunku, w którym ślizga się tył samochodu. 

 • nie ruszaj gwałtownie z miejsca

Jeśli będziesz chciał szybko ruszyć z miejsca koła Twojego samochodu najprawdopodobniej zaczną się ślizgać, przez co możesz się zakopać. Często powoduje to także rzucanie samochodem. 

 • dostosuj prędkość do warunków na drodze

Tą zasadą powinieneś się kierować o każdej porze roku, a przede wszystkim zimą. Jeśli będziesz poruszał się z nadmierną prędkością, wpadniesz w poślizg. Nie oznacza to, że jeśli zwolnisz, to do tego nie dojdzie, ale z pewnością łatwiej będzie Ci wtedy wrócić na tor jazdy. Zwalniaj na zakrętach, rondach oraz mostach. Na pozornie czarnej drodze może znajdować się gołoledź.

 • zachowuj bezpieczną odległość od innych pojazdów

Kiedy jest ślisko, wydłuża się droga hamowania. Aby uniknąć kolizji czy wypadku lepiej będzie, jeśli zachowasz bezpieczną odległość od pozostałych pojazdów. Wówczas będziesz mieć więcej miejsca na to, aby wyhamować.

 • staraj się hamować silnikiem

Jeśli gwałtownie używasz hamulca, kiedy jest ślisko, możesz stracić w ten sposób kontrolę nad swoim pojazdem. Lepiej będzie, jeśli zastosujesz metodę hamowania silnikiem, czyli redukcję biegów.

Jesteś kierowcą zawodowym i kończą Ci się uprawnienia i kod 95? Zapisz się do naszej Nauki Jazdy EXPERT z Radzionkowa na szkolenie okresowe!

Jaka ochrona przyda Ci się zimą?

Oprócz ubezpieczenia OC, o które musi zadbać każdy właściciel pojazdu mechanicznego, pomyśl także o dodatkowej ochronie. Nigdy nie wiesz, kiedy spotka Cię nieprzewidziane zdarzenie losowe. Jeśli zadbasz o odpowiednie ubezpieczenie, otrzymasz pomoc podczas kolizji, wypadku czy awarii. Jaka ochrona może Ci się przydać?

 • AC pełne

Gwarantuje pokrycie kosztów szkody powstałej w wyniku kolizji lub wypadku, a także aktów wandalizmu, kradzieży, pożaru czy działania sił przyrody.

 • AC mini

Mniejsza forma pełnego AC. Gwarantuje pokrycie kosztów szkody powstałej najczęściej w wyniku pożaru, działania sił przyrody czy kradzieży.

 • NNW

Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków gwarantuje świadczenie dla kierowcy i pasażerów, jeśli doznają uszczerbku na zdrowiu lub śmierci. 

 • Assistance

Zapewnia pomoc w nieprzewidzianych sytuacjach na drodze, takich jak awaria, kolizja, wypadek czy kradzież. Niekiedy gwarantuje również pojazd zastępczy, pomoc serwisową i drobną naprawę na miejscu zdarzenia.

Ceny tych ubezpieczeń sprawdźmy na przykładzie 35-letniego Mikołaja, który posiada auto marki Renault Kadjar z 2015 roku. Jest to pojazd z silnikiem benzynowym o pojemności 1,2 l i przebiegiem 100 tys. km. Mieszkaniec Elbląga planuje przejechać swoim samochodem do 15 tys. km rocznie. Mikołaj jest żonaty i posiada prawo jazdy od 17 lat. Ma ponad 10-letnią, bezszkodową historię ubezpieczenia OC i AC.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ubezpieczeniaCena ubezpieczenia
TrastiOC
assistance z pomocą po wypadku
451 zł
TrastiOC
NNW
assistance z pomocą po wypadku, awarii i kradzieży
520 zł
UNIQAOC
AC mini z ochroną od żywiołów i kradzieży
NNW
assistance z pomocą po wypadku, awarii i kradzieży
832 zł
WienerOC
AC pełne
NNW
assistance z pomocą po wypadku i kradzieży
1113 zł

Zobacz ile kosztuje kurs prawa jazdy w Bytomiu w 2024 roku!

FAQ  – najczęściej zadawane pytania o nieprzestrzeganie niewidocznych znaków

Co o zasypanych śniegiem znakach mówią przepisy?

Według Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 roku w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach to zarządca drogi ma obowiązek dbać o jej stan i oznakowanie. Jeśli znaki są nieczytelne zarówno dla Ciebie, jak i systemów wspomagania, znajdujących się w samochodzie, przestają one obowiązywać. Stosuj się wówczas do ogólnych zasad ruchu drogowego. Zachowaj także szczególną ostrożność i zdrowy rozsądek.

Co w sytuacji, kiedy znaki są niewidocznie?

Jeśli znaki pionowe i poziome nie są widoczne, dostosuj się do ogólnych zasad ruchu drogowego. Niektóre oznaczenia rozpoznasz po ich charakterystycznym kształcie, np. znak stopu, znak informujący o drodze z pierwszeństwem i o ustąpieniu pierwszeństwa przejazdu. Niemniej jednak zawsze w takich sytuacjach powinieneś zachować ostrożność i rozwagę. To, że znaki są niewidoczne nie oznacza, że policjant nie wystawi Ci mandatu, jeśli złamiesz przepisy. Problem z niewidocznymi znakami drogowymi możesz zgłosić do zarządcy drogi.

Jaki mandat grozi Ci za niedostosowanie się do znaków?

Jeśli z uwagi na niewidoczne znaki drogowe nie dostosujesz się do przepisów, istnieje ryzyko, że otrzymasz mandat. Za złamanie zakazu wyprzedzania grozi Ci kara w kwocie 1000 zł, za złamanie zakazu wjazdu i postoju na tak zwanej kopercie – 100 zł, a jeśli nie zatrzymasz się przed znakiem stopu – 300 zł. Jeżeli znaki są niewidoczne i nie jesteś w stanie ich zidentyfikować, a w wyniku złamania przepisów otrzymasz mandat, nie musisz go przyjmować.

PODSUMOWANIE

 • Zarządca drogi ma obowiązek zadbać o prawidłowy stan i oznakowanie jezdni o każdej porze roku. Powinien pilnować tego, aby znaki nie były pokryte śniegiem, zasłonięte drzewami, uszkodzone ani wyblaknięte.
 • Jeśli oznakowanie na danym odcinku drogi jest niewidoczne, nie oznacza to, że możesz łamać przepisy. Powinieneś stosować się wówczas do ogólnych zasad ruchu drogowego, np. prędkości, jaka obowiązuje w terenie zabudowanym.
 • Znaki poziome są najczęściej podparte pionowymi. Jeśli zatem jezdnia jest pokryta śniegiem, sugeruj się oznakowaniem występującym wzdłuż drogi.
 • Jeśli na jezdni, po której się poruszasz, oznakowanie poziome jest niewidoczne, ale w jej szerokości mieszczą się dwa pojazdy, możesz przyjąć, że jest to droga dwupasmowa.
 • Aby jazda zimą była bezpieczna, powinieneś hamować silnikiem i unikać gwałtownego używania hamulca, utrzymywać odpowiednią odległość od pojazdów oraz dostosować prędkość do panujących warunków.