Zimowy wyjazd samochodem z dziećmi — jak się przygotować?

20 grudnia 2023

Planując zimowy wyjazd samochodem z dziećmi, warto zadbać o każdy szczegół, aby podróż była bezpieczna, komfortowa i przyjemna dla całej rodziny. Poniżej kompleksowy przewodnik, jak przygotować się do zimowej podróży z najmłodszymi. Od wyboru odpowiedniego sprzętu, przez rozplanowane pakowanie, aż po zabawy, które umilą czas dzieciom w drodze. Podróżowanie z dziećmi zimą może być naprawdę wspaniałą przygodą, jeśli tylko odpowiednio się do niej przygotujesz. 

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z treścią wpisu!

Podróż z dzieckiem samochodem zimą — garść najważniejszych informacji – Instruktor Nauki Jazdy EXPERT z Bytomia zaleca:

Poniżej przestawimy Ci najważniejsze kwestie, o których nie możesz zapomnieć, szykując się do podróży (zwłaszcza tej dłuższej), w którą wyruszysz wraz z całą rodziną!

Bezpieczeństwo przede wszystkim, przypomina właściciel Szkoły Nauki Jazdy Expert z Radzionkowa:

Podstawą każdej podróży z dziećmi jest ich bezpieczeństwo. Z tego też względu, szczególną uwagę zwróć na prawidłowo dopasowany fotelik samochodowy. Upewnij się, że fotelik jest dopasowany do wieku i wagi dziecka oraz prawidłowo zamontowany. Inną, bardzo ważną kwestią jest to, że fotelik powinien być zamontowany w stronę przeciwną do kierunku jazdy, tak jest po prostu bezpieczniej. 

Co więcej, jeżeli masz taką możliwość, umieść fotelik na środkowym miejscu na tylnej kanapie, ponieważ siła zgniotu w tym miejscu, jest najmniejsza. Polecamy także zainstalowanie specjalnego lusterka, dzięki któremu będziesz mieć na to, co Twoje dziecko robi podczas jazdy. 

Inną, jakże istotną kwestią jest kontrola stanu technicznego samochodu. Sprawdź opony, płyny eksploatacyjne, hamulce i światła przed wyjazdem. Zaopatrz się także w łańcuchy śniegowe, ponieważ mogą Ci się przydać, zwłaszcza jeśli planujesz wyjazd w góry. 

Następnym elementem jest apteczka pierwszej pomocy. Zawsze miej przy sobie apteczkę z niezbędnymi lekami przeciwgorączkowymi, przeciwkaszlowymi i materiałami opatrunkowymi. Zima to czas, kiedy o przeziębienie naprawdę nie jest ciężko, zwłaszcza jeśli jest się dzieckiem. 

Komfort podczas jazdy 

Instruktorzy Szkoły Jazdy z Piekar Ślaskich już podczas szkolenia podstawowego zwracają na ten aspekt uwagę. Komfort podczas podróży jest równie ważny, szczególnie dla najmłodszych pasażerów. Dlatego też przed wyjazdem spakuj:

  • ciepłe ubrania i koce — zapakuj dodatkowe ciepłe ubrania i koce na wypadek awarii czy dłuższych postojów,
  • zabawki oraz inne dodatki — zabierz ulubione zabawki, książki i urządzenia do słuchania muzyki czy oglądania filmów,
  • ciepłe napoje — gorąca herbata dla dziecka lub kawa dla Ciebie to świetne rozwiązanie podczas podróży. 

Pamiętaj też o przerwach na odpoczynek. Planuj regularne przerwy, aby dzieci mogły się poruszać i zrelaksować, to samo tyczy się Ciebie. Co jakiś czas rób postoje, aby rozprostować kości, to naprawdę pomaga i redukuje znużenie!

To może Cię zainteresować: Zmęczenie i senność podczas jazdy — jak tego uniknąć?

Radzenie sobie z nieprzewidzianymi sytuacjami. Instruktor Nauki Jazdy EXPERT z Tarnowskich Gór podpowiada:

Różne sytuacje chodzą po ludziach, dlatego też zawsze warto być przygotowanym na nieoczekiwane przypadki. Warto, abyś wziął ze sobą:

  • Zapasowe kluczyki — zawsze miej przy sobie zapasowy komplet kluczyków do samochodu.
  • Powerbank — nie zapomnij o ładowarce do telefonu z powerbankiem, aby w razie potrzeby móc wezwać pomoc.
  • Odmrażacz do szyb i zmiotkę — temperatury w zimie, zwłaszcza w górach mogą zejść znacznie poniżej zera, co może przełożyć się na zamarznięte szyby następnego dnia. A nie ma nic gorszego, jak brak przygotowania na tę sytuację, zwłaszcza gdy się komuś spieszy!
  • Kable rozruchowe do akumulatora — niestety, akumulator w zimie potrafi „zaskakiwać”. 
  • Kanister z paliwem — warto mieć przy sobie 5-10 litrów dodatkowego paliwa, w razie korków lub znikomej liczby stacji po drodze. 
  • Zestaw zapasowych żarówek i bezpieczników — niestety, obie te rzeczy lubią psuć się w najmniej spodziewanych momentach. 
  • Plan B na nocleg — w przypadku dłuższych postojów lub awarii, warto mieć zaplanowaną opcję noclegu w pobliżu planowanej trasy.

Polecamy też: Zamarznięty płyn do spryskiwaczy — jak sobie z tym poradzić?