Co może rozładowywać akumulator? Instruktorzy Nauki Jazdy Expert z Bytomia wyjaśniają:

15 grudnia 2023

Akumulator to punkt newralgiczny w wielu samochodach, który potrafi zaskoczyć brak działaniem w najmniej spodziewanych momentach. Na nieprawidłowe działanie akumulatora ma wpływ wiele czynników, o których powiemy Ci w tym wpisie po to, abyś mógł na przyszłość zapobiec tego typu problemom.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z treścią wpisu!

Dlaczego akumulator w samochodzie jest tak ważny? Tomasz Czech instruktor Nauki Jazdy Expert z Bytomia wyjaśnia:

Akumulator powinien zapewniać odpowiedni prąd rozruchowy, dzięki któremu odpalisz swój samochód. Niestety, w sezonie zimowym, gdy temperatury często spadają poniżej zera, potrafi dać się on we znaki.

Przede wszystkim akumulator musi być dobrany w prawidłowy sposób według zaleceń producenta do danego modelu pojazdu. To must-have, żeby samochód mógł w ogóle działać. Bez niego, jak zapewne się domyślasz, daleko nie pojedziesz. 

Warto już na samym początku zaznaczyć, że problemy z akumulatorem nie wiążą się wyłącznie z jego wiekiem oraz zimą, choć, jak wszyscy wiemy, oba te czynniki w wielu przypadkach mają kluczowy wpływ. 

Zobacz też: Jak podłączyć kable, kiedy padł Ci samochód?

Dlaczego akumulator się rozładowuje?

W Szkole Jazdy z Bytomia naprowadzają:
No dobrze, pora przejść do konkretów. Poniżej przedstawimy Ci czynniki, które mogą mieć wpływ na rozładowywanie się akumulatora. Chcemy zaznaczyć, że dokładne stwierdzenie przyczyny najprawdopodobniej będzie wymagać pomiarów i (lub) wizyty u mechanika. 

Niemniej, poniżej chcemy Ci wyszczególnić poszczególne bolączki, aby zwiększyć Twoją świadomość. 

Odbiorniki znajdujące się w pojeździe

Instruktor Nauki Jazdy EXPERT z Radzionkowa wyjaśnia:

Jedną z przyczyn, poprzez którą rozładowuje się akumulator, są niefabryczne odbiorniki, które mogą pobierać zbyt dużą ilość prądu na postoju. Są to m.in.:

  • urządzenia audio,
  • autoalarm,
  • wzmacniacz, 
  • radio.

W tym przypadku problem może leżeć po stronie jakości poszczególnych podzespołów. Jeżeli zdecydowałeś się na tańsze zamienniki, mogą one powodować zbyt duży pobór prądu. Inną przyczyną może być również nieprawidłowy montaż

Dlatego też, zanim zdecydujesz się na wymianę akumulatora, wpierw dokładnie przyjrzyj się komponentom znajdującym się w Twoim samochodzie. Dokonaj pomiarów amperomierzem lub wybierz się do elektromechanika. Nie ma sensu już na samym starcie spisywać akumulatora na straty, no, chyba że faktycznie od dłuższego czasu nie chce współpracować. 

Brudny akumulator, to może być przyczyna jego nie działania podpowiada instruktor nauki jazdy z Piekar Śląskich:

Brudny akumulator również może powodować szybsze rozładowywanie. 

W tym przypadku zwróć uwagę na:

  • zaśniedziałe piny na akumulatorze, które mogą powodować spadek napięcia,
  • przewód prowadzący od masy auta do baterii,
  • zaśniedziały kabek masowy silnika. 

Alternator

Kolejną kwestią, która będzie mieć bezpośredni wpływ na żywotność akumulatora, jest alternator oraz instalacja elektryczna, wyjaśnia wieloletni instruktor nauki jazdy z Zabrza.

Objawy z tym związane napotkasz w szczególności w zimie na krótkich dystansach. Niesprawny alternator nie będzie w stanie wygenerować odpowiedniej ilości prądu, aby uzupełnić braki spowodowane eksploatacją podczas jazdy na krótszych, kilkukilometrowych odległościach.

W tej sytuacji zalecamy również wizytę u mechanika, który powie Ci, w jakiej kondycji jest Twój alternator. Może wymagać on wymiany lub regeneracji. Przy sprawdzaniu stanu podzespołu należy również zwrócić uwagę na pasek alternatora, który zużywa się i pęka.

Wprawdzie pęknięty pasek alternatora nie pozwoli Ci przejechać zbyt dużej odległości, a zużyty może puścić w każdej chwili. Dlatego przy regeneracji lub wymianie alternatora, warto wymienić również pasek.

Polecamy również: Jak zadbać o akumulator zimą?