Słupki drogowe — do czego służą i kiedy mogą Ci się przydać? Szkoła Jazdy Expert z Bytomia wyjaśnia:

18 października 2023

Słupki drogowe, które z pewnością każdy z nas widział wielokrotnie, służą do informowania służb o miejscu,  w którym zdarzył się wypadek. Umiejscowione są one wzdłuż dróg, choć nie wszystkich, dlatego też ciężko jest ich nie zauważyć. Prócz informacji dla policji, karetki i straży pożarnej, pełnią one inne funkcje, a nie każdy z nich jest oznaczony w ten sam sposób. Dlaczego? Wszystkiego dowiesz się z tego wpisu.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu!

Do czego dokładnie służą pachołki drogowe i gdzie można je spotkać?

Słupki drogowe można spotkać w wielu miejscach, choć nie znajdziemy ich wszędzie. Występują na drogach krajowych i wojewódzkich. Na innych rodzajach dróg przeważnie możesz je spotkać na ostrych zakrętach.

Słupki rozlokowane są co 100 metrów, tutaj bardzo ważna jest powtarzalność, dlatego każdy z nich znajduje się w takiej samej odległości od słupka poprzedzającego. 

Słupki ostrzegawcze pełnią kilka istotnych funkcji, mianowicie:

  • mają pomóc kierowcom zorientować się, jaki jest przebieg drogi, co w szczególności przydaje się w nocy oraz w sytuacjach, gdy widoczność jest bardzo ograniczona,
  • na słupkach znajdziesz m.in. kilometr drogi (na którym obecnie się znajdujesz) oraz numer drogi, niemniej są to dane opcjonalne, czyli takie, które nie będą znajdować się na każdym pachołku. 

Mimo faktu, że nie każdy słupek posiada liczby, wiele z nich jednak nimi dysponuje. Co to oznacza w praktyce? Otóż oznaczenia znajdujące się na słupkach pomogą określić Twoje położenie. To bardzo istotny czynnik, który pozwoli Ci podać najważniejsze informacje służbom w sytuacji, gdy będziesz np. świadkiem wypadku. Dzięki oznaczeniom nie musisz nawet wiedzieć, w jakiej miejscowości się znajdujesz, a jednocześnie precyzyjnie określisz swoje położenie. 

Zobacz też: Postępowanie w miejscu zdarzenia drogowego — najważniejsze informacje.

Słupki drogowe do mierzenia odległości i likwidacji „jazdy na zderzaku”

Słupki drogowe prócz ww. funkcji, służą również kierowcom jako wyznacznik odległości od samochodu poprzedzającego. Jak to wygląda w praktyce? 

Od 1 czerwca 2021 roku kierowcy muszą zachowywać określoną odległość od pojazdu poprzedzającego, która wynosi połowę prędkości na drogach ekspresowych i autostradach. Dla przykładu, w sytuacji, gdy jedziesz 120 km/h, odległość od samochodu jadącego przed Tobą powinna wynosić nie mniej, niż 60 metrów. 

I w takiej sytuacji jednym z lepszych rozwiązań, które mogą pomóc Ci w oszacowaniu bezpiecznej odległości, są właśnie słupki drogowe. Jak już wiesz, słupki rozlokowane są co 100 metrów. Zatem, jadąc np. 100 km/h na drodze ekspresowej, Twoja odległość musi wynosić nie mniej niż 50 metrów, tzn. połowę odległości między jednym a drugim słupkiem. 

Dzięki prawidłowemu szacowaniu odległości możesz uniknąć mandatu, który w skrajnych przypadkach może sięgnąć nawet 500 złotych i 6 punktów karnych, za tytułową nazwę jazdy na zderzaku

Polecamy również: Dlaczego każdy kierowca powinien odbyć kurs pierwszej pomocy?